Čína možno bude musieť znížiť dane, zvýšiť výdavky a znížiť úrokové sadzby, aby zabránila prepuknutiu koronavírusu, ktorý spôsobí katastrofu na už tak krehkom hospodárstve.
Ekonomický dopad vírusu sa nedá určiť, ale štátne médiá a niektorí ekonómovia tvrdia, že miera rastu Číny by mohla v tomto štvrťroku poklesnúť o dva percentuálne body kvôli prepuknutiu choroby, ktorý zastavil veľké časti krajiny. Pokles v tomto rozsahu by mohol znamenať stratu rastu vo výške 62 miliárd dolárov.
Čína si takýto druh zásahu však môže dovoliť. Rast v tejto krajine bol počas minulého roka najslabší v krajine za takmer tri desaťročia, pretože Čína zápasila s rastúcim dlhom a vplyvom z obchodnej vojny s USA.
Koronavírus, ktorý sa prvýkrát objavil v meste Wuhan (centrálnej oblasti), zabil už viac ako 200 ľudí a nakazil viac ľudí ako vypuknutie SARS v roku 2003. Nákaza takého rozsahu určite v pláne nebola. Pred vypuknutím choroby sa vláda viac obávala, že jej „problém s čiernymi labuťami“ môže byť problémom pre spoločnosti – obávajú sa nepravdepodobných, ale chaotických udalostí, ktoré by mohli urýchliť zvyšujúcu sa nezamestnanosť.
Peking aktuálne bojuje, aby zabránil krádeži vírusu v jeho ekonomike. Vládnuca komunistická strana nedávno poverila premiéra Li Keqianga kontrolou vírusu. Toto rozhodnutie bolo jasným signálom, že zastavenie vírusu je pre vládu v súčasnosti „hlavnou prioritou“. S týmto nedávnym komentárom prišli oficiálne čínske noviny – People’s Daily.
Doteraz tvorcovia politík podnikli určité kroky, aby pomohli podnikom, ktoré sú najviac postihnuté rýchlym šírením choroby. Ústredné a miestne vlády doteraz vyčlenili 12,6 miliárd dolárov pre výdavky na lekárske ošetrenia a vybavenie.
Hlavné banky znížili úrokové sadzby pre malé podniky a jednotlivcov v najviac postihnutých oblastiach. Čínska ľudová banka ďalej uviedla, že umožní ľuďom vo Wuhane a zvyšku provincie Hubei odložiť splátky úverov o niekoľko mesiacov, ak v dôsledku komplikácií s vírusom prídu o zdroje príjmov.
Čínska ľudová banka, ktorá je centrálnou bankou krajiny, uviedla, že pri opätovnom otvorení počas budúceho pondelka (po 10-dňových sviatkoch Lunárneho nového roka) zabezpečí, že finančné trhy budú mať dostatok likvidity. Keď sa hongkongské trhy začiatkom tohto týždňa otvorili, index Hang Seng za pár dní obchodovania klesol takmer o 6%.
Agresívna stratégia
Podľa čínskeho ekonóma Zhang Minga, vláda pravdepodobne v najbližších mesiacoch bude musieť byť ešte agresívnejšia, aby zabránila vážnejšiemu spomaleniu.
Zhang, ktorý pracuje na Čínskej akadémii sociálnych vied, tento týždeň uviedol, že v prvom štvrťroku očakáva pokles hospodárskeho rastu o 1 percentuálny bod na 5%, ak epidémia bude trvať do konca marca. Popísal to ako svoj najoptimistickejší scenár, ale neuviedol konkrétnu predpoveď, ak by prepuknutie vírusu trvalo dlhšie.
Vláda by podľa Zhanga mohla znížiť dane a zvýšiť výdavky na školenia v oblasti zdravotnej starostlivosti a zamestnanosti. Taktiež očakáva, že miestne vlády minú viac na infraštruktúru. Dodal, že podporou hospodárskej činnosti a vytváraním pracovných miest, mestá môžu kompenzovať akékoľvek slabé stránky súkromných investícií do nehnuteľností a výroby.
Súvisiace: Ako koronavírus poškodzuje celosvetové podnikanie?
Centrálna banka tiež pravdepodobne vykoná ďalšie zníženie úrokových sadzieb na stabilizáciu ekonomiky. Celkovo uviedol, že takéto opatrenia by mohli v budúcom štvrťroku pomôcť oživiť rast a posunúť ročný rast HDP na približne 5,7%. Aj keď je to menej ako v minuloročný rast v hodnote 6,1%, bolo by to v súlade s mnohými očakávaniami analytikov.
Iní majú dokonca pesimistickejší názor.
Analytici spoločnosti Nomura sa domnievajú, že v prvom štvrťroku by rast mohol klesnúť o dva percentuálne body alebo viac. Štátny bulvár Global Times, v piatok napísal, že prepuknutie vírusu by mohlo v tomto štvrťroku znížiť rast HDP o dva percentuálne body. Úsilie vlády ohľadom jeho obmedzenia, predĺžením lunárnych novoročných sviatkov a núteným zastavením tovární by mohlo „obmedziť rozsiahly objem výrobného priemyslu krajiny a narušiť globálne dodávateľské reťazce“.
