Londýn je zvyknutý na to, že na svetových finančných trhoch má výrazne navrch.
V roku 2000 akcie kótované v Spojenom kráľovstve tvorili 11 % indexu MSCI World, ktorý podľa Citigroup sleduje viac ako 1 500 spoločností, ktoré tvoria prevažnú väčšinu svetového akciového trhu podľa hodnoty. Ich hlavný akciový analytik banky v denníku Financial Times napísal, že o 23 rokov neskôr predstavuje trh Spojeného kráľovstva už len 4 %.
Investorov priťahujú rýchlejšie rastúce trhy v iných častiach sveta, napríklad v Číne a Indii, a veľké technologické IPO na Wall Street. Britské penzijné fondy medzitým pri hľadaní istejších výnosov zo štátnych dlhopisov znížili svoju expozíciu voči miestnym akciám.
Potom prišiel brexit a niekoľko rokov trvajúce politické turbulencie, ktoré podkopali postavenie Londýna ako kráľa európskych financií a poškodili postavenie Británie v očiach investorov.
Kombinovaný efekt výrazne zaťažil index FTSE 100, ktorý napriek nedávnej rastúcej sérii od obdobia globálnej finančnej krízy zaostal za rastom referenčných búrz v Európskej únii a Spojených štátoch.
Obavy o budúcnosť Londýna sa v uplynulom týždni opäť prejavili po tom, čo výrobca čipov ARM, tzv. korunný klenot britského technologického sektora, oznámil, že svoju primárnu ponuku akcií uskutoční na Wall Street, a najväčší svetový dodávateľ stavebných materiálov – firma CRH uviedol, že svoju primárnu ponuku akcií presunie do Spojených štátov. Dokonca najväčšia kótovaná spoločnosť v Londýne – Shell, údajne taktiež zvažuje presun. Zdravie londýnskych trhov je pre hospodárstvo Spojeného kráľovstva životne dôležité, preto sa čoraz viac prejavujú znepokojenia.
Michael Hewson, hlavný analytik maklérskej spoločnosti CMC Markets UK, uviedol: “Tieto kroky spoločností sú tzv. “hlasovaním o nedôvere v investičnom prostredí Spojeného kráľovstva”.“
Londýn však stále predstavuje významné medzinárodné finančné centrum. Každým dňom sa v ňom v rámci devízových obchodov uskutočnia transakcie za približne 3,8 bilióna dolárov – viac ako v New Yorku, Singapure, Hongkongu a Tokiu dohromady. Podľa Londýnskej burzy cenných papierov sa v tomto meste na sekundárnom trhu s dlhopismi uskutočňuje 70 % obchodov.
Mimo Spojených štátov a Číny, Londýn v roku 2021 zároveň získal aj najviac peňazí prostredníctvom IPO a následných transakcií. Avšak Británia v tomto roku zostala za vedúcim svetovým vývozcom finančných služieb.
Napriek tomu existuje množstvo dôkazov, že Londýn nemôže byť spokojný so svojou budúcnosťou. Francúzsko je v súčasnosti domovom najväčšieho európskeho akciového trhu podľa hodnoty – jeho index CAC All-Share má hodnotu 3,1 bilióna eur (3,3 bilióna dolárov) v porovnaní s londýnskym indexom FTSE All-Share v hodnote 2,4 bilióna libier (2,9 bilióna dolárov).
Ústredie a prevádzky skupiny ARM zostanú v Británii a spoločnosť, ktorú vlastní japonská Softbank, uviedla, že má v úmysle zvážiť následné kótovanie na burze v Spojenom kráľovstve až “vo vhodnom čase”.
Jej rozhodnutie kótovať v New Yorku je však zjavne súčasťou trendu. Spoločnosť Ferguson, ktorá je britským dodávateľom inštalatérskeho vybavenia, v priebehu minulého roka presunula svoju primárnu burzu z Londýna do New Yorku. Softvérová skupina WANdisco a spoločnosť Flutter, ktorá vlastní online značku športových stávok FanDuel, okrem kótovania akcií v Spojenom kráľovstve taktiež skúmajú možnosti ohľadom kótovania v USA. Spoločnosť Flutter uviedla, že verí, že kótovanie na burze v USA by jej poskytlo “prístup na oveľa širšie kapitálové trhy a k novým domácim investorom v USA”.
