Londýn zostane v roku 2019 popredným svetovým „centrom bohatstva“, vzdorujúc Brexitu a tlačiac jeho jediného vážneho konkurenta – New York, na druhé miesto.
Správa Wealth Report od spoločnosti Knight Frank uvádza: “Výsledky ukazujú, že Londýn až tak nečelí u investorov obavám, pokiaľ ide o Brexit, čím opätovne získal prvenstvo nad New Yorkom.”
V rebríčku celosvetových miest sa globálna poradenská spoločnosť v oblasti nehnuteľností – Knight Frank, zaoberá rôznymi metrikami vrátane počtu UHNWI (ultra bohatých jednotlivcov s majetkom o hodnote viac ako 30 miliónov dolárov), objemu investícií do nehnuteľností a životného štýlu. Londýn porazil New York vo všetkých týchto metrikách okrem jednej – investíciách – kde sa Londýn dostal na druhé miesto.
Pokiaľ ide o životný štýl, ktorý sa počíta ako počet päťhviezdičkových hotelov (v Londýne ich nájdete 76), univerzít a luxusných reštaurácií, New York sa umiestňuje na treťom mieste.
Londýn v súčasnosti dosahuje už viac ako päť rokov za sebou najvyššiu priečku v zozname spoločnosti Knight Frank, čo je odrazom slabších súperov, medzi ktorými sú napríklad aj ázijské veľmoci, čo sa týka miest, ako Tokio, Hongkong a Singapur. Žiadne iné európske mesto nie je ani v jeho blízkosti.
Ako to Londýn robí?
Minulý týždeň údaje z Národného štatistického úradu (ONS) ukázali, že Británia má najväčší počet žiadostí o investorské víza, známych ako Tier 1, aj cez to, že prahová hodnota bola v roku 2014 zvýšená na 2 milióny libier (2,6 milióna dolárov).
Tieto víza – ktoré umožňujú neobmedzené povolenie zostať v Spojenom kráľovstve v období piatich rokoch – apelujú na bohatých jednotlivcov z krajín mimo Spojeného kráľovstva, ktorí chcú žiť v Británii.
Je nepravdepodobné, že by sa ich popularita podľa spoločnosti Knight Frank mohla čoskoro oslabiť. “Údaje z nášho prieskumu Attitudes Survey ukazujú, že 36 percent UHNWI už vlastnia druhý pas, čo je o 34 percent viac ako v minulom roku, pričom 26 percent plánuje emigrovať natrvalo, z predtým zverejnených 21 percent.” Mnohí z tých, ktorí chcú emigrovať, by si vybrali Spojené kráľovstvo pred ktoroukoľvek inou krajinou.
Zabojuje aj New York?
Matthew Hudson, ktorý je zakladateľom a výkonným riaditeľom poradenskej spoločnosti v oblasti správy aktív – MJ Hudson, verí, že Londýnu sa darí vďaka Amerike: “Spojené štáty urobili Londýn najväčším na svete, pretože svoje ktíva presúvali najmä do tejto krajiny.”
Hudson poznamenal, že najpodstatnejší vplyv prebehol vrámci “Veľkého tresku (Big Bang)”, kedy Spojené kráľovstvo radikálne v roku 1986 prepracovalo svoje finančné trhy, keď cez “mláku” začali prúdiť americké peniaze. Podobne, po Brexite, “keď sa Američania začnú opäť obracať smerom k Londýnu, bude podobne silným ako v sedemdesiatych rokoch.”
Jeden bohatý Američan sa už na Londýn zameral. V januári miliardár z oblasti hedžových fondov – Ken Griffin za jeden z najdrahších domov v Londýne zaplatil 95 miliónov libier (122 miliónov dolárov).
Veľká časť amerického bohatstva preto uprednostňuje Londýn pred vlastným centrom finančného kapitálu, ktorým je práve New Yorku, čím je zosadeným z prvenstva spomedzi svetových centier vrámci majetku.
Odborník na imigračné právo – Irwin Mitchell z Private Wealth Law Firm verí, že napriek výzvam, ktoré Brexit predstavuje, Londýn po mnoho rokov zostane naďalej top svetovým mestom, pretože globálna elita do tohto mesta aj naďalej investuje. Philip Barth, ktorý má na starosti prisťahovalectvo, poznamenal, že „Londýn bude aj v blízkej budúcnosti stále hlavným svetovým mestom bohatstva.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Fortune, Knight Frank
Facebook komentár