9. 8. 2007
BNP Paribas zmrazila 3 zo svojich fondov, čo indikovalo, že v nich nemajú žiadny spôsob ohodnocovania aktív, známy ako CDO(zabezpečené dlhové záväzky, pozn. prekl.) alebo balíčky rizikovejších pôžičiek. Je to prvá veľká banka, ktorá si uvedomila riziko vydávania takýchto hypoték. Adam Applegarth, výkonný šéf Northern Rock, neskôr povedal, že to bol „deň, čo zmenil svet.“
Larry Elliott, ekonomický editor povedal: „Pokiaľ ide o finančné trhy, 9.8.2007 rezonuje dátumom 4.8.1914. Ide o medzný bod medzi „edwardovským letom“ prosperity a pokoja a pozičnou vojnou úverového nátlaku – skrachované banky, skamenelé trhy, realitné trhy roztrhané na kusy nedostatkom úveru.“
14. 9. 2007
Britská banka Northern Rock si požičala obrovské sumy peňazí na financovanie hypoték pre zákazníkov a potrebuje vyplatiť svoj dlh predajom (alebo „zaistením pohľadávok“) týchto hypoték na medzinárodných kapitálových trhoch. Teraz však dopyt po týchto hypotékach poklesol, Northern Rock čelí kríze likvidity a potrebuje pôžičku od britskej vlády. To podnecuje obavy, že banka čoskoro skrachuje – čo vyvoláva strach u zákazníkov, ktorí stoja v rade na výber svojich vkladov a úspor. Je to prvý takýto nájazd na banku za posledných 150 rokov.
Člen Britskej národnej banky, ktorý chcel ostať v anonymite
„Asi o pol 7 podvečer nám bolo povedané, že bude meeting. Namiesto toho, aby sme šli do banky, kde by sme boli pri vchode fotení, stretli sme sa pred McDonald´s na Liverpool Street, kde sme mali byť vyzdvihnutí autom s tmavými sklami a ktoré nás dopraví do banky zozadu. Boli tu však dva problémy. Po prvé, Robert Peston už prelomil príbeh o Northern Rock. A za druhé, na Liverpool Street sú 2 McDonald´s. Jedna polovica teda bola pred jedným a druhá pred druhým.“
24. 1. 2008
Analytici v USA oznámili najväčší pokles na trhu s predajom domov za kvartál za posledné storočie.
Sandra Michel, sestrička, takmer v roku 2008 prišla o dom – až pokiaľ nezasiahla Boston Community Capital. „Dom stál 312 000 USD a všetko sme si požičali. Potom prišiel v roku 2008 manžel o prácu. Stalo sa neuveriteľne ťažké držať krok s hypotékou. Pár splátiek sme nestihli. Požiadali sme ich o úpravu pôžičky, nemali však záujem.“
17. 2. 2008
Po neúspechu 2 súkromníkov o prevzatie banky Alistair Darling znárodňuje Northern Rock do niečoho, čo tvrdí, že bude iba dočasné opatrenie. Budú to takmer 4 roky, kým to vráti späť súkromnému sektoru.
14. 3. 2008
Investičná banka Bear Stearns je skúpená bankou JP Morgan. Zatiaľ to je najväčšia obeť krízy.
6. 5. 2008
Hank Pauslon, štátny pokladník z rokov 2006 a 2009, v interview pre Wall Street Journal: „Verím, že najhoršie je už za nami.“
7. 9. 2008
Americká vláda zachraňuje Fannie Mae a Freddie Mac – dve obrovské firmy, ktoré garantovali tisícky krízových hypoték.
Larry Elliott, ekonomický editor, na to reagoval. „Hank Paulson, štátny pokladník, nezahŕňal Fannie Mae a Freddie Mac do verejného vlastníctva, pretože sa stal znovuzrodeným socialistom: hral to tak preto, lebo sa bál systémovej globálnej finančnej krízy, ktorá by strhla najväčšiu krízu od 30. rokov. Toto je najväčšia záchranná operácia, od začiatku úverového nátlaku – pravdepodobne nie však posledná.“
15. 9. 2008
Americká banka Lehman Brothers, ktorá je ťažko vystavená rizikovým hypotékam, podala žiadosť o bankrot, čo spustilo celosvetovú paniku.