Rozdiel v hodnote medzi týmito dvoma trhmi je výrazný. Index MSCI United Kingdom, ktorý sleduje 80 najväčších spoločností kótovaných na burze v Spojenom kráľovstve, sa podľa analytikov zo spoločnosti Citi v súčasnosti obchoduje s takmer 40 % zľavou oproti americkému indexu MSCI zloženého z 625 akciových spoločností.
Neustále oslabovanie pozície Londýna ako finančného centra podnietilo vládu Spojeného kráľovstva a regulačné orgány, aby začali program reforiem zameraných na tzv. reštart britských financií.
Tieto reformy, nazývané “Edinburské reformy”, predstavujú najvýznamnejšiu revíziu britskej politiky v oblasti finančných služieb za posledné dve desaťročia a týkajú sa bankovníctva, správy aktív, poisťovníctva a kapitálových trhov.
Generálna riaditeľka londýnskej burzy cenných papierov Julia Hoggettová vo vyhlásení uviedla, že rozhodnutie ARM “dokazuje, že Spojené kráľovstvo musí rýchlo pokročiť vo svojom programe regulačných a trhových reforiem”.
“Spolupracujeme s regulačnými orgánmi, vládou a širšími účastníkmi trhu, aby sme zabezpečili, že kapitálové trhy Spojeného kráľovstva poskytnú britským a globálnym spoločnostiam čo najlepšie prostredie na financovanie.”
Boj o budúcnosť
Londýnske trhy majú veľký význam pre širšie hospodárstvo Spojeného kráľovstva.
Sú neoddeliteľnou súčasťou rozsiahleho britského sektora finančných služieb, ktorý podľa spoločnosti PwC prispieva k HDP Spojeného kráľovstva viac ako 8 % a je zdrojom približne 10 % daňových príjmov.
V tomto odvetví pracuje viac ako 1 milión ľudí a ďalších 1,2 milióna ľudí je zamestnaných v súvisiacich profesionálnych službách, ako je právo, audit a vzťahy s verejnosťou.
Okrem pracovných miest, ktoré vytvárajú, a daní, ktoré generujú, finančné trhy tiež smerujú kapitál do spoločností na financovanie budúceho rastu.
Strata spoločnosti ARM, ktorá bola súčasťou indexu FTSE 100 pred tým, ako ju v roku 2016 kúpila spoločnosť Softbank, naznačuje, že bez svižnejšieho akciového trhu hrozí, že Británia v prospech Spojených štátov príde o najlepšie domáce spoločnosti. Väčšie obavy vzbudzuje skutočnosť, že tam, kam sa dostanú burzy, nevyhnutne nasledujú aj pracovné miesta a investície.
Inými slovami, Londýn musí oživiť svoje akciové trhy, aby si zabezpečil svoju budúcnosť.
Mesto musí byť vnímané ako miesto pre podniky, ktoré chcú rásť a získavať kapitál, ako povedal Alasdair Haynes, generálny riaditeľ spoločnosti Aquis Exchange, ktorá je začínajúcím konkurentom londýnskej burzy a CBOE.
Haynes ďalej uviedol: “Sme vynikajúci v oblasti počiatočného kapitálu… Pokiaľ ide o kapitál na rozšírenie, sme absolútne nanič.”
Kľúčom k úspechu je zmena regulácie, ktorá by menším spoločnostiam uľahčila kótovanie a verejnosti investovanie práve do týchto firiem pred IPO. Haynes poznamenal: “Neznamená to zníženie štandardov. Znamená to, že pravidlá by mali byť primerané a vhodné k veľkosti podniku.”
Londýn má veľký potenciál. City of London Corporation uvádza, že je domovom 100 technologických “jednorožcov” – spoločností s hodnotou vyššou ako 1 miliardy dolárov. To je viac ako vo zvyšku Európy dohromady. Je taktiež tretím najväčším fintechovým centrom na svete.
Tieto “jednorožce” by mali byť podľa Haynesa kótované v Londýne “v skoršej fáze”, … “namiesto toho, aby rástli prostredníctvom súkromného kapitálu a boli predané na americkej burze Nasdaq.”
Hoggett z londýnskej burzy cenných papierov to vyjadruje takto: “Londýn musí byť mladý, odvážny a hladný.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár