Na konci júna Defense Intelligence Agency prvýkrát od roku 1991 vydala rozsiahlu neutajovanú správu okolo ruskej armády a obsahovala zaujímavý pohľad na vývoj vojenského hardwaru Ruska.
Rosoboronexport je ruským štátnym vojenským podnikom, ktorý v roku 2015 predstavoval zhruba 85% podiel na vývoze vojenskej techniky, ktorá smerovala zhruba do 70 krajín (podľa správy DIA).
Pätnásť menších firiem, tvorí zvyšných 15% vývozu, čo je objem ktorý ročne tvorí okolo 2 miliárd dolárov. William Marks, ktorý je hovorcom DIA poznamenal: “To znamená, že skutočný počet krajín, ktoré v roku 2015 kúpili vojenskú techniku z Ruska by mohol byť na úrovni niečo cez 70.”
V správe DIA sa taktiež píše, že Moskva počas minulého roka uviedla, že počas roka 2015 do zahraničia v roku 2015 predala vojenský materiál o hodnote 14,5 miliardy dolárov.
Marks ďalej poznamenal: “Informácie vo svojej správe boli zhromaždené mnohými spôsoby, vrátane satelitných snímok, ľudskej inteligencie a informovaním verejnosti.”
V správe sa neuvádza názov konkrétnych krajín, ktoré z Ruska vykonali nákup takéhoto zariadenia, pretože tieto informácie sú tajné.
Od roku 2012 do roku 2016 Rusko predávalo zbrane do 50 rôznych štátov, ako aj povstaleckým silám na Ukrajine a Moskva zostáva druhý najväčším vývozcom zbraní na svete – za USA.
Správa DIA však čelila kritike za svoj prísny pohľad, rovnako ako predchádzajúce správy DIA o Sovietskom zväze.
Súvisiace:
Vojenské výdavky: Rusko je aktuálne na 3. mieste rebríčka
Ako sa Vladimír Putin stal jedným z najobávanejších vodcov sveta
Sim Tack, ktorý je analytikom spoločnosti Stratfor poznamenal, že predchádzajúce správy DIA boli napádané tvrdeniami, že sa snažili ovplyvňovať politiku a “informácie ohľadom počtu krajín, ktoré tieto zariadenia kupujú, by sa ľahko mohli dostať na vysoké úrovne”, pretože od konca studenej vojny “Rusko predalo vojenskú techniku do 96 rôznych krajín”.
Marks poznamenal, že “absolútne sa nesnažia ovplyvňovať politiku,” a že hodnotenie inteligencie DIA je založené na prísnych normách, ktoré taktiež dodržiava väčšia spravodajská komunita.
Kým Tack povedal, že v správe nenašiel nič, čo by sa zdalo byť zavádzajúce, dodal že si myslí, že “diskusia o tom, či je jastrabovitou správou nie je dôležitou. Jedná sa skôr o otázku, k čomu potrebujeme, aby sa vykonávalo zverejňovanie správ o ruských schopnostiach” a “a prečo práve teraz?”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardian, BBC
Facebook komentár