Číňania už kupujú menej smartfónov. Nasledovať by mohli drahé kabelky a hodinky.
Akcie európskych luxusných spoločností čelili poklesu potom, čo spoločnosť Apple oznámila, že v posledných troch mesiacoch roku 2018 predávala menej iPhonov, než sa očakávalo, v dôsledku prudkého hospodárskeho spomalenia v Číne.
Akcie spoločnosti LVMH, ktorá vlastní značky vrátane Fendi a Louis Vuitton, klesli o 3%. Akcie firmy Burberry klesli o 5,8% a majiteľ značky Gucci – Kering odpísal 4%. Švajčiarska skupina hodiniek Swatch stratila 3%.
Luxusné výdavky v Číne v prvej polovici roku 2018 zostali silné aj napriek pomalému hospodárstvu. Avšak európske módne domy zatiaľ neoznámili výsledky a investori sa obávajú, že hlavné značky môžu prísť určitou dávkou určitých negatívnych prekvapení.
Súvisiace: Najbohatší ľudia sveta v roku 2018 prišli o $ 511 miliárd
Ak čínski zákazníci prestávajú byť ochotní míňať veľké peniaze za nové iPhony, mohli by tak byť obmedzovanými aj v nákupe drahého luxusného tovaru.
Niektoré dôkazy o problémoch luxusných značiek sa však už objavili.
Federácia švajčiarskeho šperkového priemyslu uviedla, že počet hodiniek predaných v Číne v novembri klesol.
Švajčiarsky ekonomický inštitút nedávno obavy navýšil, keďže výrobcovia hodiniek v krajine výrazne znížili očakávania objednávok v najbližších troch mesiacoch.
Analytik investičnej banky Jefferies – Flavio Cereda uviedol: “Otázkou nie je, či došlo k spomaleniu (luxusných predajov v Číne) … ale skôr o aký rozsah spomalenia sa jedná.”
Čínsky trh luxusu
Európski predajcovia luxusu sa v posledných rokoch začali spoliehať aj na výdavky čínskych spotrebiteľov.
Podľa správy poradenskej spoločnosti Bain a talianskej luxusnej federácie Altagamma, čínski zákazníci sú v oblasti luxusu zodpovední za tretinu celosvetových predajov. Podľa správy spoločnosti McKinsey, to ročne znamená viac ako 7 miliárd dolárov.
Spoločnosť Bain predpovedá, že čínski zákazníci budú do roku 2025 predstavovať polovicu všetkých luxusných výdavkov.
Cereda ďalej uviedol: “Čína je kľúčová, teda je dôležitou pre volatilitu (v oblasti akcií luxusných spoločností).”
Toto odvetvie bolo predtým zasiahnuté tým, že sa spoliehalo najmä na Čínu.
Čínski zákazníci opustili luxusné značky počas vládneho zásahu proti korupcii, ktorý začal v roku 2012. Kampaň obmedzila dopyt po luxusných produktoch, keďže znamenala obmedzenia pre úradníkov komunistickej strany a vedúcich predstaviteľov spoločností.
Graf: Najpopulárnejšie luxusné značky v Číne
Veľkou obavou však v súčasnosti predstavuje slabší hospodársky rast.
Po desaťročiach rýchlej expanzie sa tempo čínskej ekonomiky spomaľuje. Rast v roku 2018 bude pravdepodobne najslabší od roku 1990 a tento rok by mal byť ešte horším.
V priebehu tohto týždňa boli zverejnené dve správy, ktoré naznačujú, že rozsiahly výrobný sektor krajiny čelí kontrakcií. Existujú aj obavy týkajúce sa trhu s nehnuteľnosťami v krajine a jej pokračujúcej obchodnej vojny so Spojenými štátmi.
Súvisiace: Bankár: Miliardári sa pripravujú na možné prepady akcií
Helen Brandová, ktorá je analytičkou spoločnosti UBS, poznamenala: “Vzhľadom na pretrvávajúce obchodné napätie medzi Čínou a USA dôvera spotrebiteľov klesá.”
UBS predpovedá, že čínske výdavky na oblasť luxusu v druhej polovici minulého roka vzrástli o približne 10%. Aj keď sa to môže zdať ako vysoká úroveň, je to výrazné spomalenie zo 16% rastu zaznamenaného v prvej polovici roku 2018.
Brandová nakoniec poznamenala, že slabší čínsky juan spôsobuje, že zákazníci minú v zahraničí menej. Dovolenkové nákupy tvoria až dve tretiny celkových čínskych výdavkov na luxus.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, BBC
Facebook komentár