Mal-by-Mark-Zuckerberg-urobit-z-Facebooku-opat-Facebook

Spoločnosť Meta, predtým známa ako Facebook, by sa mala začať opäť zameriavať na to, aby sa Facebook stal Facebookom.

Za posledný rok sa generálny riaditeľ Mark Zuckerberg zameral na svoj projekt z vášne: Metaverzum. Jedná sa o rôznorodý koncept, ktorý dokáže opísať množstvo vecí, no v najširšom zmysle ide o myšlienku, že ľudia sa medzi sebou spájajú skôr cez virtuálne svety než cez tradičné sociálne siete.

Ale ako viacerí uviedli, veľký prechod skupiny Meta do metaverza bol katastrofou, okrem obyčajnej skúsenosti, čoraz drahších headsetov a jej akcie v priebehu tohto roka prepadli o viac ako 60 %.

Zuckerberg by namiesto toho mal zabrániť poklesom a uprednostniť posilnenie základných aplikácií svojej spoločnosti – Facebooku, Instagramu a WhatsApp, ktoré sú do značnej miery zanedbávané, zatiaľ čo Meta naliala 15 miliárd dolárov do svojho projektu metaverza.

Súvisiace: Zuckerberg: “Unikla mi obrovská zmena trendu v rámci sociálnych sietí“

S ohľadom na možnú recesiu by Meta mala zvyšovať angažovanosť a výnosy z týchto aplikácií, ktoré majú miliardy používateľov po celom svete. The Wall Street Journal nedávno informoval, že Horizon Worlds, ktorá predstavuje hlavnú aplikácie metaverza od skupiny Meta, má len 200 000 aktívnych používateľov mesačne.

Najmä, keď Instagram nedávno čelil negatívnym protivetrom, stále je však korunovačným klenotom skupiny Meta. Udržiavanie spokojnosti používateľov s aplikáciou a plánovanie ohľadom jej služieb v nasledujúcich rokoch by malo byť prioritou spoločnosti číslo 1. Meta vo svojich výsledkoch za 2. štvrťrok uviedla, že popularita služby Reels rastie a predstavuje 20 % podiel času, ktorý ľudia trávia na Instagrame.

Namiesto toho, aby nahnevali používateľov tým, že by sa snažila urobiť z Instagramu viac klon TikToku, skupina Meta by mala tráviť čas a energiu snahou, aby toto používanie čo najviac speňažila bez toho, aby ľudí nútila k odchodu.

Mala by sa taktiež snažiť urobiť to isté s WhatsApp, najobľúbenejšou komunikačnou aplikáciou na svete. Platforma nezahŕňa reklamy, v snahe zachovať si svoju identitu predovšetkým ako používateľsky prívetivú službu. Meta však sľúbila, že svoju popularitu zúročí inými spôsobmi, ktorými zvýši príjmy, vrátane platených funkcií.

Napriek tomu, namiesto toho, aby sa sústredila na svoje osvedčené aplikácie, Meta investuje miliardy dolárov do nápadu, ktorý sa možno vyplatí až o päť alebo desať rokov.

Ak zostane nekontrolovaná, stávka takéhoto rozsahu riskuje odklon investorov (ako aj zamestnancov) a zároveň bude čeliť rozbúreným ekonomickým vodám.

Zuckerberg nám svoje vysvedčenie ukáže už čoskoro

Meta v priebehu budúceho týždňa ohlási svoje zisky za 3. štvrťrok a Wall Street je už vystrašená. Analytik Neil Campling označil nedávnu prezentáciu metaverza od Zuckerberga za „zúfalú“ a povedal, že „nečudo, že investori sú zúfalí“.

Investičná spoločnosť Bernstein to v nedávnej poznámke označila „štvrťrokom začiatku rastu alebo poklesu“ a uviedla, že čísla angažovanosti budú pre spoločnosť v tomto štvrťroku „kritické“.

Analytici spoločnosti Bernstein napísali: „Veríme, že ak Meta v rámci oznámených výsledkov neposkytne informácie, ktoré by mohli naznačovať, že súhrnná angažovanosť v rámci “rodiny” aplikácií je stabilná, možnosti s ohľadom na pokles bude len hlasnejšími.“

Analytici si myslia, že obrat je možný do konca roka a do roku 2023, ak Meta okrem iného zvýši reklamné zaťaženie svojej video-služby podobnej z aplikácie TikTok – Reels.

Tržby spoločnosti Meta v 2. štvrťroku klesli, čo sa stalo prvýkrát za desaťročie, odkedy sa akcie spoločnosti začali s verejným obchodovaním. Zuckerberg prišil s výhovorkami ohľadom „ekonomického poklesu“, čo malo vplyv na podnikanie v oblasti digitálnej reklamy.

Apple bol kľúčovou súčasťou problému. V priebehu minulého roka tento technologický gigant predstavil zmenu ochrany osobných údajov v systéme iOS, ktorá sa používateľov opýtala, či sa chcú odhlásiť zo sledovania v aplikáciách iných spoločností. Meta vtedy odpovedala, že inzerenti „môžu zaznamenať celkový pokles výkonu reklamy a prispôsobenia a zvýšenie ceny za akciu“.

V snahe uniknúť budúcemu scenáru, kde je Apple dominantnou silou, ktorá môže ochromiť jeho podnikanie jediným tzv. softvérovým úderom, sa Zuckerberg pokúša vynájsť ďalšiu budúcu platformu.

Ďalšiu veľkú platformu však vytvoria len zriedka úradujúci predstavitelia, a preto Zuckerbergova vízia ohľadom metaverza znie ako tá ktorá by bola vhodnejšou pre startup podporovaný firmami rizikového kapitálu, než ako celo-firemný výkrik.

Apple taktiež skúma budúce platformy, avšak v oveľa tichšie ako Meta (údajne jej vlastný headset virtuálnej reality príde čoskoro). Avšak spoločnosť za to Wall Street-om nebola potrestaná, pretože je stále zameraná na rast svojich hlavných firemných sektorov – na rozdiel od skupiny Meta.

To Zuckerbergovi nezabránilo v tom, aby sa jeho metaverza snažila presadiť aj tu so skupinou Apple.

Zuckerberg o stratégii Apple na tohtoročnom stretnutí so zamestnancami podľa stránky The Verge, poznamenal: „Toto je súťaž hodnôt a nápadov, v ktorej veríme, že sa práve nám sa za účasti úzkej integrácie podarí vytvoriť lepšiu spotrebiteľskú skúsenosť.“

Ale možno by Zuckerberg mal vyňať stránku z knihy Apple, uprednostniť osvedčené dojné kravy, aby boli investori spokojní, a odsunúť služby okolo metaverza do garáže, kam patria projekty divízie Moonshot.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BI

Facebook komentár