Najväčší dar na charitatívne účely prišiel v tomto roku od človeka, ktorý získal svoj majetok, keď Mark Zuckerberg ešte len bol zábleskom v oku svojho otca.
Miliardár vlastniaci futbalový tím Buffalo Bills, Ralph Wilson, Jr., podľa hodnotenia Kroniky filantropie poskytol najväčšiu individuálnu sumu roka.
Magnát Wilson zomrel v marci vo veku 95 rokov, pričom svojej rodinnej nadácii zanechal 1 miliardu amerických dolárov. Tá pracuje na pomoc bezdomovcom a chudobným rodinám v Buffale a Detroite.
Súvisiace: Ruskí miliardári v roku 2014 stratili viac než $ 14 miliárd
Vlaňajší najväčším darcom s objemom 990 miliónov dolárov bol od Marcka Zuckerberga, 30-ročného zakladateľa Facebooku.
Tohtoročným druhým najväčším darcom roka prišiel od 83-ročného miliardára z Connecticutu, Teda Stanleyho, ktorý na podporu výskumu v oblasti duševného zdravia poskytol 650 miliónov dolárov.
Stanley, ktorý zbohatol predajom športových rekvizít a ďalších zberateľských predmetov, má osobný vzťah k veciam. Pre The New York Times povedal, že jeho syn Jonathan, má bipolárnu poruchu a jeho liečba mu zachránila život.
Zatiaľ čo prvé dva dary prišli zo „starej školy“ miliardárov, tretí prišiel od 39-ročného starého surferského frajera a miliardára.
Nicholas Woodman, ktorý je zakladateľom spoločnosti mini-kamier GoPro daroval 500 miliónov dolárov Silicon Valley Community Foundation, ktorá prispieva dotáciami na rôznorodé záležitosti, ako je vzdelávanie a prisťahovalectvo.
Woodman, ktorý v júni emitoval akcie jeho spoločnosti na burze sa tak stal z neho trojnásobný miliardár.
Súvisiace: 8 vecí, ktoré nás miliardári môžu učiť o vzostupe v podnikaní
Jeho štedrosť spôsobila rozruch na Wall Street, keď sa rozhodol venovať 5,8 milióna svojich akcií, rodinnej nadácii, ešte predtým, ako boli jeho akcie k dispozícii na burze.
Ďalší 41-ročný technologický miliardár, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti Google – Larry Page venoval piaty najväčší balík peňazí roka 2014. Page na charitu, ktorú zriadil v mene svojho otca dal 177 miliónov dolárov.
Stacy Palmer, redaktorka Kroniky filantropie poznamenal: “Mladý boháči zo sektora technológií aj naďalej poskytujú svoju štedrosť.” Dary týchto ľudí v minulom roku dosiahli vysoké miesta, aj vďaka veľkému daru Zuckerberga do Silicon Valley Community Foundation.
Štvrtým najväčším objem týchto peňazí išiel do Harvardsej Univerzity.
Nadácia Morningside, ktorú prevádzkuje rodina realitného magnáta T.H. Chana z Hong Kongu, prisľúbila 350 miliónov dolárov univerzitnej škole verejného zdravia -Ivy League. Bol to najväčší dar v histórii Harvardu.
Gerald Chan, jeden zo synov T.H. Chana, na tejto škole verejného zdravia získal magisterský titul v roku 1970.
Ďalší pozoruhodný dar prišiel od mediálneho magnáta Barryho Dillera a jeho manželky, ktorá je módnou návrharkou – Diane von Furstenberg. Sumou 130 miliónov dolárov sa zaviazali na pomoc vybudovania plávajúceho parku v západnej časti New Yorku (na obrázku nižšie).
Rodinná nadácia Diller-von Furstenburga uskutočnila desiatky grantov na podporu umenia a vzdelávania v New Yorku.
Súvisiace: Miliardári hromadia veľké množstvo hotovosti
Bol to siedmy najväčší dar v roku. Palmerová povedala, že je nezvyčajné, aby takto veľký dar išiel do verejného parku, pretože väčšina veľkých grantov financuje vedecké výskumy alebo idú na sociálne účely.
Celkovo možno povedať, že 10 najväčších darov predstavovalo 3,3 miliardy dolárov, čo je o niečo menej ako v roku 2013.
Palmerová ďalej poznamenala:” Nie je to tak silné, ako by ste očakávali, vzhľadom k tomu, kde sa práve nachádza sila ekonomiky,” … “Ale celkovo je tento objem na vyšších úrovniach, keďže priemer v rokoch po finančnej kríze bol na úrovni okolo 2,5 miliardy dolárov.
Nakoniec dodala: “Je jasné, že darcovia sú pripravení dávať.”
Zdroj: BBC, Philanthropy
Facebook komentár