Spomínate si na paniku z konca roka 2008? Ešte rok predtým, keď sa všetko zdalo úžasné, dosiahol americký akciový index S&P500 svoje historické maximá na úrovni takmer 1600. Avšak následná panika ho priniesla k cene 666. Tento pokles o 60% svojej hodnoty bol pravdepodobne iba predzvesťou toho, čo nás v budúcnosti čaká.
Americké akcie rastú na nové maximá. Čo iné majú robiť vo svete, ktorý je zaplavený lacnou likviditou? Tretina najbezpečnejších svetových dlhopisov má záporný výnos a tak investorom neostáva nič iné, iba sa pozerať po alternatívach, ktoré im dokážu zabezpečiť výnos. A rizikové akcie sú na to optimálny kandidát.
Nedávny výskum Callan Assosiates zistil, že v roku 1995 nebolo nič jednoduchšie ako získať výnos 7,5%. Stačilo nakúpiť bezpečné dlhopisy. No už o 10 rokov neskôr si musel investor, ktorý chcel taký istý výnos, namiešať mix z dlhopisov a akcií. Pokiaľ chce investor získať tento istý výnos v súčasnosti, potrebuje sa zamerať hlavne na rizikové akcie.
To sa ako problém nemusí zdať, a pre centrálne banky sa ani nezdá. No problém to rozhodne je, a obrovský. Štandardná odchýlka meria riziko, alebo potenciálnu stratu, ktorú môže investor pri svojej investícii dosiahnuť. Tá bola pri výnose 7,5% ešte v roku 1995 6%, no v roku 2005 vzrástla na 8,9% a v súčasnosti dosahuje až 17,2%. Znamená to, že snaha dosiahnuť ten istý výnos donútila investorov mať 3x rizikovejšie portfólio ako tomu bolo pred dvadsiatimi rokmi.
Súvisiace: Nezvyčajné spojenie – ECB a rakovina
Centrálna banka svojou politikou nulových sadzieb vytvorila obrovský dopyt po rizikových investíciách. Je to odzrkadlením toho, že už sú v nich angažovaní aj mnohí konzervatívni investori.
No rizikové investície sa nevolajú rizikové pre nič za nič. Panika z roku 2008 nastala preto, že niektorí veľkí investori boli angažovaní v rizikových investíciách viac ako by mali. Zrazu zistili, že keď nastal problém, neexistuje likvidita – nie je nikto, kto by ich kúpil. A ich cena sa závratne prepadla.
V súčasnosti sú veľkí investori angažovaní v rizikových investíciách viac ako kedykoľvek predtým. Ak všetko pôjde dobre, v čo centrálne banky dúfajú, akcie budú ešte ďalej rásť. A všetci budú spokojní.
No ak príde akákoľvek čierna labuť, ukáže sa krehkosť celého systému vybudovaného na rizikových aktívach. Jedna veľká udalosť dokáže v priebehu hodín narobiť také škody, ktoré ešte v roku 2008 trvali dni či týždne. Bublina praskne a investori zistia, že kráľ je nahý. Čo potom budú rozprávať centrálni bankári?
Autor: Ronald Ižip, TRIM Broker
Naučte sa obchodovať s TRIM Brokerom
———————————————————————————–
TRIM Broker, a.s. je slovenský sprostredkovateľ pôsobiaci na finančnom trhu od roku 2003. Klienti spoločnosti obchodujú na menovom trhu forex, akciových a komoditných trhoch cez renomovaných svetových brokerov Saxo Bank, XTB a One Financial Market. TRIM Broker ponúka pre svojich klientov nadštandardné analytické služby a pomoc so správou obchodného účtu. A to úplne zadarmo. S TRIM Brokerom získate viac…
Facebook komentár