Maďarsko sa, ako prvá krajina sveta pripravuje na uloženie dane za používanie internetu. Jedná sa o posledný príklad neortodoxnej hospodárskej politiky prezidenta Viktora Orbána a jeho stále dominantnej strany Fidesz.
Minister hospodárstva, Mihály Varga počas tohto týždňa predstavil plány, ktoré zahŕňajú daň 150 maďarských forintov (62 amerických centov) za každý spotrebovaný gigabajt internetových dát. Pán Varga uviedol, že daň by mali hradiť poskytovatelia internetových služieb a jedná sa o logické rozšírenie daní za telefónne hovory a textové správy, ktoré vláda oznámila v roku 2011.
Odchádzajúca vedúca predstaviteľka EÚ pre digitálne hospodárstvo – Neelie Kroes pre denník Financial Times poznamenala, že toto opatrenie by poškodilo digitálne hospodárstvo Maďarska. “Jednostranné internetové dane nie sú vhodným nápadom. Povedie to k zvýšeniu cien za prístup k internetu pre jednotlivých spotrebiteľov.” Toto vyjadrenie poznamenala s tým, že Maďarsko je ďaleko pod priemerom EÚ, pokiaľ sa týka používania internetu, prístupu k širokopásmovému pripojeniu a digitálnej regulácií.
Súvisiace: Maďarskí podnikatelia sa hrnú do Londýna
Nakoniec dodala: “Toto opatrenie štátu nepomôže.”
Oponenti vyzvali k protestom proti takýmto opatrenia, ktoré by podľa odhadov štátneho tajomníka mali v budúcom roku priniesť do rozpočtu 20 miliárd maďarských forintov. Jedna skupina na Facebooku proti tejto dani v priebehu niekoľkých hodín získala viac ako 6000 členov.
Internetová daň je najnovšou spomedzi niekoľkých kontroverzných daní a finančných sankcií zavedených vládou Viktora Orbána v posledných rokoch, ako sa snaží obnoviť stav verejných financií a svojich kritikov sa snaží trestať.
Na začiatku tohto roka vláda prinútila banky ku kompenzácii dlžníkov za “nespravodlivé” podmienky na devízových úveroch, vydaných pred pádom maďarského forintu počas finančnej krízy v roku 2008. Tento krok prišiel po tom, čo bola oznámená neočakávaná daň pre banky v roku 2010 a daň z finančných transakcií bola zavedená počas tohto roka.
Vláda v auguste tohto roka taktiež uložila novú daň na príjmy z reklamy, ktorá vyvolala obvinenia z cenzúry médií. Nezávislá televízna stanica RTL Klub počas minulého týždňa podala sťažnosť k Európskej komisii, kde uvádza, že daň bola navrhnutá tak, aby diskriminovala vysielanie.
Brusel sa na základe týchto opatrení opätovne stretli s predstaviteľmi Fideszovej vlády. Pani Kroesová odsúdila daň z reklamy, médií, ako pokus “umlčať dynamickú diskusiu” a “útok na maďarskú demokraciu”.
Napriek tomu popularita jeho strany aj naďalej rastie, aj keď Orbán v septembri predstavil kontroverzné vystúpenie ohľadom svojej túžby vytvoriť “neliberálny štát”, kde za príklady zmienil krajiny, ako Čína, Rusko a Turecko. Jeho hovorca neskôr povedal, že jeho vyjadrenia boli nevhodne interpretované.
V komunálnych voľbách na začiatku tohto mesiaca, Fidesz vyhral vo všetkých okresoch až na jeden. Po jeho víťazstve Orbán v prejave sľúbil ďalšie zatlačenie bankového sektora, keďže sa vyjadril, že “musí prijať väčšiu zodpovednosť”.
Najväčší prevádzkovateľ telekomunikácií v krajine – Magyar Telekom uviedol, že návrh zákona by pre dané odvetvie znamenal potenciálne náklady až vo výške 100 miliárd maďarských forintov a varoval, že rozvoj širokopásmovej infraštruktúry bude “ochrnuté”. Akcie spoločnosti Magyar Telekom po oznámení klesli o takmer 4 percentá na 334 maďarských forintov.
Hovorca maďarskej vlády povedal, že odporcovia tejto dane vytvárajú “hystériu”, ale parlament bude súhlasiť so stropom na poplatky pre jednotlivé telekomunikačných spoločností. Odmietol taktiež varovania, že vyberanie poplatkov za používanie internetu by mohlo poškodiť digitálneho hospodárstvo Maďarska:
“Podobné obvinenia sme počuli po telekomunikačnej dani,“ … „Nakoniec bol preukázaný pravý opak.”
Zdroj: Euronews, WSJ
Facebook komentár