Mario Draghi, ktorý nahradil Jean-Claudea Tricheta vo funkcii prezidenta Európskej centrálnej banky 1. Novembra 2011, zožal svoj prvý úspech s programom OMT.
Nový program skupujúci dlhopisy, s neurčitým časovým ohraničením bol využitý na získanie času pre krajiny eurozóny v kríze (najmä periférne krajiny). Draghi oznámil, že treba robiť čokoľvek aby bola eurozóna zachránená a ďalší plán mal okamžitý vplyv na vládne šírenie dlhopisov pre Španielsko a Taliansko.
Grafy ukazujú 10 a 2-ročné rozdiely výnosov medzi vládnymi dlhopismi Talianska, Španielska a Nemecka.
Neurčitá povaha programu nákupu dlhopisov by mohla zabezpečiť výnosy pre krajiny PIIGS, ktoré ostávajú v dohľadnej budúcnosti relatívne nízke. Samozrejme, podstatou je, že periférne krajiny využívajú tento záchranný balíček.
Okrem toho, program OMT je len krátkodobým riešením problémov. Politická jednota medzi štátmi eurozóny je diskutabilná a kritické aspekty vzniku spoločnej monetárnej a fiškálnej politiky sú stále v nedohľadne.
Graf reálneho HDP na osobu v produktívnom veku (15-64) odzrkadľuje hlavný problém v eurozóne, ktorý nie je v žiadnom prípade adresovaný politikom.
Avšak, zameraním tohto článku nie sú štátne dlhové problémy, ktorým čelia periférne ekonomiky. Tento článok diskutuje o narastajúcich obavách z rastu nezamestnanosti a dlhovej „nákazy“ rozširujúcej sa do jadra eurozóny.
Najväčší dôvod na obavy je zjavný v nasledujúcom grafe, ktorý ukazuje reálny rast HDP v rozvinutých a periférnych krajinách.
Obzvlášť Nemecko stojí za zmienku ako krajina, ktorá môže byť považovaná za dôležitý pilier, ktorý drží eurozónu pohromade. Pre krajinu orientovanú na vývoz je spomalenie výroby na základe programu OMT dôvodom na obavy. Avšak, zámerné spomalenie výroby v Číne pravdepodobne ovplyvní trh exportu v Nemecku na relatívne dlhú dobu.
Spomalenie môže vyústiť k snahám podporiť ekonomický rast prostredníctvom vládneho utrácania. Je veľmi pravdepodobné, že šetrenie neprichádza do úvahy a vládne dlhy budú smerovať vyššie v periférnych, ako aj v rozvinutých ekonomikách.
Obavy vzrastú ak globálny ekonomický rast ostane stagnujúci na relatívne dlhý čas. Sme toho názoru, že rast ostane spomalený pokiaľ sa nové uľahčovacie opatrenia smerujúce od centrálnych bankérov, urobia len málo na podporu skutočnej ekonomickej aktivity. Tento podnet bol smerovaný na pomoc finančným inštitúciám, trhom s aktívami a vládam, ktoré bojujú so štátnymi dlhmi.
Politici v eurozóne musia rozmýšľať dopredu a a určiť hlavné problémy eurozóny.
Sme názoru, že dolár sa bude aj naďalej správať relatívne dobre v porovnaní s eurom v strednodobom až dlhodobom horizonte. Taktiež, najväčšie problémy a výzvy pre politikov v eurozóne sa ešte len objavia.
Preložila: Sandra Stasinková
Zdroj: Economics and Finance Fanatic
Facebook komentár