Logo spoločnosti Facebook a kryptomeny Libra.

Logo spoločnosti Facebook a kryptomeny Libra.

Facebook počas včerajšieho dňa predstavil svoju kryptomenu s názvom Libra a európski úradníci sa okamžite na ňu zamerali.

Hodiny potom, čo spoločnosť oznámila svoje ambície v oblasti kryptomien, francúzsky minister financií – Bruno Le Maire všetkých nadšencov tohto projekt oblial studenou vodou.

Le Maire pre agentúru Bloomberg povedal, že je „úplne mimo“, ak niekto tvrdí že Libra sa stane „suverénnou menou“, pričom uviedol svoje pripomienky v rádiu Europe 1 a dodal: “To sa nemôže a nesmie stať.”

Skupina siedmich veľmocí (G-7) – ktorá zahŕňa Francúzsko, Spojené kráľovstvo a USA – sa snaží vytvoriť fórum na hodnotenie rizík virtuálnych mien, ako je Libra, s ohľadom na finančný systém. To vyplynulo aj podľa vyjadrenia novín Financial Times, ktorá citovala list od Le Maire a guvernéra Centrálnej banky Francúzska – Francoisa Villeroy de Galhau. Skupina bude zložená z členov centrálnych bánk ale aj Medzinárodného menového fondu.

Súvisiace: Facebook zanecháva stopy o možnom spustení kryptomeny

Medzitým Markus Ferber, nemecký člen Európskeho parlamentu pre agentúru Bloomberg prišiel s varovaní, ohľadom toho, že by sa Facebook mohol stať „tieňovou bankou“ s plánmi virtuálnej meny.

„Najvyššie normy predpisov“

Na druhej strane, guvernér Centrálnej banky Anglicka – Mark Carney sa zdal byť otvorenejší schéme a povedal, že si udržiava otvorenú myseľ – aj keď dodal, že Libra bude musieť čeliť regulácii.

Centrálny bankár v priebehu včerajšieho dňa poznamenal: „Čokoľvek, čo v tomto svete funguje, sa stane okamžite systémovým a bude musieť podliehať najvyšším štandardom predpisov.“

Hovorca spoločnosti Facebooku poznamenal: „Tešíme sa na otázky od tvorcov politiky, keď sa tento proces začne posúvať vpred.“

Na emisiu kryptomeny Libra, zrealizovanú v roku 2020 bude dohliadať konzorcium spoločností vrátane Visa a Uber.

Jedná sa o takzvanú stabilnú kryptomenu (stablecoin), čo znamená, že je podporovaná aktívami a jej cieľom je držať sa okolo určitej hodnoty, namiesto toho, aby bola volatilnou ako bitcoin a iné virtuálne meny.

Spoločnosť taktiež vyvinula digitálnu peňaženku s názvom Calibra, ktorá umožňuje svojim vlastným užívateľom ukladať a vymieňať tokeny.

Tieto plány obsahujú mnoho charakteristických znakov, ktoré často prichádzajú s novou kryptomenou, vrátane bielej knihy, ktorá stanovuje základnú technológiu a konečný cieľ projektu. Biela kniha poukazuje na ochotu konzorcia spolupracovať s regulačnými orgánmi.

V dokumente sa uvádza: „Sme presvedčení, že spolupráca a inovácie spoločne s finančným sektorom, vrátane regulátorov a expertov v rôznych priemyselných odvetviach, sú jediným spôsobom, ako zabezpečiť, aby tento nový systém podporoval udržateľný, bezpečný a dôveryhodný rámec.“

„Intenzívny tlak zo strany regulačných orgánov“

Mnohí odborníci vidia vstup Facebooku do sveta kryptomien ako sľubné znamenie pre priemysel, ale uvádzajú, že regulačné prekážky by mohli byť oblasťou, kde by mohli mať tieto plány potenciálne problémy.

Aurelie L’Hostisová, vedúca analytička spoločnosti Forrester, uviedla: „Správy prichádzajú v čase, keď je Facebook pod silným tlakom zo strany regulátorov, akcionárov a používateľov na riešenie nedostatkov v oblasti ochrany súkromia.“

Facebook spolupracuje s finančnými spoločnosťami, ako sú Visa a Mastercard, čo podľa L’Hostisovej znamená že „môžeme očakávať, že regulačné orgány a vlády prídu s otázkami týkajúce sa zhromažďovania finančných údajov a správy finančných údajov spoločnosti Facebook a či tento systém spĺňa všetky zákonné a regulačné požiadavky.“

Le Maire poznamenal: “Tieto peniaze umožnia tejto spoločnosti získať ešte viac údajov, čo len zvyšuje naše odhodlanie regulovať internetové giganty.”

Súvisiace: Vlastníci Jaguar Land Rover zarobia kryptomeny zdieľaním dát

Raymond James tvrdí, že vidí potenciál v digitálnej peňaženke spoločnosti Facebook – Calibra, ktorá by podľa jeho slov mohla pomôcť splniť cieľ spoločnosti poskytovať „základné finančné služby pre tých, ktorí k nim nemajú žiadny prístup“.

Táto nová digitálna peňaženku by podľa vyjadrení Facebooku mala byť súčasťou služieb Messenger a WhatsApp, aby bolo pre ľudí jednoduché posielať peniaze priateľom, rodine a podnikom prostredníctvom aplikácií.

Aj keď čelia otázkam, či môže prilákať dosť zákazníkov z tradičných finančných služieb a vytvárať zisk, analytici investičných bánk tvrdia, že zameranie na tento druh finančného sektora by mohlo „zvýšiť prijatie elektronického obchodu a tým byť aj pre spoločnosť Facebook k prospechu.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, CNBC

Facebook komentár