Ludia_zistili_ze_Facebook_zhromadoval_hovory_a_textove_udaje

Počas víkendu Dylan McKay stiahol archív všetkých svojich údajov z Facebooku a zistil, že sociálna sieť uchováva rozsiahle záznamy o hovoroch a textových správach, ktoré urobil zo svojho telefónu s operačným systémom Android.

Správa od spoločnosti Ars Technica McKayove zistenia potvrdila: za určitých okolností, aplikácie pre Android v službe Facebook vedú k protokolom, ktoré ukazujú mená ľudí, s ktorými voláte a píšete, plus ako dlho hovor trval a telefónne číslo druhého účastníka.

Súvisiace: Facebook sa ospravedlňuje za “porušenie dôvery” v novinových reklamách

Originálny príspevok od McKay na sociálnej sieti Twitter má v čase písania takmer 42 000 zdieľaní. Obavy týkajúce sa ochrany osobných údajov okolo Facebooku sú po škandále Cambridge Analytica na vysokej úrovni, kde získané údaje od 50 miliónov používateľov, táto firma využila na politickú dezinformáciu.

Ako odpoveď na správy, počas víkendu spoločnosť Facebook zverejnila príspevok na blogu, kde sa k tomuto prípadu vyjadrila.

Po prvé Facebook uviedol, že neurobil nič bez povolenia. Poznamenal, že uchovávanie protokolov o hovoroch a textových údajoch je funkciou s ktorou zákazníci vyslovene súhlasili v dvoch aplikáciách pre Android: Na zdieľanie týchto údajov po inštalácii služby Facebook Messenger a nízkeho dátového pripojenia Facebook Lite dostanete výzvu. V blogu sa uvádza: “Uchovávanie týchto záznamov vám pomôže nájsť a zostať v kontakte s ľuďmi, na ktorých vám záleží, a poskytnúť vám lepšie rozhranie na Facebooku.”

Obrazovka aplikácie Facebook Messenger pre Android, ktorá vás vyzve na načítanie histórie hovorov. Facebook

Obrazovka aplikácie Facebook Messenger pre Android, ktorá vás vyzve na načítanie histórie hovorov. Facebook

 

Taktiež uvádzajú, že údaje nie sú predávané žiadnej tretej strane a že spoločnosť Facebook nečíta vaše textové správy a ani nepočúva vaše telefonáty. Okrem toho, Facebook uvádza, že sa nejedná o nesprávny krok keď žiada o prístup k vašim kontaktom: “Importovanie kontaktov je medzi sociálnymi aplikáciami a službami pomerne bežné ako spôsob, kde je tým pádom ľahšie nájsť ľudí, s ktorými sa chcete spojiť.”

Avšak správa od spoločnosti Ars Technica poskytuje viac dôvodov, prečo by sa používatelia operáčného systému Android mohli obávať.

Až do zavedenia niektorých zmien v službe Google, v októbri 2017 sa aplikáciám umožnilo pristupovať k vašim kontaktom, čím by mohli mať v tejto veci aj prístup k príslušným typom hovorom a textovým záznamom. Podľa správy všetky hovory a textové záznamy končia v októbri 2017 – čo naznačuje, ale nedokazuje, že by hlavná aplikácia Facebook pre systém Android túto metódu na získanie údajov využívala.

Napriek tomu spoločnosť Facebook tvrdí, že sa jedná o schvalovanú funkciu a že používatelia pokaždé dostávali výzvy.

Súvisiace: Spoluzakladateľ WhatsApp, ktorý Facebook kúpil zverejnil status #DeleteFacebook

Treba tiež poznamenať, že systém iOS od spoločnosti Apple – operačný systém na zariadeniach iPhone a iPad, tento prístup k volaným a textovým údajom neumožňuje, bez veľmi špecifického povolenia. To znamená, že fanúšikovia Apple sa nemusia starať toľko o Facebook, či by mal záznamy o ich hovoroch alebo textových správach.

Spoločnosť Facebook poskytuje nástroj na zistenie toho, ktoré kontakty boli do programu Messenger odovzdané, ku ktorému sa môžete dostať. Určite je to však dobrá pripomienka – ak máte naozaj obavu o svoje online súkromie, skúste sa dvakrát zamyslieť predtým než budete súhlasiť s odovzdaním svojich kontaktov.

Prečítajte si celú správu spoločnosti Ars Technica.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, MarketWatch

Facebook komentár