Americký dolár sa v piatok prudko prepadol po tom, ako minulý týždeň Fed ohlásil na dobu neurčitú program kvantitatívneho uvoľňovania(QE). Zatiaľ čo musí Fed vytvoriť viac peňazí, kvantitatívne uvoľňovanie je pre dolár nie vždy zlé. Zatiaľ sme mali iba dve kolá QE – takže je naša štatistická vzorka dosť nespoľahlivá – avšak je aj tak zaujímavé pozrieť sa, ako sa vtedy správal dolár voči euru a japonskému jenu. Keď sa 25. 11. 2008 centrálne banky prvý krát rozhodli pre QE, americký dolár padol voči euru aj voči jenu. Ďalší deň sa však už dolár spamätal a po 4 obchodné dni stúpal, aby následne voči euru ťažko skolaboval. Na druhej strane mu spamätanie sa voči jenu trvalo o niečo dlhšie. Menový pár stratil za 3 týždne 1000 „pipov“ (padol z 97.40 na 87.10), aby sa neskôr spamätal a pokryl tieto straty. V marci a apríli toho roka sa USD/JPY obchodovalo vyššie, ako však už teraz vieme, ziskovosť dlho nevydržala.
Keď 3.11.2010 vyhlásil Fed druhé kolo QE, dolár takisto padol voči euru v deň oznámenia, avšak sa spamätal na druhý deň a začal 8%-nú rally, ktorá trvala ďalší mesiac. Inými slovami, QE2 vytvorilo pre dolár krátkodobé dno voči euru. Rovnaká cenová reakcia bola videná na USD/JPY. Konzistentnú reakciu na QE1 a QE2 bolo vidieť v akciách, ktoré po oboch kolách vzlietli.
Dôvod, prečo EUR/USD reagoval na QE výraznejšie ako USD/JPY je ten, že v tej dobe monetárne politiky USA a eurozóny boli rozdielnejšie, ako politiky USA a Japonska. Ak sa pozrieme o rok vpred, v oboch prípadoch vidíme, že dolár bol nižšie, ako pred QE. Hlavným dôvodom, prečo QE nie je vždy pre dolár zlým je fakt, že investori si často uľavia, keď majú dostať z centrálnej banky väčšiu podporu. QE2 bolo pre dolár ďaleko výhodnejšie, ako QE1, pretože nebolo prekvapením. Trh o tom hovoril týždne, a investori mali plno času sa na to pripraviť. Nehovoríme, že tento-krát dolár neostane slabým. Ak Európa nedá investorom dôvod nájsť útočisko v dolári, EUR/USD by mohol rozšíriť svoje zisky. Avšak straty na USD/JPY by mohli byť obmedzené na 76, keďže sú investori obozretní ohľadom intervencie Centrálnej Banky Japonska.
Zdroj: BK Asset Management
Facebook komentár