Z dôvodu ekonomickej krízy sa predpovedá, že pandémia COVID-19 zásadne zmení podobu svetového obchodu, pretože spoločnosti sa snažia znížiť svoju závislosť od čínskej výroby.
Economist Intelligence Unit (EIU), ktorej materskou organizáciu je Economist Group v nedávno uverejnenej správe uviedla, že pandémia zvráti globalizáciu zrýchlením prechodu k regionálnym zásobovacím reťazcom.
Dominantné postavenie Číny v medzinárodnom obchode sa od vstupu krajiny do WTO v roku 2001 rozrástlo. EIU túto udalosť pripísala ako súčasť poslednej vlny globalizácie, keďže nadnárodné spoločnosti využili príležitosti v krajine okolo výroby a dopytu.
“V dôsledku pandémie Covid-19 je však pravdepodobné, že toto obdobie globalizácie sa nielen zastaví, ale aj zvráti,” uviedli autori správy a poznamenali, že čínsko-americká obchodná vojna a rastúce náklady na platy v Číne už motivovali niektoré spoločnosti, aby premiestnili dodávateľské reťazce do iných častí Ázie.
V správe ďalej predpovedali: „Covid-19 bude tlačiť viac spoločností v iných odvetviach, aby presťahovali časti svojich dodávateľských reťazcov,“ … „Výsledkom bude ázijská sieť dodávateľského reťazca, ktorá je menej zameraná na Čínu a je rozmanitejšou.“
Súvisiace: Vlády len za mesiac apríl zvýšili svoj dlh o 2,6 bilióna dolárov
V správe sa ďalej uvádza, že tento odklon od Číny naznačuje širší trend, keďže celosvetové firmy hľadajú spôsoby, ako si vybudovať svoju odolnosť po dodávateľskom šoku vyvolanom koronavírusom.
EIU ďalej poznamenala: „Budovaním kvázi nezávislých regionálnych dodávateľských reťazcov v Amerike a Európe poskytne globálnym spoločnostiam zabezpečenie svojej siete proti budúcim otrasom,“ … „Pre spoločnosti, ktoré už tento luxus majú, dokázali presunúť výrobu kľúčových komponentov z jedného regiónu do druhého, pretože čelili obmedzeniam a zatvoreniam tovární v dôsledku koronavírusu.“
Vzhľadom na ťažkosti spojené so založením alebo presunom dodávateľských reťazcov – najmä v automobilovom priemysle – je pravdepodobné, že všetky významné zmeny by mali byť trvalé.
V správe sa ďalej uvádza: „Čím viac firiem sa bude takto rozhodovať, prechod na regionálne dodávateľské reťazce bude trvalým výsledkom tejto krízy.“
Mnohé odvetvia, napríklad farmaceutický priemysel, poľnohospodárstvo a energetika, sa dostali pod tlak v dôsledku globálnej zdravotnej krízy, pretože ich závislosť od ekonomík, ako je Čína a problémy s medzinárodnou logistikou, mali vplyv najmä na dodávateľské reťazce.
Mark Mobius, zakladateľ Mobius Capital Partners, v aprílovom rozhovore poznamenal, že mnoho spoločností sa po šoku z pandémie snaží presunúť svoje dodávateľské reťazce bližšie k domovu.
Ďalej poznamenal: “Myslím si, že dôjde k diverzifikácii, na základe čoho sa tieto dodávateľské reťazce presunú na miesta ako Vietnam, Bangladéš, Turecko, či dokonca Brazília.”
Suren Thiru, vedúci ekonómie v Britskej obchodnej komore, v rozhovore pre CNBC uviedol, že niektoré podniky v Spojenom kráľovstve už skracujú svoje dodávateľské reťazce po tom, ako narušenia týkajúce sa koronavírusu mali razantný vplyv na ich operácie.
Medzitým nezávislý analytik Fraser Howie poznamenal, že vlády sa budú snažiť znížiť svoju závislosť od Číny, hoci poznamenal, že „neexistuje spôsob, ako by sa Čína mohla ignorovať“.
Bruce Pang z China Renaissance Securities sa zhodol na tom, že Čína bude mať aj v blízkej budúcnosti kľúčové postavenie v globálnom dodávateľskom reťazci, pretože alternatívne trhy nevedeli ponúknuť rovnaký rozsah na podporu veľkých presunov.
Ucelený pohľad
EIU ďalej poznamenala, že pandémia koronavírusov nebola jediným problémom, ktorý by povzbudil spoločnosti, aby prehodnotili svoje dodávateľské reťazce.
V správe ďalej uviedli: „Obchodná vojna bude pravdepodobne pokračovať aj po voľbách v USA v novembri roku 2020, bez ohľadu na výsledok, pretože problémy okolo technologických dominancií spôsobujú napätie medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.“
Analytici tiež zdôraznili, že vplyv klimatických zmien pre podniky pribúda a predpovedajú, že celosvetové hospodárstvo sa do roku 2050 zníži o 3%, pretože environmentálne problémy, ako sú vážne prírodné katastrofy, majú pre firmy taktiež vážny vplyv.
Ďalej uviedli: „Z mnohých dôvodov bude preto riadenie rizík pre nadnárodné spoločnosti s cieľom vyhnúť sa vážnym hrozbám ohľadom operácií, aj naďalej hlavnou výzvou.“
Súvisiace: Ceny klesajú alarmujúcou rýchlosťou
Analytici a ekonómovia už pred vypuknutím pandémie Covid-19 predpovedali rozpad globalizácie.
Eoin Murray, vedúci oddelenia investícií v spoločnosti Hermes Investment Management, minulý rok povedal, že medzinárodný obchod, ako ho v súčasnosti poznáme, v budúcnosti pravdepodobne nebude existovať, a namiesto toho bude nahradený regionálnym obchodným systémom.
Medzitým Hans Redeker, ktorý je analytikom pre forexové stratégie v spoločnosti Morgan Stanley, minulý rok v júni varoval, že geopolitické napätie globalizáciu oslabuje.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár