Výška materskej dovolenky, na ktorú majú ženy nárok, sa po celom svete veľmi líši.
Zákony v niektorých európskych krajinách umožňujú ženám, aby si vzali desiatky týždňov platenej dovolenky. Spojené štáty ju však nezaručujú.
Táto otázka sa do pozornosti vrátila len nedávno, keď novozélandská premiérka Jacinda Ardernová poznamenala, že očakáva svoje prvé dieťa.
Podľa zákona tejto krajiny, ženy môžu čerpať až 18 týždňov platenej materskej dovolenky. Ardernová uviedla, že po narodení dieťaťa jej bude stačiť šesť týždňov.
Súvisiace: Dokonca aj mladé ženy už zarábajú menej ako muži
Očakáva sa, že Nový Zéland v roku 2018 navýši nárok na platenú dovolenku k úrovni 22 týždňov, čo by ho posunulo vyššie v rebríčku najštedrejších politík (v rozvinutom svete).
Všetky krajiny v top 10, podľa analýzy materskej dovolenky v 42 krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) pochádzajú z Európy. Štúdia OECD zahŕňa politiky, ktoré boli platnými od apríla 2016.
Mnohé z najlepších politík sa nachádzajú vo východnej Európe. Bulharsko je prvé s 59 týždňami platenej materskej dovolenky, zatiaľ čo Estónsko a Poľsko sa dostali do top 10, s 20 týždňami.
Existuje však dôležitá odlišnosť: miera platieb. Ako poznamenáva OECD, nie je úplne platená celá dĺžka materských dovoleniek.
Matky vo Veľkej Británii napríklad získajú celý rok (52 týždňov) materskej dovolenky. Čiastočne zaplatených je však 39 týždňov. Plat je pre ženy plne hradený iba počas 12 týždňov.
Okrem poskytnutia, čo najväčšieho voľného času sa na vrchnú priečku zaradilo Bulharsko a je aj najlepším čo sa týka z hľadiska miery platenia. Ich politika stanovila takmer 46 platených týždňov.
Najnižšie hodnoteným členom OECD, spomedzi skupiny industrializovaných národov, sú Spojené štáty, ktoré ženám nezaručujú žiadnu platenú materskú dovolenku. Je na jednotlivých zamestnávateľoch, aby rozhodli, koľko ponúknu.
Taktiež v blízkosti dolnej časti sa nachádza Portugalsko a Mexiko, kde ženy dostávajú 6 a 12 týždňov trvajúcu, platenú materskú dovolenku.
Situáciu však ešte viac komplikujú iné druhy dovoleniek, ktoré pochádzajú z materskej starostlivosti, ktorú niektoré krajiny ponúkajú. Môžu zahŕňať starostlivosť o domácu dovolenku, ktorá dáva rodičom čas starať sa o svoje deti v domácom prostredí dlhodobejšie, hoci je často neplatenou.
Napríklad vo Švédsko je vidno nízky počet týždňov platenej materskej dovolenky, ktorú dovoľuje (tesne pod 13 týždňov). Je však oveľa štedrejším, keď sa pre matky zohľadňujú iné druhy dovolenky (takmer 56 týždňov).
Estónsko je zasa na vrchole rebríčka, keď sa berú do úvahy všetky formy platených dovoleniek, ktoré matky majú k dispozícii. Zvyšuje sa na 166 týždňov, ktoré podľa OECD dosahujú 85 týždňov za účasti plnej mzdy.
Súvisiace: Veríte v rodovú rovnosť? Teraz do nej môžete investovať
Medzinárodná organizácia práce požaduje “14 týždňov materských dávok pre ženy” vrátane “peňažných dávok”, ktoré by “nemali byť nižšie ako dve tretiny z jej predchádzajúcich príjmov alebo porovnateľnej sumy.”
Agentúra OSN poznamenala: “Ženy vyžadujú ochranu, aby im bolo zabezpečené, že nestratia svoju prácu len kvôli tehotenstvu alebo materskej dovolenke.”
“Ochrana pred diskrimináciou na trhu práce je predpokladom na dosiahnutie skutočnej rovnosti príležitostí a zaobchádzania s mužmi a ženami v práci.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardian, BBC
Facebook komentár