Koronavirus_navzdy_zmeni_priemysel_predaja_potravin

Vypuknutie koronavírusu tlačí Američanov ako aj ostatných spotrebiteľov k nákupu potravín cez online, čo by mohlo mať trvalý vplyv na priemysel supermarketov.

Zatiaľ čo online nakupovanie kníh, elektroniky a objednávanie večere prostredníctvom doručovacích aplikácií sa stali základmi života, väčšina zákazníkov stále uprednostňuje nákup mäsa a zeleniny v obchode. Minulý rok, podľa spoločnosti Nielsen bol predaj potravín formou onlinu v Spojených štátoch zrealizovaný len na úrovni 4% podielu.

Keďže však zákazníci uviazli vo svojich domovoch v dôsledku vírusu, online nakupovanie potravín čelí explízií. Počet stiahnutí aplikácie na nákup potravín ako Instacart, Walmart a Shipt minulú nedeľu vzrástol o 218%, 160% a 124% v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

JJ Fleeman, hlavný obchodný riaditeľ so zameraním na internetové predaje spoločnosti Ahold Delhaize v Spojených štátoch, ktorá vlastní značky ako Stop & Shop, Food Lion a Peapod, poznamenal: „Vidíme väčšie percento zákazníkov starších ako 60 rokov, ktorí prichádzajú k onlinu,“ … „Vidíme veľa nových zákazníkov prichádzajúcich práve k tomutu kanálu.“

Súvisiace: Koronavírus zdvojnásobuje prenos dát cez internet

Tretina spotrebiteľov v nedeľu uviedla, že v posledných siedmich dňoch podľa prieskumu analytikov spoločnosti Gordon Healst Research Advisors kúpila potraviny online s vyzdvihnutím alebo doručením. Približne 41% z týchto spotrebiteľov uviedlo, že týmto spôsobom nakupujú potraviny prvýkrát.

Doug Baker, viceprezident pre priemyselné vzťahy v obchodnej skupine maloobchodníkov s potravinami – FMI, uviedol: „Správanie spotrebiteľov v čase katastrofy sa vždy mení,“ … „Ľudia sa učia nové zručnosti ako aj nakupovať online v dôsledku toho, čo dnes prežívame.“

Maria Alvarado vo Phoenixe obvykle nakupuje potraviny v spoločnostiach Walmart alebo Safeway osobne, ale minulý týždeň sa pokúsila prvýkrát vykonať objednávku on-line s vyzdvihnutím v obchode Walmart. Plánuje pokračovať v používaní tejto služby.

Ďalej poznamenala: „Keď sa všetko vráti do normálu, pravdepodobne nákupy formou onlinu budem využívať aj naďalej,“ … „Bolo to naozaj ľahké.“

Veľkí predajcovia potravín ako Walmart, Albertsons, Stop & Shop, Meijer, Hy-Vee a ďalší experimentujú v posledných rokoch s novými spôsobmi plnenia online objednávok. Stále častejšie hľadali technológie na zníženie nákladov a zabráneniu rušeniu uličiek pri nakupovaní zákazníkov a pracovníkov pri výbere objednávok zákazníkov.

Potraviny vo svojich obchodoch vytvárajú automatizované mini sklady a otvárajú tzv. „temné obchody“ – miesta, ktoré vyzerajú ako supermarkety, ale sú pre zákazníkov uzavreté – na uskutočnenie dodávok a prípravu objednávok na vyzdvihnutie.

Rozsiahly dopyt po vypuknutí koronavírusu však v mnohých častiach krajiny premohol dodávateľské siete potravín, čo spôsobilo dlhé čakanie, rušenie a výpadky.

Bill Bishop, ktorý je generálnym riaditeľom poradenskej spoločnosti s potravinami Brick Meets Click uviedol: „Nárast online objednávok potravín spôsobuje prevádzkové ťažkosti.“

Potravinový sektor sa snaží prispôsobiť a najímajú nových pracovníkov, aby vedeli udržať krok s týmto dopytom.

Fleeman zo spoločnosti Ahold Delhaize uviedol, že spoločnosť navyšuje „webové servery, ktoré nám pomáhajú spracovať zvýšený dopyt“ a zákazníkom ponúka viac okien na vyzdvihnutie ich objednávok alebo dovoz objednávok.

Odborníci predpovedajú, že tento online posun počas krízy môže pretvoriť odvetvie supermarketov tým, že pomôže veľkým obchodom s potravinami upevniť ich podiel na trhu.

Seth Sigman, ktorý je analytikom banky Credit Suisse v správe ku klientom uviedol: „Vidíme toto nešťastné obdobie, ktoré zrýchľuje štrukturálne zmeny v nakupovaní zákazníkov, pravdepodobne až o päť rokov,“ … „Toto vedie k významnému rastu nových zákazníkov“ pre spoločnosť Walmart.

Súvisiace:
Väčšina leteckých spoločností by mohla byť do mája v bankrote
JP Morgan: HDP USA v 2 štvrťroku by mohol prepadnúť až o 14%

Podľa vyjadrení analytikov: “Spotrebitelia, ktorí sa rozhodli nakupovať cez online, môžu zvýšiť tlak na malých a stredných predajcov potravín, ktorým už čelia. Tieto menšie reťazce nemajú toľko kapitálu, aby investovali do budovania svojej infraštruktúry pre podobné dodania. Objednávky cez internet sú pre predajcov potravín menej ziskovejšímu ako tradičné nákupy v obchodoch.”

Analytička spoločnosti BMO Capital Markets, Kelly Bania, vo výskumnej správe vydanej tento týždeň uviedla, že koronavírus „môže urýchliť prijatie“ poskytovania online predaja a vyzdvihnutia a dotýkať sa dlhodobých výziev pre menšie reťazce skôr, ako sa očakávalo.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár