Kryptomeny_maju_dlhu_cestu_pred_dosiahnutim_plneho_potencialu

  • Kryptomeny sú extrémne volatilné a neregulované
  • Bitcoin, Ethereum a Ripple sú tri volatilné kryptomeny
  • Blockchainová technológia môže byť dobrou investíciou
  • Kryptomeny sa možno v určitom bode stanú fundamentálnou súčasťou ekonomiky

Kryptomeny sú na vzostupe. Ich ceny v roku 2017 výrazne vzrástli čím celková trhová kapitalizácia dosiahla takmer 500 miliárd dolárov. Ale neuvidíme ich tak skoro stať sa súčasťou mainstreamových investičných portfólií. Trhy s kryptomenami sú veľmi volatilné, roztrieštené, minimálne regulované a s unikátnou likviditou a operačným riskom.

Kryptomeny_maju_dlhu_cestu_pred_dosiahnutim_plneho_potencialu_graf

Kryptomeny majú divoké výkyvy cien. Porovnali sme anualizovanú dennú volatilitu ceny troch najväčších kryptomien podľa trhovej kapitalizácie – Bitcoinu, Etherea a Ripplu – s akciovým trhom a trhom so zlatom v USA. Volatilita kryptomien (modré stĺpce) zatienila volatilitu akciového trhu a trhu so zlatom (zelené stĺpce) a dokonca spôsobili, že výkyvy na akciovom trhu počas svetovej finančnej krízy vyzerajú pokojne. Aby bol trh s kryptomenami ešte viac chaotickým, existuje ich vyše 1 500. Obchodovanie týchto mien sa koná na viac ako 400 online burzách po celom svete, bez centrálnej evidencie transakcii.

Obozretný voči Bitcoinu, optimistický voči blockchainu?

Povaha kryptomien ich robí riskantnou investíciou. Popri dramatických výkyvoch cien, kryptomeny čelia veľkým výzvam, ako napríklad slabá regulácia a bezpečnostné trhliny na kryptoburzách a iné. Ocenenie je náročné, nakoľko kryptomeny nemajú žiadny cash flow, výnosy alebo úrokové sadzby. Ich využitie je rôzne, od špekulatívneho obchodovania až po platobný prostriedok. Trh sa ale vyvíja. Zriadené burzy spustili termínované obchody s Bitcoin futures. s platbou na základe podielov, ale prijatie zatiaľ bolo vlažné. Jedným z dôvodov je požiadavka vyššej výnosnosti. Globálny rámec regulácie už môže byť za dvermi – ako regulovať kryptomeny je jednou z tém zasadnutia G20 v tomto mesiaci.

Súvisiace:
Vláda USA je ďaleko od regulácie Bitcoinu a iných kryptomien
Lichtenštajnská banka klientom sprostredkuje investovanie do kryptomien

Obozretnosť voči Bitcoinu a optimizmus voči východiskovej blockchain technológii – toto je vznikajúci konsenzus politikov a podnikateľov. Blockchain, technológia distribuovanej databázy transakcii, umožňuje zabezpečiť peer-to-peer transakcie. To znamená žiadny sprostredkovateľ, ale tiež žiadnu dôveru v centralizovanú autoritu. Spoločnosti v širokom rozsahu odvetví, od logistického a farmaceutického až po finančné služby hľadia na ich prevratný potenciál. Napriek tomu sa objavujú výzvy. Zoberme si finančné odvetvie. Blockchainová, jednoducho zdieľaná finančná databáza môže eliminovať neefektívnosť a riziká spojené s ľudským faktorom, ale jej prijatie v takom rozsahu by vyžadovalo obrovský posun vo vývoji software-u a dobre zostrojený model údržby. Veríme, že regulátory a centrálne banky by tiež zohrávali veľkú úlohu.

Záver

Vidíme potenciál kryptomien stať sa široko používanými v budúcnosti, keď trhy dozrejú. Ale zatiaľ veríme, že by mali byť zvažované tými, ktorí dokážu stráviť potenciálne kompletnú stratu. Podobne, blockchain potrebuje prekonať značné prekážky aby dosiahol svoju sľubnú budúcnosť.

Preložil: Filip Šilák

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BlackRock Investment Institute

Facebook komentár