Vláda Veľkej Británie v piatok vyhlásila, že bude dotovať plty každého zamestnanca, ktorý čelí nezamestnanosti kvôli pandémii koronavírusov, pretože nariadila zatvorenie krčiem a reštaurácií, aby sa pokúsila potlačiť ohnisko.
Minister financií Rishi Sunak, ktorý odhalil bezprecedentný zásah štátu do britského hospodárstva, novinárom povedal, že vláda pokryje 80% platov zamestnancov, najmenej počas nasledujúcich troch mesiacov až do maximálnej výšky 2 500 libier (2 900 dolárov) mesačne, čo je viac ako je priemerný príjem.
Sunak uviedol, že opatrenia sa budú vzťahovať na všetky spoločnosti, veľké alebo malé. Opatrenie bolo súčasťou väčšieho záchranného balíka pre britské podniky, vrátane daňových úľav v celkovej výške 30 miliárd libier a bezúročných pôžičiek na obdobie až 12 mesiacov. Keď sa činnosť v celom hospodárstve zastaví, krajine by mohla hroziť hlboká recesia.
Súvisiace: Facebook ponúka finančnú podporu pre malé podniky v dôsledku koronavírusu
Vláda Británie bola v posledných dňoch kritizovaná za to, že epidémiu koronavírusov neberie dostatočne vážne a spolieha sa na občanov, že budú vykonávať obmedzovanie sociálnych kontaktov a nie je to len o uzavretí barov a reštaurácií.
Predseda vlády Británie – Boris Johnson na tej istej tlačovej konferencii oznámil prísnejšie opatrenia na vynútenie spoločenského dištancovania. vrátane vynútených zatvorení krčiem, reštaurácií, divadiel, kín a fitness centier.
Johnson uviedol, že podniky budú od soboty zatvorené, ale mohli by aj naďalej ponúkať jedlo. Povedal, že je presvedčený, že „obmedzenia sa môžu zvrátiť“ v boji proti prepuknutiu koronavírusu, ale ľudia musia obmedziť kontakt.
Sunak povedal, že vláda nikdy nemala program v takom rozsahu, aby vyplácala mzdy a musel vybudovať svoj systém „od nuly“, dodal, že je k dispozícii aj „neobmedzené financovanie“.
Prvé platby by sa mali uskutočniť do niekoľkých týždňov, pričom program by mal byť plne funkčný do konca apríla.
Carolyn Fairbairn, ktorá je generálnou riaditeľkou Konfederácie britského priemyslu – podnikateľskej lobistickej skupiny, uviedla: „Spoločnosti a zamestnanci budú reagovať „úľavou a odhodlaním.““
Vo vyhlásení ďalej uviedla: „Znamená to začiatok ekonomickej snahe Británie – spoločné úsilie podnikov a vlády pre pomoc našej krajine pri prekonaní tejto krízy s minimálnymi možnými škodami.“
Mike Hawes, generálny riaditeľ britského Združenia výrobcov a predajcov automobilov, vo vyhlásení uviedol, že opatrenia prinesú automobilovým spoločnostiam, ich zamestnancov a rodinám „obrovskú úľavu“. Uviedol, že 99% britského automobilového priemyslu sa zastavilo, čo znamená, že „tisíce firiem počítajú svoju budúcnosť nie v mesiacoch alebo týždňoch, ale dokonca v dňoch.“
Tieto opatrenia sú doplnkom programov predstavených vládou Spojeného kráľovstva začiatkom tohto týždňa na podporu jednotlivcov a podnikov, vrátane záruk za pôžičky vo výške 330 miliárd libier a pozastavenia platenia daní z podnikania pre maloobchod, pohostinstvá a voľný čas na 12 mesiacov. Poskytovatelia hypoték sa tiež dohodli na oneskorení platieb pre ľudí postihnutých koronavírusom o tri mesiace.
Britský záchranný balík ide ešte ďalej ako podobné dramatické zásahy, ktoré v posledných dňoch boli zverejnené vládami v Dánsku a Austrálii.
Nórske ministerstvo práce vo svojom nedeľnom vyhlásení uviedlo: “Spoločnosti v Dánsku, ktoré by inak boli nútené znížiť počet zamestnancov o 30% alebo stratiť viac ako 50 ľudí, dostanú vládne prostriedky na pokrytie 75% svojich mzdových nákladov na tri mesiace. Odmena je obmedzená na 23 000 dánskych korún (3 300 dolárov) na zamestnanca.
Súvisiace:
Nemecko uvoľnilo najväčší povojnový balík pomoci proti koronavírusu
Firmy v Dánsku zasiahnuté koronavírusom dostávajú štátnu pomoc na vyplatenie 75% platov
Premiér Scott Morrison minulý týždeň oznámil, že 690 000 malým podnikom v Austrálií, ktoré zamestnávajú okolo 7,8 milióna ľudí, poskytne 6,7 miliardy austrálskych dolárov (3,9 miliardy dolárov).
Britská recesia je nevyhnutná
Analytici z Deutsche Bank tento rok očakávajú pokles HDP Británie o 4%, pretože hospodárstvo zasiahne slabší celosvetový rast, spomalenie v Európe – jeho najväčšieho obchodného partnera, prerušenie dodávateľských reťazcov a pokles obchodnej činnosti, v súvislosti s opatreniami zameranými na obmedzenie sociálnych kontaktov.
V piatkovej výskumnej správe uviedli, že ak bude šírenie a trvanie koronavírusu väčšie a dlhšie, ako sa predpokladalo, hospodárstvo by sa mohlo zmenšiť až o 6%, čo by mohlo byť „najhoršou recesiou storočia“.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, BBC
Facebook komentár