- Vláda Bitcoinu ako prostriedku výmeny sa očividne končí
- Litecoin má isté prednosti
- Ak sa z Litecoinu stane prostriedok výmeny, neznamená to, že jeho cena automaticky stúpne
Minulý rok sa kryptomeny dostali na mapu s pravdepodobne najlepším ročným rastom v histórii akýchkoľvek aktív. Začiatok roka s trhovým podielom 17,7 miliardy dolárov, digitálne meny dosiahli razatný rast a ukončili rok 2017 s celkovou trhovou kapitalizáciou na úrovni 613 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast hodnoty o viac ako 3300%.
Rok 2017 bol tiež prvým, kedy došlo ku schválnemu rozdvojeniu kryptomien. Väčšina si vybrala sústrediť sa na vývoj blockchainovej technológie, ktorá je digitálnou, distibuovanou a decentralizovanou účtovnou knihou podopierajúcou väčšinu digitálnych mien, ktorá je zodpovedná za transparentný zápis každej transakcie, bez potreby finančného sprostredkovateľa. Blockchain je primárne obchodovaný vo finančných inštitúciách, avšak má tiež mnoho iných spôsobov využitia.
Súvisiace: Najlacnejšie a najdrahšie krajiny pre ťažbu Bitcoinu
Ďalším zmyslom kryptomien je byť nástrojom výmeny a náhrada za hotovosť. Nie je priveľa digitálnych mien, ktoré sa zameriavajú na bezpečnosť predajcov, ale to je presne to, čo sa bitcoin, ako najväčšia kryptomena podľa trhového podielu, a litecoin, ktorý ja považujem za najväčšieho konkurenta bitcoinu, snažia robiť.
Kraľovanie bitcoinu ako prostriedku výmeny asi pomaly končí
Bitcoin bol prvou obchodovanou kryptomenou v marci roku 2010 a často je oceňovaný tým, že priniesol blockchain technológiu na výslnie. To, že mal možnosť byť prvým na trhu, mu prinieslo mnoho výhod a pomohlo mu medializovať sa a zazmluvniť nových predajcov. V mnohých prípadoch je bitcoin kryptomena, ktorú investori budú musieť kúpiť, aby ju mohli zmeniť na inú, menej populárnu digitálnu menu na decentralizovanom trhu.
Napriek tomu aký bitcoin je pevný, litecoin ho doháňa. Ako rástla popularita bitcoinu, ukazovali sa štrbiny v jeho brnení. Jeho veľká, otvorená sieť bráni vytvoreniu konsenzu v oblasti zavádzania aktualizácie softvérov do jeho blockchainu. U bitcoinu je potrebný 80% sùhlas celej komunity, aby sa mohli zaviesť akékoľvek aktualizácie. Neschopnosť dosiahnuť tento súlad mnohých prinútilo k tomu, aby si vytvorili vlastnú kryptomenu a degradovalo tým bitcoin na pomalú a finančne nákladnú sieť. Jedna operácia bitcoinu v priemere trvá dlhšie ako hodinu, s poplatkom okolo 28 dolárov. To je skoro rovnako nákladné ako prevod v banke a výsledkom toho, bitcoin nie je správnou voľbou pre každodenné transakcie.
Na jednej strane sú medzinárodné transakcie trvajúce menej ako hodinu stále výhodné. S aktuálnym bankovým systémom totiž cezhraničné bankové prevody trvajú aj 5 dní. Na druhej strane, dĺžka transakcie bitcoinu a jeho poplatky sú v porovnaní s jeho konkurentmi naozaj negatívne. V jeho prospech hovorí, že až tak veľa kryptomien sa nesnaží stať sa prostriedkom výmeny, čiže nemá tak veľkú konkurenciu. Avšak Litecoin takou menou je a stúpa bitcoinu na päty.
Litecoin má reálnu možnosť prebrať žezlo od bitcoinu.
Napriek tomu, že litecoin je často nazývaný ako bitcoin, litecoin je považovaný za spolupracovníka, nie konkurenciu bitcoinu, má naozaj prostriedky k tomu, aby vytlačil bitcoin a stal sa hlavným prostriedkom výmeny pre užívateľov kryptomien.
Po prvé, časy transakcií sa nedajú ani porovnať. HowMuch.net nedávno testoval množstvo transakcií vykonaných za sekundu a zistili, že bitcoin a končil pri 7 transakciách za sekundu, pričom litecoin pri 56. Pravdaže, rýchlosť transakcií nie je všetko, záleží aj na čase spracovania bloku transakcií. Bitcoin spracuje jeden blok približne každých 10 minút. Pre porovnanie, Litecoin sumarizuje blok za štvrtinu toho času, čiže približne každé 2 a pol minúty. Takže, aby sme to zhrnuli, litecoin vie previesť transakcie rýchlejšie a zároveň jeho rýchlejší čas spracovania blokov predpovedá, že je schopný zvládnuť viac transakcií ako bitcoin.
Keď hovoríme o možnostiach siete, litecoin do svojho blockchainu implementoval technológiu nazývanú Segregated Wittness, v skratke SegWit. SegWit zvýšil kapacitu blockchainu u litecoinu tak, aby zvládol viac predajcov a transakcií, zároveň zvýšil rýchlosť a znížil poplatky. Túto technológiu mal pôvodne zaviesť bitcoin, ale nevedel sa dopracovať k väčšinovému súhlasu. Aj keď Coinbase túto aktualizáciu spustil.
Súvisiace:
Nelikvidnosť Bitcoinu bude naozaj veľkým problémom
Faucette: “Skutočná cena Bitcoinu môže byť nulová”
Litecoin má dokonca svojho reálneho zakladateľa – Charlieho Lee, ktorý pracuje na plný úväzok najmä získavaní nových predajcov a zlepšovaní siete. Odkedy Lee prešiel z polovičného úväzku na plný, priemerné denné množstvo transakcií litecoinu stúplo z niekoľkých tisíc na niečo medzi 40-50 000 transakcií denne. Pravdaže niektoré z týchto transakcií predstavujú nákup a predaj digitálnych mien investormi. Lee má tak viditeľne pozitívny účinok na zvyšovanie záujmu o litecoin v očiach investorov, predajcov aj zákazníkov. Pre porovnanie, bitcoin nemá nikoho, kto by stál na jeho čele a množstvo denných transakcií prevedených na jeho sieťach počas posledných 2 a pol roka neustále skákal.
Litecoin má jasnú cestu nahor – stať sa najlepším prostriedkom výmeny. Zapamätajte si ale, že to neznamená, že jeho hodnota stúpne, keďže doteraz nebol žiadny zásadný dôvod, aby sa kryptomeny zhodnocovali. Ale ak by tu mal byť jeden prostriedok výmeny virtuálnych mien, ktorý má potenciál na prežitie z dlhodobého hľadiska, tak je to určite litecoin.
Preložila: Andrea Andresz
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MarketWatch
Facebook komentár