Ceny virtuálnej meny bitcoin v piatok prudko klesli, zatiaľ čo ceny ethereum tiež klesli, čím sa z kryptotrhu vymazalo takmer 150 miliárd dolárov.
Bitcoin prepadol o 15 % a podľa Coin Metrics sa v piatok neskoro obchodoval okolo hodnoty 36 000 dolárov. Ethereum, druhá najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie, klesla zhruba o 20 % a obchodovala okolo 2 500 dolárov.
Poklesy kryptomien nasledovali po štvrtkových stratách na Wall Street. Akciový index Nasdaq Composite tento týždeň prepadol 7,6 % a index S&P 500 odpísal klesol o 5,7 %, čo je už tretí týždenný pokles za sebou.
Rastúce výnosy prinútili investorov zbaviť sa pozícií v rizikovejších aktívach. Začiatkom tohto týždňa sa benchmarkový 10-ročný výnos zo štátnych dlhopisov USA obchodoval nad hodnotou 1,9 %.
Federálny rezervný systém taktiež naznačil, že plánuje začať znižovať svoju súvahu, ako aj znižovať objem dlhopisov a zvyšovať úrokové sadzby.
Bežným investičným prístupom virtuálnej meny bitcoin je, že slúži ako ochrana proti rastúcej inflácii v dôsledku vládnych stimulov, ale analytici tvrdia, že rizikom je, že jastrabí (protiinflačný) prístup Federálneho rezervného systému môže bitcoinu vziať vietor z plachiet.
Keďže sa však výnosy neskôr v týždni stiahli späť, hlavný analytik trhu v spoločnosti Oanda – Edward Moya poznamenal, že je tak „trochu sklamaním, že bitcoin nereaguje pozitívnejšie na obrat vo výnosoch štátnych dlhopisov“.
Cena kryptomeny bitcoin od novembra prudko klesla a prepadla o viac ako 40 % z rekordného maxima okolo 69 000 dolárov.
Niektorí odborníci varujú, že kryptotrh by mohol čoskoro smerovať k poklesu, keďže zvýšená regulačná kontrola a intenzívna volatilita cien utlmili vyhliadky bitcoinu.
Regulačné orgány zasahujú aj proti kryptomenám. Čína kompletne zakazuje všetky aktivity súvisiace s kryptomenami a americké úrady taktiež obmedzujú určité aspekty trhu.
Vo štvrtkovej poznámke Moya zo spoločnosti Oanda predpovedal, že bitcoin by mohol klesnúť pod 40 000 dolárov, keďže ruská centrálna banka navrhla zákaz používania a ťažbu kryptomien na ruskom území, pričom tvrdila, že digitálna mena predstavuje riziko pre „finančnú stabilitu a suverenitu menovej politiky. “
Rusko sa nachádza na tretej pozícií spomedzi krajín sveta, kde sa ťažia kryptomeny.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Reuters
Facebook komentár