Podľa ročného prieskumu, spoločnosť Lego sa už štvrtým rokom za sebou podarilo umiestniť na vrchole zoznamu najuznávanejších spoločností sveta. Na druhom mieste sa nachádza spoločnosť Disney a obe spoločnosti sa každým rokom objavujú v tomto rebríčku v top 10, už od roku 2011.
Inovácie, investície do odbornej prípravy zamestnancov a zameranie sa na kvalitu im pomohli udržať si dobrú povesť. Podľa Reputation Institute, ktorá v utorok uverejnila štúdiu Global RepTrak, obsiahla prieskum kde oslovila viac ako 80 000 ľudí v 15 krajinách.
Lego dosiahla skóre na hodnote 78,9 z možných 100 bodov, zatiaľ čo Disney dosiahla hodnotu 78,1. Medzi vyšných 10 najlepších firiem patria značky ako Rolex, Ferrari, Microsoft, Levi Strauss, Netflix, Adidas, Bosch a Intel.
Štúdia sa pýtala ľudí na to, ako vnímajú spoločnosť, vrátane jej produktov, riadenia, vedenia, finančnej výkonnosti, inovatívnosti a ich „občianstva“ alebo toho ako sa správajú podniky k širšej spoločnosti.
Spoločnosti Lego a Disney zaznamenali dobré výsledky, pokiaľ ide o ich výrobky a služby.
Isadora Levy, riaditeľka marketingových poznatkov v rámci Reputation Institute, uviedla: „Dosahujú najlepšie výkony v oblasti inovácií a dokážu sa rok čo rok prispôsobiť (a) rozširovať svoje produktové ponuky.“ Levy ocenila prechod spoločnosti Disney do oblasti streamovania a posun spoločnosti Lego k recyklovaným častiam svojich produktov do roku 2030 ako príklady toho, ako uspokojujú požiadavky spotrebiteľov.
Disney sa darilo dobre aj v iných oblastiach, pretože investovala do vzdelávania: V roku 2018 do vzdelávania zamestnancov vložila 50 miliónov dolárov, vrátane financovania vysokoškolského vzdelávania a odborných kurzov.
Medzi prvými 10 najčastejšie chýbajúcimi spoločnosťami je Google a Apple, ktoré v roku 2011, odkedy prieskum vznikol, dosiahli prvé a druhé miesto. Spoločnosť Google sa každoročne do roku 2018 dostala do zoznamu top 10 firiem, zatiaľ čo spoločnosť Apple bola za desať rokov zaradená len päťkrát.
Spoločnosť Google patrila medzi technologické spoločnosti, ktoré propagovali výhody na pracovisku – napríklad bezplatné jedlá, odpočívadlá a prednášky na verejnosti – podľa Isadora Levy sa jedná o stále veľmi renomovanú firmu, ale z dôvodu nárastu aktivizmu zamestnancov sa do istej miery vzdala priazne.
Levy ďalej poznamenala: „S nárastom tohto spochybňovania transparentnosti v organizácii, a s tým, ako zaobchádzajú s predajcami tretích strán alebo s ľuďmi, ktorí pôsobia v ich dodávateľskom reťazci, ako aj minimálnou mzdou“ … “celá téma okolo pracoviska sa posunula a začali sme sa zaoberať týmito veľkými technologickými spoločnosťami s väčšou pozornosťou.”
Dodala, že spôsob, akým spoločnosť zaobchádza so zamestnancami, vedie konverzáciu okolo reputácie, čo vysvetľuje, prečo – aj keď spoločnosť Google je stále uznávaná – nie je v prvej desiatke.
V novembri spoločnosť Google prepustila štyroch ľudí, o ktorých uviedla, že porušili zásady ochrany dôverných údajov. Tieto informácie sa rýchlo rozšírili, na základe čoho zamestnanci zorganizovali protesty proti spoločnosti alebo sa na nich zúčastnili. A v auguste senátori vyzvali, aby zabezpečili, že dodávatelia ktorí budú pre nich pracovať dlhšie ako 6 mesiacov, by sa mali stať trvalými zamestnancami.
Ďalšou pozoruhodnou značkou na zozname je Adidas , ktorá sa objavila v top 10 za posledné štyri roky. Dostala sa 8. miesto, ďaleko pred Nike, ktorá sa dostala na 30. miesto. Povesť spoločnosti Nike od prieskumu Reputation Institute v roku 2019 klesla, čo by mohlo byť spôsobené jej reklamou na upútanie pozornosti, ako je napríklad reklama „Dream Crazy“, ktorú vyhrala cenu Emmy, v hlavnej úlohe s Colinom Kaepernickom. Levy poznamenala: “Postojom sa zvýši vaša reputácia medzi zákazníkmi, ktorí vo vás veria a zároveň vie mať negatívny vplyv na spotrebiteľov, ktorí s tým nemusia súhlasiť.”
Levy ďalej uviedla, že najlepších desať firiem z tohtoročného zoznamu zvláda vyvážiť prvky, ako je finančná výkonnosť, so zodpovednosťou spoločnosti. „Ak sa pozrieme na 10 najlepších v tomto roku, máme skutočne zoznam spoločností s desaťročiami a desaťročiami skúsenosťami a dedičstvom. Všetky sú veľmi v histórii hlboko zakorenené.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ
Facebook komentár