„Čím viac som sa dozvedela o samoriadiacom Google aute, tým som bola zhrozenejšia z vlastného šoférovania.“
Takto sa vyjadrila Jillian D’Onfrová, ktorá sa zúčastnila na panelovej diskusii o samoriadiacich Google autách. Ďalej pokračuje:
Vedela som, že tieto autá vyzerajú roztomilo, ale ako ich technológia dramaticky ovplyvní svet, som si naplno uvedomila až nedávno.
Na diskusii, ktorú organizoval Google aby informoval tlač o svojich pokrokoch, odzneli pozoruhodné štatistické údaje. Jedným z nich bolo napríklad to, že ich samoriadiace automobily už najazdili na verejných komunikáciách skoro 2 milióny kilometrov.
Pri zhromažďovaní dát zo všetkých áut vysvitlo, že skúsenosti softvéru v každom aute by sa dali prirovnať k šoférovi s 90-ročnou praxou.
Súvisiace: Nový samoriadiaci automobil spoločnosti Google vyrazí na cesty
Vždy ma fascinovalo rôznorodé využitie autonómnych vozidiel, ako dajú slepým alebo starším ľuďom väčšiu nezávislosť, čo napokon zvýši kvalitu ich života. Samoriadiace autá budú darom z neba aj pre tých, ktorí nie sú schopní jazdiť bezpečne (napríklad aj opití ľudia).
Keď som si však čítala o nedostatkoch Google áut, ako ich napríklad zmiatli fixie bicykle alebo ako kvôli dažďu zastali, pomyslela som si, že moje vodičské schopnosti budú ešte dlho tromfovať robotické autá.
Svoj názor som úplne zmenila za menej ako 24 hodín po diskusii, keď som musela šoférovať do Los Altos v Kalifornii a späť. Zdal sa to byť úplne obyčajný výlet, no počas cesty som sa presvedčila, aká som v porovnaní s Google autom mizerná šoférka.
Síce som nespáchala neodpustiteľný hriech akým je esemeskovanie počas jazdy, no prvýkrát som si všimla, ako často spúšťam oči z cesty, či už keď kontrolujem Google mapy na telefóne, alebo prelaďujem rádio. Raz som dokonca musela prudko zabrzdiť, pretože aj keď som sledovala premávku, bola som hlboko zamyslená, čo spomalilo moju reakciu.
Zrazu som sa nevedela dočkať kedy už vystúpim z auta. Žena vo vedľajšom aute, štekajúca do mobilu, mi náhle pripadala ako hrozba. Rovnako aj to, že som spustila oči z cesty len aby som sa na ňu mohla pozrieť. Nikdy som šoférovanie nezbožňovala, ale keď som si uvedomila, že všetky maličkosti sú potenciálnymi hrozbami, začala som šoférovanie nenávidieť.
Dopravné nehody zabijú ročne 1,2 milióna ľudí. Počas panelovej diskusie to prirovnal nový výkonný riaditeľ programu pre vývin samoriadiacich áut, John Krafcik, k pádu piatich Boeingov 737 týždenne. Tento stav by bol absolútne neprijateľný, tak prečo ho stále akceptujeme na cestách?
Spoločnosť Google sa tiež pochválila, že kombináciou kamier, radarov a laserov dovidia ich autá až do diaľky dvoch futbalových ihrísk a ich zorné pole je 360 stupňov. Ľudia sú schopní počas šoférovania zachytiť zorné pole v rozsahu iba 120 stupňov. Autá tiež vedia, že bude nasledovať stopka oveľa skôr ako človek, pretože majú zmapovanú celú trasu. Zatiaľ čo auto v rovnakom čase zaregistruje stovky rôznych predmetov v okolí, pričom ho skenuje veľakrát za sekundu, ja stratím pozornosť a strhnem sa iba kvôli tomu, že som uviazla vo svojom vnútornom svete.
Súvisiace:
Tu je všetko, čo vieme o projekte auta na elektrický pohon – Titan od Apple
Británia konečne umožní automobilom bez vodiča vjazd na verejné komunikácie
Keď som pochopila, aký nízky je môj stupeň pozornosti oproti autám od Google, zistila som, že už nikdy viac nechcem šoférovať, zdá sa mi to príliš nebezpečné. Radšej by som dôverovala tým laserom a kamerám, než mojej nepozornej pozornosti a omylným očiam. Nikdy som nebola taká vďačná, že žijem v meste s rozvinutou verejnou dopravou.
Ako vidí rovnakú križovatku Google auto a človek:
Zostáva ešte veľmi veľa nevyriešených otázok a prekážok, spoločnosť Google napríklad ešte nedoriešila spoluprácu s automobilkami (nebude totiž vyrábať vlastné autá), tiež sa snažia prísť na to, ako predísť hekerstvu a rozmýšľajú, ako si poradiť so snehom na cestách. Aj napriek tomu sa samoriadiace autá môžu stať realitou oveľa skôr, než si myslíme.
Chris Urmson, jeden z prednášajúcich na panelovej diskusii nám ukázal fotografiu jeho dvoch synov, pričom predpovedal, že podľa neho sa samoriadiace autá začnú reálne využívať tak skoro, že už jeho 12-ročný syn si nikdy nebude musieť urobiť vodičský preukaz. Takúto budúcnosť by som privítala s otvorenou náručou.
Preložila: Mariana Ferusová
Zdroj: Caranddriver, Fortune
Facebook komentár