Divoké okamihy, ktoré zvierajú žalúdok, sú súčasťou zážitku, keď si kúpite lístok do tzv. krypto cirkusu. Avšak volatilita z minulého týždňa stačila na to, aby niektorí krypto-optimisti začali pochybovať.
V stredu trh kryptomien prišiel o trhovú hodnotu v objeme okolo 1 bilióna dolárov – čo je ohromujúci pokles z 2,5 bilióna dolárov len pred týždňom. Bitcoin, ktorý predstavuje viac ako 40% celosvetového kryptotrhu, v stredu zaznamenal pokles o 30% na 30 000 dolárov, čo je najnižšia cena od januára.
V piatok sa cena bitcoinu mierne odrazila, zhruba na 37 000 dolárov – zasiahnutá pretrvávajúcimi regulačnými obavami, a zďaleka nie je v blízkosti ich historických maxím nad hodnotou 64 000 dolárov, ktorá bola dosiahnutá len pred mesiacom.
Volatilita je už dlhší čas súčasťou rodiaceho sa trhu kryptomien, ale prudký rast digitálnych aktív za posledný rok prilákal rozsiahly objem amatérskych a profesionálnych investorov, ktorí chceli dosiahnuť rýchly zisk. Mnohí z nich vstupujú počas rastu cien a vystupujú, alebo panikária v poklese cien, keď sa situácia zhoršuje, čo jednoznačne navyšuje zisky alebo straty.
Tento týždeň prilial olej na už aj tak nervózny trh kombinácia faktorov, vrátane varovaní vlády o zvýšenej regulácii a tweetov vplyvného hýbateľa trhu – Elona Muska.
Súvisiace: Napodobovatelia Elona Muska v krypto podvodoch okradli investorov o milióny
Čo sa stalo?
Trh kryptomien bol pred stredajším prepadom obzvlášť roztrasený už celý jeden týždeň.
12. mája cena bitcoinu poklesla o 12% po tom, čo Elon Musk nechce splniť záväzok spoločnosti Tesla prijať bitcoin ako platbu, pričom uviedol obavy z masívnej uhlíkovej stopy tejto kryptomeny. Musk v priebehu minulého víkendu navýšil obavy investorov dvojicou zdanlivo protichodných tweetov o bitcoinoch, kvôli ktorým začali mať investori väčšie pochybnosti.
Následne došlo v stredu k veľkému prepadu, po tom, čo čínski predstavitelia signalizovali zákrok proti používaniu kryptomien v krajine. Centrálna banka vydala varovanie pre čínske finančné inštitúcie a podniky, aby neprijímali virtuálne meny ako platby alebo neponúkali služby, ktoré ich využívajú.
Hrozba zvýšenej regulácie vyvolala paniku a bitcoin sa prepadol, následne sa mierne odrazil a ustálil. Prepadali aj ďalšie kryptomeny: Ethereum klesla o viac ako 40%, zatiaľ čo dogecoin a binance stratili okolo 30%.
Do štvrtka bitcoin získal späť nejaké straty a bol späť nad hodnotou 41 000 dolárov. Piatkové vyhlásenie čínskych úradníkov, ktoré opätovne zdôrazňuje potrebu zásahu do oblasti kryptomien, však ceny bitcoinov zrazili späť. V piatok popoludní sa obchodovala za zhruba 37 000 dolárov. V mínuse boli aj ďalšie kryptomeny.
Regulačné obavy
Čína má v rámci svojich hraníc už dlho limity okolo obchodovania s virtuálnymi menami. Úradníci v roku 2013 vyhlásili, že bitcoin nie je skutočnou menou, a finančným a platobným inštitúciám zakázali ich používanie. Jednotlivci môžu kryptomeny držať alebo s nimi obchodovať, ale hlavné burzy v pevninskej Číne museli svoje aktivity v tejto oblasti zastaviť.
Na prvý pohľad tohto-týždňové vyhlásenia jednoducho len podčiarkli všeobecné negatívne postoje Číny voči kryptomenám. Vyslali tak jasný signál, že Peking v najbližšej dobe svoju kontrolu nad trhom neuvoľní. Úrady taktiež zavádzajú štátom podporovaný digitálny jüan, ktorý by prísne kontroloval toky peňazí.
A nejde len o Čínu. Predseda Federálneho rezervného systému (USA) – Jerome Powell vo štvrtok varoval pred možnými rizikami, ktoré pre finančný systém predstavujú kryptomeny. Powell tiež uviedol, že centrálna banka zverejní toto leto dokument, ktorý bude skúmať dôsledky americkej vlády pri vývoji vlastnej digitálnej meny.
Powell ďalej uviedol, že potenciálna digitálna mena centrálnej banky USA „by mohla slúžiť ako doplnok a nie ako náhrada hotovosti a súčasných digitálnych foriem dolára v súkromnom sektore, ako sú vklady v komerčných bankách.”
Ministerstvo financií USA upriamuje svoju pozornosť aj na krypto priestor. Vo štvrtok predstavitelia uviedli, že akýkoľvek prevod digitálnej meny v hodnote 10 000 dolárov alebo viac musí byť nahlásený Internal Revenue Service (Daňovému úradu USA).
Súvisiace: Arnold Schwarzenegger sa vyhýba bitcoinom, dogecoinom a ďalším kryptomenám
Ministerstvo financií vo vyhlásení uvádza: „Kryptomeny už predstavujú významný detekčný problém uľahčením nelegálnej činnosti v širokom rozsahu, vrátane daňových únikov,“ … „Napriek tomu, že v súčasnosti tvoria relatívne malú časť príjmu z podnikania, je pravdepodobné, že transakcie s kryptomenami v nasledujúcom desaťročí stúpnu na dôležitosti, najmä za prítomnosti širokého režimu vykazovania finančných účtov.“
Bitcoin vo štvrtok vzrástla takmer o 6%, ale podľa vyjadrení agentúry Bloomberg sa po vyhláseniach amerických úradníkov jej zisky zmiernili.
Budúcnosť kryptomien
Týždenné divoké výkyvy boli skúškou pre fanúšikov kryptomien. Skutoční optimisti majú tendenciu zaujať dlhodobý postoj: na začiatku roku 2020 sa bitcoiny obchodovali za zhruba 7 000 dolárov za mincu, čo znamená, že aktuálne neustále dosahuje výnos na hodnote viac ako 400%, a to aj po páde počas tohto týždňa.
William Quigley, ktorý je výkonným riaditeľom investičného fondu zameraného na kryptomeny, uviedol: „Všetci sa skôr zameriavame na každý deň, týždeň po týždni,“ … „Ale takto väčšina ľudí nekupuje kryptomeny, alebo dokonca akcie.
Jedná sa o bublinu? Podľa vyjadrení spolutvorcu virtuálnej meny ethereum – Vitalika Buterina, prepad trhu ho neprekvapil, pretože už videl všetko.
„Doteraz máme za sebou minimálne tri z týchto veľkých krypto-bublín,“ … „A dosť často sa stáva, že sa bubliny zastavia, pretože sa stane určitá udalosť, ktorá objasní, že sa táto technológia ešte nenachádza, tak kde by ju ľudia očakávali.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ
Facebook komentár