Rusku hrozí, že Spojené štáty a ich európski spojenci by mohli podniknúť odvetné opatrenia proti akékýmkoľvek nevhodným krokom na Ukrajine.

Európa by samozrejme utrpela najviac. Rusko je pre EÚ tretím najväčším obchodným partnerom po USA a Číne, s tovarom a službami v hodnote viac ako 500 miliárd amerických dolárov v roku 2012.

A zhruba 75% všetkých priamych zahraničných investícií v bývalej komunistickej krajine pochádza z členských štátov EÚ ( podľa dát Európskej komisie).

( Súvisiace: Rusko varuje: “Dáte Nám sankcie? Tak zabavíme majetok Západu” )

Rusko je pre EÚ najväčším dodávateľom energií a to sa odráža v úzkych väzbách medzi ruskými a európskymi ropnými a plynárenskymi spoločnosťami.

Britská energetická spoločnosť BP by bolo obzvlášť citlivé na akýkoľvek krok Moskvy zmocniť západnej aktíva. BP je druhým najväčším akcionárom vedúceho ruského producenta ropy Rosnefť a jej akcie od pondelka po stupňovaní kríze na Ukrajiny (počas víkendu) trpia poklesom.

Fínska firma Fortum bola tiež zasiahnutá obavami ohľadom jej rozsiahlych operácií v Rusku a niektoré z najväčších energetických spoločností v Nemecku, Holandsku a vo Francúzsku investovali značné fiannčné prostriedky do ich spoločných podnikov s ruským plynárenským obrom Gazprom.

( Súvisiace: Kríza na Ukrajine: Prečo je dôležitá pre svetovú ekonomiku )

Ale toto vystavenie smeruje ďaleko za energický sektor – napr oblasti varenie piva, maloobchod a výroby automobilov. V Dánsku založená spoločnosť Carlsberg Group v Rusku vlastní 10 pivovarov a ovláda 39% miestneho trhu.

V automobilovom priemysle Renault-Nissan má spoločnosti podnik najväčším hráčom v Rusku – AvtoVAZ. Nemecká firma Metro v tejto krajine prevádzkuje jej sieť obchodov.

A zatiaľ čo obchodné vzťahy so Spojenými štátmi sú oveľa menej významné – americký vývoz do Ruska tvorí menej ako 0,1% amerického HDP – ale samozrejme niekoľko veľkých mien by mohlo byť zasiahnutých ruskými sankciami.

Exxon Mobil pôsobí v Rusku, McDonald tam po celej krajine prevádzkuje viac ako 400 reštaurácií, a PepsiCo vlastní miestne firmy mliečnych výrobkov a detskej výživy.

Ale mnoho analytikov stále hodnotiť pravdepodobnosť závažných sankcií týkajúcich sa obchodu s tovarom alebo energií ako veľmi nepravdepodobné, s ohľadom na škody, ktoré by to spôsobilo na oboch stranách.

( Súvisiace: Prečo Európa odmieta sankcie Rusku )

Ak príde na obchodnú vojnu, Rusko stojí stratiť viac ako Západ.

Ekonóm spoločnosti Berenberg – Christian Schulz poznamenal: “Poškodenie Ruska sankciami by boli ďaleko vyššie než škody na západe. To z nich robí ťažké k udržaniu po dlhšiu dobu (pre Rusko).”

Zdroj: Washington Post

Facebook komentár