My v Casey Research sme boli už dlhšie skeptický v náhľade na ekonomiku. Inak to ani nešlo, zoči voči dekádu trvajúcemu trendu zväčšovania vládnej sféry – a s tým čoraz viac deštruktívneho a drahého zasahovania do voľného trhu. A doteraz sme sa nemýlili.
Avšak ja, na začiatok ako jediný, začínam vidieť svetlo na konci tunela.
Nestane sa to za noc, a možno ani nasledujúcich 5 rokov, ale čoraz viac sa mi zdá, že katastrofálne vládne „riešenie problémov“, ktoré nás dostalo tam kde sme, začína dosahovať svoj limit.
Pre ilustráciu, vlády po celom svete sú dnes zamestnané šialeným závodom ku dnu svojich mien, ktorý sa zrýchli ak FED vyjde s ďalším kolom QE (stalo sa). Ak by FED zotrval na tomto najnovšom šialenstve, krajiny celého sveta by mali zintenzívniť svoje vlastné intervencie – ale to môže viesť k úplnému zrúteniu fiat menového systému a jeho nahradeniu niečím viac hmotným.
Podobne, vzhľadom na zúfalú potrebu urýchliť ekonomický rast, čoskoro uvidíme koniec nárastu byrokracie a ťažoby daní a regulácie, ktorými títo byrokrati zahlcovali globálnu ekonomiku desaťročia.
Inak povedané, keďže kontraproduktívnymi politikami už premrhali tak veľa pokroku ľudstva, každý líder ktorý si chce zachovať moc – a to oni chcú všetci – bude čoskoro prinútený vrátiť sa k politikám, ktoré preukázateľne umožňovali rozkvet podnikania.
Táto radikálna zmena nepríde naraz – a pravdepodobne sa to nezaobíde bez toho, aby globálna ekonomika najprv prešla temným a ťažkým obdobím. Ale ja verím, že skoro uvidíme šíriace sa zistenie, že sú tu problémy ale aj príležitosti, ktoré sa dajú využiť vystúpením zo stáda. A tak, kým sa jeden štát snaží zvýšiť dane aby „vyriešil“ svoje rozpočtové problémy, ďalší vidí príležitosť na rast v nízkych daňových sadzbách. Alebo niektoré vlády prichádzajú s ďalšími reguláciami aby podporili vybrané oblasti a iné rušia legislatívu, aby zmiernili ťažobu byrokracie všetkým.
Vlády, ktoré redukujú, nie zvyšujú svoje zaťaženie obchodných spoločností, v primerane rýchlom čase uvidia svoje ekonomiky naštartovať prosperitu, kým ostatné budú stagnovať – tak ako tomu bolo vždy. Spojené štáty vo svojich začiatkoch sú paradigmou tohto princípu, ale Hong Kong, Singapúr, Dubaj a za hrsť ďalších menej jasných príkladov, dokazujú tiež tento princíp.
Na podporu tejto úvahy, čitateľ D.W. nedávno zaslal zaujímavý príklad, kde švajčiarsky kantón ťahá manažérov hedgových fondov, ktorí sú z Británie vyštvávaní 50% daňou na zárobky nad £150 000 ročne.
Citujem…
Švajčiarsky atraktívny daňový režim láka britské firmy
Tridsať minút od Zurichu, posiata tradičnými mliečnymi farmami, leží na pohľad nečakaná lokalita pre niekoľko z najväčších britských hedgových fondov.
Ale je to len jeden z množstva švajčiarskych regiónov, ktoré súťažia v ponuke čo najnižšími daňovými sadzbami nalákať na presťahovanie sa britské podniky.
Kopce žijú hlukom – spolu s kravskými zvoncami – stavebných robotníkov.
Dedina v oblasti Höfe v kantóne Schwyz je rozložená okolo trblietavého jazera, ktoré odráža sviežu zeleň vidieckej krajiny.
Avšak dnes scenérii čoraz viac dominujú staveniská, odkedy sa začali považovať za centrum hedgových fondov a ponúkať nízke dane pre fyzické osoby s cieľom zlákať bohatých manažérov fondov.
Na predmestiach sa začali objavovať kúpeľné hotely a obchodníci s luxusným nábytkom, aby sa postarali o novú klientelu.
Celý článok tu .
Prečo som taký presvedčený, že po ďalšom jednom alebo viacerých zúfalých pokusoch, z posledného dychu o udržanie statusu quo, príde posun v globálnej konkurencii založený na voľnom trhu a reálnych peniazoch?
Jednoducho preto, že ak ostáva už len jedna cesta, výber ktorým smerom sa vydať je zrejmý.
Alebo ako to skvele podal jeden anonymný vedec…
„Svet sa čoskoro prebudí do reality, v ktorej bude každý na mizine a nič nebude môcť získať z bankrotu, a bude dlhovať nekonečné sumy úpadcom, ktorí sa budú snažiť urobiť posledné platby vo sviatok v nesprávnej krajine, s neakceptovateľnou menou, proti bezcennému ručeniu, alebo nikto nebude vedieť kto titul drží.“
Vážne problémy, ktorým v súčasnosti svet čelí – väčšinou spôsobené politikmi z politických pohnútok, snažiacich sa riešiť skutočné alebo vyfabrikované problémy pre protežovaných voličov – už dosiahli bod, keď môžu byť vyriešené len znížením záťaže vlády na podnikateľov a ponechaním voľného trhu aby fungoval čo najlepšie.
Krajiny, ktoré prvé naskočia na tento vlak, alebo tie, ktoré sa najviac činia v odstraňovaní vrstiev obštrukcií, regulácií a zdanenia, budú tie ktoré to vyhrajú. Naopak, krajiny ktoré sa tvrdohlavo snažia udržať status quo si koledujú o ešte väčšie problémy, tým že svoje produkčné zložky odplavia do menej perspektívnych vôd.
Investičný pohľad? Sledujte správy kvôli signálom indikujúcim že niektorá vláda sa obracia k voľnému trhu, menšej byrokracii a nižším daniam – a potom choďte do toho. Nákup čo najskôr po obrate môže byť výrazne ziskový, na druhú stranu nechať peniaze ležať na trhoch zaťažených tvrdohlavým zotrvávaním na existujúcom stave je istou vstupenkou k veľkým stratám.
Zdroj: Casey Research
Facebook komentár