OPEC, ktorý značne prekročil priemernú životnosť kartelov, je na pokraji zlyhania. Hoci od začiatku súčasnej ropnej krízy vznikli značné trhliny, skupine sa až doteraz darilo ostať pokope. Napriek tomu, súčasná dohoda OPEC-u pre zníženie produkcie rozhodne o jeho budúcnosti ako kartelu.
Čo je kartel?
Kartel je skupina rovnako mysliacich producentov, ktorí konajú v zhode alebo tajnej dohode, aby dosiahli spoločný cieľ zníženia zisku prostredníctvom obmedzenia ponuky stanovenia cien alebo likvidácie ich konkurencie nezákonnými prostriedkami. Priemerná životnosť kartelov 20. storočia bola od 3,7 do 7,5 roka, podľa rôznych štúdii Margaret Levenstain a Valerie Suslow. Za posledné dve storočia boli kartle schopné ovplyvňovať ceny v priemere o 25%.
Súvisiace: Saudská Arábia buduje najväčšiu ropnú flotilu na svete
História úspechu OPEC-u vo zvýšení cien ropy
OPEC bol od jeho vzniku priemerne úspešný vo zvyšovaní cien ropy rôznymi spôsobmi. Niktoré z nárastu cien však boli spôsobené inými dôvodmi ako je prima akcia OPEC-u, napriek tomu prinášajú prospech svojim členom.
Hoci ropné embargo z roku 1973 bolo vyvolané politickými dôvodmi, OPEC použil výrobné škrty embarga na zvýšenie cien ropy z 3 dolárov za barel na 12 dolárov za barel.
Energetická kríza z roku 1979 nebola podnetom OPEC-u. Produkcia poklesla z dôvodu vojny medzi Iránom a Irakom a ceny ropy sa zdvojnásobili v priebehu 12 mesiacov, znova v prospech členov OPEC-u.
OPEC dokázal zvýšiť ceny pomocou výrobných kvót a zníženia produkcie po ázijskej finančnej kríze v roku 1997.
Čo spravil OPEC pre podporu cien ropy v súčasnej ropnej kríze?
OPEC, tak ako aj mnoho kartelov, použil dve stratégie na ovplyvnenie cien ropy. Avšak, obe boli neúspešné na dosiahnutie cieľov.
V roku 2014, Saudská Arábia, de facto líder OPEC-u, sa pokúsila potlačiť konkurenciu bridlíc na bridlicové oleje tým, že zacovala svoju produkciu nedotknutú. Ako výsledok, ceny ropy klesli vo februári 2016 na viacročné minimá približne na 27 dolárov za barel. Podľa Haynes and Boone, LLP, pokles cien ropy zaznamenalo 119 severoamerických výrobcov ropy a zemného plynu, ktorí podali návrh na konkurz začiatkom roku 2015.
Výroba ropy v USA klesla v auguste 2016 asi na 883 000 barelov denne potom, ako v apríli 2015 dosiahla 9,7 milióna barelov denne. Napriek tomu ceny výrazne klesli pod očakávania OPEC-u. Medzitým mnohé bridlicové naftové vŕtačky používali kombináciu lepšej technológie a zaistenia na pokračovanie v čerpaní ropy, napriek nízkym cenám.
Keďže prvá stratégia neuskutečnila výrobu uhoľných bridlíc v USA v predpokladanom rozsahu, OPEC následne prijal druhú stratégiu znižovania produkcie. 30. novembra OPEC uzatvoril dohodu o znižovaní produkcie po mesiacoch náročných rokovaní.
Napriek tomu, že sa ceny odrazili a dosiahli úroveň 52 dolárov, pri silnom odpore, nemohli dosiahnuť úroveň 60 dolárov, preferovaných členmi OPEC-u.
Ale toto skromné zhromaždenie v cenách ropy, ktoré omladilo americké bridlicové ropné vrtáky a produkciu ropy v USA je teraz na vzostupe. V dôsledku toho ropa opäť klesla a pohybuje sa blízko úrovné 50 dolárov za barel.
Trh je presvedčený, že ak ceny ropy zostanú nad 50 dolárov za barel, produkcia bridlicového oleja sa zvýši. Z toho dôvodu sa OPEC nachádza v situácii chyby 22: stráca podiel na amerických bridlicových ropných vrtákoch v USA, ale nie je schopná výrazne zvýšiť ceny. Stráca svoju schopnost ovplyvňovať ceny nad určitú úroveň.
Súvisiace: OPEC: Ropa nebude v hodnote $ 100 za barel až do roku 2040
Čo sa stane, ak Kartel OPEC dosiahne svoj cieľ?
Kartel je schopný udržiavať svojich členov iba vtedy, keď splní svoj cieľ vyšších cien, čo nie je prípad OPEC-u. Členské štáty sa teraz budú snažiť splniť svoj cieľ podvádzaním a konaním individuálne podľa ich požiadaviek.
Saudská Arábia, ktorá bola lídrom a svetovým určovateľom cien, stáca svoj vplyv v OPEC-u. Aj v súčastnom kole výrobných škrtov vykonáva väčšinu práce Saudská Arábia, zatiaľ čo ostatní členovia sa vyhýbajú určeným kvótam.
OPEC ďaleko prevýšil priemernú životnosť kartelu, ale ak sa členovia OPEC-u nepreskúpia a nebudú spolupracovať, je pravdepodobné, že kartel veľmi skoro skončí.
Preložila: Dominika Pojtingerová
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, MarketWatch
Facebook komentár