Spotrebitelia po celom svete stále viac využívajú svoje mobily. Medzi hľadaním a kupovaním tovaru cez mobil je však obrovská priepasť.
V roku 2015 strávili americkí konzumenti na mobiloch až 60 % z celkového času, ktorý využili na nakupovanie cez internet. Podľa posledných údajov prieskumnej agentúry comScore však mobily zarobili iba 16 % zo zisku z online nákupov. Predajcovia si teda lámu hlavy nad tým, ako dosiahnuť, aby sa prezeranie tovaru cez mobil zmenilo na nákup tovaru cez mobil. Nepomer medzi týmito dvoma činnosťami vytvára pre predajcov rôzne možnosti ako zlepšiť konverzný pomer návštevnosti stránok.
Niektorí predajcovia môžu argumentovať, že aj keď ich cieľom nie sú mobily, zamerali sa na iné možnosti predaja, na kamenné obchody alebo počítače. Toto je však veľmi krátkozraký prístup, pretože ak sa návšteva predajcovej stránky nezmení na nákup tovaru, tak zákazníka môže ukradnúť konkurent. Predajcu to tiež stojí viac peňazí, pretože musí vymýšľať nové stratégie a zahŕňať zákazníkov novými reklamami.
Predajcovia môžu zlepšiť konverziu svojich webových stránok napríklad tak, že vylepšia ich fungovanie na mobilných telefónoch. Portál Business Insider urobil pomocou nástroja Dynatrace test, z ktorého vyplynulo, že priemerná americká stránka internetového obchodu sa načíta na mobile asi za 5,5 sekundy. Je to priemer, ktorý by každý predajca mal vylepšiť.
Vzrastajúca popularita nakupovania cez internet a cez mobily poskytuje zákazníkom väčší výber, flexibilitu, často aj lepšie služby, a preto sa predajcovia snažia stále zdokonaľovať svoje stratégie, aby držali krok s dobou. Na dosiahnutie lepšieho konverzného pomeru svojich stránok však musia zvoliť správne stratégie.
Cooper Smith, analytik pre Business Insider, vypracoval podrobnú správu o nových stratégiách v oblasti internetového predaja, ktorá sa zaoberala hlavnými trendmi, ktoré ovplyvňujú predajcov vo všetkých štádiách, od propagovania tovaru až po jeho kúpu. V správe tiež vysvetľuje, ako predajcovia na nové trendy reagujú.
Prečítajte si niektoré kľúčové body:
* V dnešnom svete technológií využívajú zákazníci na kúpu tovaru čoraz viac technických vymožeností, čím nútia predajcov zvyšovať rozpočet na online marketing. Podľa analytikov zo spoločnosti Custora sa zisky z internetových obchodov zvýšili vďaka platenej reklame, partnerskému marketingu, či reklamným emailom.
* Predajcovia míňajú najviac za platenú reklamu. Podľa spoločnosti IgnitionOne vzrástlo investovanie do platených reklám v poslednom štvrťroku 2015, v porovnaní s predošlým rokom, o 18 %.
* Mobily naďalej zvyšujú zisky, avšak kúpa cez tieto zariadenia je stále oveľa nižšia než návštevnosť stránok. Firma IBM zistila, že v návštevnosti stránok mobily nad tabletmi a počítačmi vedú, tvoria až 53 % internetovej premávky. Nákup cez mobil však predstavuje iba 29 % všetkých online nákupov.
* Za menšiu úspešnosť telefónov však môžu predajcovia, keďže mnohí z nich stále nevyužívajú najlepšie stratégie pre mobilné zobrazenie stránky, a ani aplikácie. Podľa agentúry The Search Agency iba 60 % zo 100 najväčších svetových predajcov má v súčasnosti zobrazenie stránky aj pre mobilné zariadenia.
* Stále väčšia obľuba online nákupov vytvára tlak na prepravné a logistické spoločnosti. Cez prázdniny v roku 2014 doručila donášková služba UPS načas 97 % balíkov. O rok neskôr jej úspešnosť klesla na 91 %.
* Predajcovia sa snažia nájsť alternatívne spôsoby prepravy. Ak si túto investíciu nemôžu dovoliť, ponúkajú zákazníkom iné varianty, pracujú s tým, čo majú, a to sú kamenné obchody. Čoraz viac spoločností ponúka zákazníkom kúpu cez internet, a následné vyzdvihnutie tovaru v obchode, ktoré sa inak nazýva aj click and collect.
Preložila: Mariana Ferusová
Zdroj: BIInteligence
Facebook komentár