Čínska ekonomika prepadá a krajina stále trpí následkami obchodnej vojny s USA. Vypuknutie nového a smrteľného vírusu je to posledné, čo potrebuje.
Koronavírus z mesta Wuhan, ktorý zatiaľ zabil 17 ľudí a doteraz infikoval takmer 600 ľudí, už zasiahol čínske trhy a obmedzil plány na blížiaci sa lunárny Nový rok, ktorý uvalil milióny ľudí do chaosu.
Ak Peking túto chorobu nedokáže rýchlo potlačiť, spôsobí to väčšiu bolesť krajine, ktorá sa už pokúšala zabrániť vážnemu ekonomickému poklesu tým, že sa pokúsila povzbudiť viac spotrebiteľských výdavkov. Epidémia by mohla mať opačný účinok.
Logan Wright, riaditeľ prieskumu trhu pre oblasť Číny v spoločnosti Rhodium Group, poznamenal: „Ak sa snažíte vyvážiť čínske hospodárstvo, je to jedna z posledných udalostí, ktorej chcete čeliť.“
Druhé najväčšie hospodárstvo na svete minulý rok rástlo najpomalším tempom za takmer tri desaťročia, pretože zápasilo s rastúcim dlhom, ochladzovaním domáceho dopytu a americkými tarifami, z ktorých mnohé ostali na svojom mieste aj napriek nedávnemu prímeriu. Vláda v Peking sa obáva aj rastu nezamestnanosti a v posledných týždňoch oznámila vlnu stimulačných opatrení zameraných na zabránenie hromadného prepúšťania.
Väčšina z taríf, ktoré Washington uvalil na čínsky tovar v hodnote miliárd dolárov, nebola odstránená, uviedol analytik ING – Robert Carnell a dodal, že Peking už využil „každú politickú páku, ktorú bolo možné použiť“, aby sa pokúsil vyrovnať účinky sporov v obchode.
Čínska ekonomika aktuálne čelí “manažovaniu”.
Wright nazval načasovanie vypuknutia choroby za „obzvlášť nešťastné“ vzhľadom na sviatok Lunárneho Nového roka. Toto obdobie predstavuje najväčšiu ročnú migráciou ľudí na Zemi, počas ktorej sa stovky miliónov čínskych cestovateľov obvykle presúvajú domov cez vlaky, autobusy a lietadlá.
Šírenie vírusu viedlo čínskych predstaviteľov k tomu, aby vykonali prevažne bezprecedentný krok spočívajúci v čiastočnom zamknutí mesta Wuhan – mesta s 11 miliónmi obyvateľmi, nachádzajúcom sa v strednej Číne, odkiaľ vírus pochádza. Regulátory leteckých spoločností tiež nariadili čínskym dopravcom ponúkať bezplatné zrušenia letov do Wuhanu, zatiaľ čo štátne médiá informovali, že čínske železničné orgány podniknú podobné kroky.
Scenár podobný SARS
Čína už v minulosti čelil hospodárskym ťažkostiam, ktoré by mohli byť pred nami.
Podľa štúdie Národných zdravotníckych ústavov v roku 2003 vypukla epidémia SARS, z dôvodu ktorej ochorelo 8 098 ľudí a zabila 774 ľudí v 37 rôznych krajinách sveta. Ekonomiky Číny a Hongkongu nesú následky tohto bremena.
Rovnako ako SARS, aj ohnisko koronavírusu vo Wuhane by mohlo vyvolať rozšírený strach a povzbudiť ľudí, aby obmedzili výdavky a nikam necestovali a nikam nechodili. Takéto správanie by bolo veľkým úderom pre odvetvie služieb, ktoré v súčasnosti predstavuje zhruba 52% čínskeho HDP.
Carnell poznamenal: „Hneď, ako príde strach,“ … “ľudia ak môžu zostať doma. Nebudú chodiť na miestne úrady, obmedzia cestovanie verejnou dopravou, budú sa snažíť pracovať z domu, nebudú nikam chodiť na výlety, do kina, do reštaurácií ani na konferencie.“
Vypuknutie SARS prinútilo zrušenie jedného týždenného sviatku v Číne, prinútilo odloženie alebo opustenie športových, obchodných a kultúrnych podujatí a urobilo z Pekingu virtuálne mesto duchov.
Investori sa už obávajú, čo by mohol aktuálny vírus znamenať pre rastúci čínsky cestovný priemysel. Akcie troch hlavných leteckých spoločností tejto krajiny – Air China, China Southern a China Eastern vo štvrtok skončili v Šanghaji a Hongkongu v strate 2,5% alebo viac. A letecký sektor bude podľa Andrew Leeho, analytika spoločnosti Jefferies „pravdepodobne naďalej pod tlakom, keďže sa zvýšia potvrdenia ďalších prípadov.“
SARS mala tiež väčší vplyv na ekonomiku. Podľa maklérskej spoločnosti Macquarie Group sa ročná miera rastu Číny v druhom štvrťroku 2003 znížila na 9,1%, z 11,1% v prvom štvrťroku roku.
Analytik Commerzbank Hao Zhou a ekonóm Marco Wagner v stredajšej poznámke ku klientom poznamenal, že tentokrát by mohol byť zásah do čínskeho HDP ešte horší, pretože dnes najviac ovplyvnené odvetvia tvoria väčšinu hospodárstva. Napríklad cestovný ruch dnes predstavuje zhruba 5% čínskeho HDP v porovnaní s 2% v roku 2003.
Hao a Wagner ďalej napísali: „Ak je história sprievodcom, existuje evidentné riziko, že už aj tak poškodená čínska spotreba by čelila ďalším nepriaznivým vplyvom v prípade, že vírus (z mesta Wuhan) nemožno účinne kontrolovať.“
Obmedzenie ekonomického zásahu
Čína však zintenzívňuje úsilie o zabránenie šíreniu vírusu vrátane čiastočného zablokovania Wuhanu a niektoré ponaučenia získali už v roku 2003, keď orgány informácie zverejňovali obmedzene a spočiatku znížili závažnosť prepuknutia SARS.
„V tom čase sa dokonca šírili fámy a zlé informácie a ľudia boli v dôsledku toho obzvlášť opatrní,“ povedal Wright a dodal, že očakával, že ekonomický dopad vírusu Wuhan nebude taký závažný ako počas krízy SARS.
Aj keď sa jedná o strašidelnú situáciu, ako bolo prepuknutie v roku 2003, odborníci tvrdia, že vplyv na čínsku ekonomiku bol krátkodobý.
Akonáhle SARS ustúpila, čínsky rast sa v treťom štvrťroku 2003 razantne zrýchlil a v treťom štvrťroku 2003 stúpol na 10%.
Niektorí ostávajú skeptickí, pokiaľ ide o to, ako sa postaví Peking k prepuknutiu choroby. Napríklad vysoký predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí v stredu povedal, že Spojené štáty majú obavy z transparentnosti čínskej vlády v súvislosti s koronovírusom. Úradník však dodal, že Washington videl povzbudivé signály, že Peking závažnosť problému chápe.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MSN, Yahoo
Facebook komentár