Celkové bohatstvo svetových miliardárov sa v roku 2017 navýšilo na 8,9 bilióna dolárov, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje nárast o viac ako 19 percent. S týmito výsledkami prišla štúdia uverejnená v piatok spoločnosťami UBS a PwC.
Výsledky správy uvádzajú, že Číňania, ktorí sú veľmi bohatí, tento trend vedú, keďže ich počet sa v priebehu minulého roka každým týždňom navýšil o dvoch nových miliardárov a ich rast bol takmer dvojnásobný ako v Amerike a Európe. V Ázii sa počet týchto bohatých jednotlivcov, ktorých majetok presiahol hranicu 1 miliardy dolárov za týždeň navýšil o troch.
“Počas uplynulých piatich rokov (2012 – 2017) sa suma, ktorú miliardári prenechali dedičom, navyšovala každým rokom v priemere o 17% a v roku 2017 dosiahla 117 miliárd dolárov. Len v tomto roku 44 dedičov zdedilo viac ako (56% Amerika, 28% EMEA, 16% APAC) 189 miliárd dolárov (rozdiel v objeme 117 miliárd dolárov sa predpokladá z dôvodu rastu aktív a preceneniu aktív).“
Zároveň rastie aj ďalší kľúčový demografický vývoj. Počet miliardárov spomedzi žien sa v roku 2017 navýšil na 2 158, čo predstavuje nárast o 9 percent z 1 979 v predchádzajúcom roku. Zatiaľ čo ženy stále predstavujú malú časť celkového počtu miliardárov ich (11 percentný) nárast by mohol naznačovať stály posun vo vytváraní bohatstva.
Ženy – miliardári = jedna desatina najbohatších jednotlivcov sveta
Na otázku o raste žien miliardárov, Josef Stadler, ktorý je vedúcim divízie pre ultra-bohatých jednotlivcov v banke UBS, povedal: “Je ich stále viac”.
Rozlíšil spôsob, akým muži miliardári a ženy miliardárky rozdeľujú svoje bohatstvo.
Stadler ďalej poznamenal: “Jedná sa to isté, pokiaľ ide o vytváranie hodnoty, ale odlišné, pokiaľ ide o distribúciu hodnoty,” … “Ženy majú tendenciu podporovať rodinné hodnoty a chcú viac investovať do oblasti trvalej udržateľnosti, zatiaľ čo muži sa viac zameriavajú na oblasť výnosu a následne nechajú svojim ženám alebo investičným správcom a rodinným kanceláriám alebo nadáciám, aby ich v podstate vrátili späť spoločnosti.”
Súvisiace: Tieto mapy ukazujú kde žijú super bohatí jednotlivci vo svete
Poznamenal, že počet ženských miliardárov celkovo vzrástol, ale zdôraznil kľúčový kultúrny rozdiel medzi Čínou a Západom.
Stadler uviedol: “V Číne vidíme podnikateľské miliardárky,” … “Zatiaľ čo v Európe a Spojených štátoch existuje viac žien, ktoré majetok zdedia, ale až následne potom sa dostanú do podnikateľských aktivít.”
V Číne celkový podiel žien spomedzi miliardárov v minulom roku predstavoval 8 percent. V porovnaní s podielom žien miliardáriek je v západnej Európe a Amerike tento počet nižší, ale predstavuje nárast o 13 percent, čo je viac ako v Európe a Amerike.
Počet miliardárov v Číne za posledných desať rokov vzrástol o 2 200%
Podľa správy bolo v Číne pred 12 rokmi len 16 miliardárov, odvtedy sa tento počet zvýšil o viac ako 2 200 percent na 373, pričom táto krajina v súčasnosti tvorí takmer 20 percent podiel spomedzi svetových miliardárov.
Súvisiace: Mark Zuckerberg každým dňom života v priemere zarobil $ 6 mil.
Štúdia zdôrazňuje výzvu Číny pre USA v oblasti technologických inovácií ako hlavnej hnacej sily tvorby bohatstva. Krajina je domovom troch veľkých technologických spoločností – Baidu, Alibaba a Tencent, ktoré sa bežne označujú ako BAT, ale je tu samozrejme prítomných aj niekoľko rýchlo rastúcich začínajúcich podnikov s ocenením vo výške niekoľkých miliárd dolárov, vrátane firmy z oblasti prepravy Didi Chuxing a spoločnosti umelej inteligencie SenseTime.
Správa nakoniec uviedla, že drvivá väčšina – 97% – čínskych miliardárov vzniklo samostatným pričinením a táto krajina v minulom roku vytvorila 89 miliardárov, čo je približne trikrát viac ako v USA a regióne Európy, Stredného východu a Afriky (EMEA).
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: UBS a PwC
Facebook komentár