Miera dopadu
Je príliš skoro na to, aby uviedli, aká je úroveň otrasov na obzore. Automobilka Tesla bola nútená dočasne zatvoriť svoju novú továreň v Šanghaji. A spoločnosť Apple prišla o výrobu od dodávateľov vo Wuhane. Dlhodobejší vplyv na obe spoločnosti je oveľa menej jasný.
Iné odvetvia sa aktuálne mohli prísť o viac. Cestovný ruch – priemysel s rozsiahlymi výdavkami počas lunárneho Nového roka – bol zdecimovaný, pretože vládne karantény sú hlavnými populačnými strediskami a ľudia sa vyhýbajú cestovaniu zo strachu, že sa nakazia. Hlavné cestovné kancelárie, hotely a letecké spoločnosti ponúkajú vrátené platieb počas väčšej časti mesiaca február, zatiaľ čo niektoré letecké spoločnosti pozastavili ponúkanie služieb do a z Číny.
Oslavy sviatkov boli zrušené a hlavné turistické miesta boli uzavreté. Rozsiahle čínske pokladne kín pravdepodobne budú tiež zasiahnutými, po stiahnutí niekoľkých dôležitých filmov, ktoré mali byť uvedené počas sviatkov.
Zhang a ďalší analytici navrhli, že dopad by mohol byť ešte vážnejší ako po SARS, respiračnej chorobe, ktorá čínsky ekonomický rast zasiahla.
Šírenie koronavírusu hrozí, že spôsobí stratu pracovných miest a povedie k zvýšeniu spotrebiteľských cien, čím sa zhoršia už tak existujúce ekonomické problémy.
Trh práce počas tohto roka čelí negatívnym protivetrom. Priemyselné odvetvia, ktoré tradične vytvárajú veľký objem pracovných miest, ako napríklad technologický sektor, boli zasiahnuté spomalením hospodárstva. Vypuknutie koronavírusu podľa Zhanga veci ešte len zhorší.
290 miliónov migrujúcich pracovníkov v Číne patrí medzi tých, ktorí sú najviac vystavení poklesu. Mnohí z nich cestujú z vidieckych oblastí do miest, aby prevzali stavebné a výrobné práce alebo vykonali málo platené, ale životne dôležité práce, ako je napríklad obsluha zákazníkov v reštauráciách, alebo doručovanie balíkov.
Avšak keď mnohé továrne a podniky zostávajú odstavené, milióny z týchto pracovníkov môžu mať po skončení predĺžených sviatkov okolo Lunárnej nového roka ťažkosti s prijímaním do práce. Viac ako 10 miliónov migrujúcich pracovníkov z provincie Hubei môže čeliť diskriminácii zo strany zamestnávateľov, ktorí sa obávajú, že by mohli prispieť k šíreniu vírusu.
Zhang varoval, že miera nezamestnanosti Číny (čo naplní obavy úradníkov) by mohla v nadchádzajúcich mesiacoch dosiahnuť rekordnú úroveň. Miera sa tradične pohybovala okolo 4% alebo 5%.
Dodal, že vírus môže spotrebný tovar tiež zdražiť. Rozpočty sú už z dôvodu zvyšujúceho sa dlhu obmedzené a kríza spôsobená prepuknutím afrického moru ošípaných medzi čínskymi ošípanými v minulom roku spôsobila prudký nárast cien mäsa. Podľa správ štátnej tlačovej agentúry Xinhua aktuálny vírus prispel k rastu cien ceny ovocia a zeleniny, keď sa ľudia počas vypuknutia vírusu ponáhľajú kúpiť základné potreby.
Iné výzvy
Vplyv tejto choroby spôsobí, že niektoré z ďalších problémov Číny, ktoré je oveľa ťažšie vyriešiť – vrátane zložitých obchodných vzťahov so Spojenými štátmi, budú taktiež náročnejšie.
Ako súčasť prímeria dosiahnutého začiatkom januára sa Peking dohodol na nákupe amerických výrobkov v hodnote 200 miliárd dolárov v nasledujúcich dvoch rokoch. Analytici už uviedli, že
v rámci klesajúceho domáceho dopytu v Číne bude pre túto krajinu ťažké dosiahnuť tieto ciele. Ak vírus ešte viac oslabí kúpnu silu krajiny, tieto ciele by sa mohli posunúť ďalej, mimo dosah.
Súvisiace:
Zlato smerujúce k $2000? Ceny rastú z dôvodu paniky
Koronavírus je posledná vec, ktorú čínska ekonomika práve potrebuje
Na veľký objem čínskeho tovaru zostávajú v platnosti aj značné tarify v hodnote stoviek miliárd dolárov. A Washington dal jasne najavo, že práve tieto zostanú formou pákového efektu, keďže obe strany rokujú o ďalšej fáze dohody.
Ken Cheung, hlavný forexový analytik so zameraním na Áziu v Mizuho Bank uviedol: „Napriek tomu, najmenej jeden analytik považuje za nepravdepodobné, že by obchodná vojna eskalovala len preto, že Čína „dočasne“ nie je schopná dodržať svoje obchodné záväzky. Spojené štáty sú vo volebnom roku a takáto akcia by mohla ohroziť kampaň prezidenta Donalda Trumpa.“
Zdroj: Bloomberg, WSJ
Facebook komentár