Dick Fuld, posledný predseda a riaditeľ banky, bol predmetom hnevu demonštrantov, keď svedčil pred Snemovňou reprezentantov o efekte kolapsu Lehman Brothers.
17. 9. 2008
Najväčší britskí poskytovatelia pôžičiek, HBOS, sú zachraňovaní Lloyds TSB po tom, ako hlboko im klesli akcie.
Alex Salmond, líder Škótskej národnej strany, vtedy povedal: „Som veľmi nahnevaný, že môže nastať situácia, kedy môže byť banka dotlačená do fúzie v podstate pár predávajúcimi špekulantmi na finančných trhoch. Všetky finančné regulátory sa musia zobudiť.“
21. 9. 2008
Americké investičné banky sú otĺkané o akciové trhy a Goldman Sachs s JP Morgan Chase menia svoj status na bankové holdingové spoločnosti, čím označili koniec modelu investičného bankovníctva.
25. – 29. 9. 2008
Kolabujú ďalšie dve americké banky – Washington Mutual a Wachovia.
30. 9. 2008
Krátko na to, ako sa stalo Írsko prvou európskou krízovou krajinou, ich vláda sľubuje, že sa upíše celému bankovému systému – bol to sľub, ktorý nakoniec nevedeli dodržať.
Október 2008
Po dňoch hašterenia sa v Kongrese, Hank Paulson pretlačil Program sanácie problémových aktív (Tarp), ktorý v tom čase skúpil alebo poistil toxické kritické hypotéky od najväčších bánk.
David Buik, trhový stratég a konzultant v Cantor Index: „Možno sme boli na Hanka Paulsona kritickí. Avšak ohľadom Tarp-u sa rozhodol. A musí to byť správne. Trhy sa s dobrými správami vedia vysporiadať veľmi dobre. So zlými dokonca ešte lepšie. Nevysporiadajú sa s neistotou.“
7. – 8. 10. 2008
Islandské tri najväčšie komerčné banky – Glitnir, Kaupthing a Landsbanki – kolabujú. Aby sa uchránili depozity ich početných britských zákazníkov, Gordon Brown používa antiteroristickú legislatívu na zmrazenie aktív svojich dcérskych bánk.
8. 10. 2008
Uprostred najhoršieho týždňa pre Dow Jones skresalo 8 centrálnych bánk, včítane Bank of England, ECB a Fed-u, svoje úrokové miery o 0.5% v koordinovanom pokuse o uvoľnenie tlaku na dlžníkov.
Na odvrátenie kolapsu anglického bankového sektoru britská vláda zachraňuje niekoľko bánk, včítane Royal Bank of Scotland, Lloyds TSB a HBOS.
Paul Myners, mestský minister v rokoch 2008-10: „RBS, HBOS a Lloyds prežívali to, kedy už trhy neboli viac ochotné financovať anglické banky. Preto sme zakročili my. Nikdy nepochopíme, ako blízko sme sa dostali ku kolapsu bankového sektoru.
7. 11. 2008
Čísla ukazujú, že 240 000 Američanov stratilo minulý mesiac prácu.
12. 11. 2008
Po kritike od vysoko-postavených ekonómov Hank Paulson vyhlásil drastické zmeny v Tarp. Zrušil akvizície toxických aktív a rozhodol sa namiesto toho dať bankám peňažné injekcie.
Charles Ferguson, režisér filmu Inside job, oskarová dokumentácia bankovej krízy: „Bolo úplne zrejmé, že nikto ani netušil, čo vlastne robil. Hank Paulson menil svoje plány a verejné vyhlásenia na dennej báze. Bolo tiež jasné, že nepotrestajú ľudí ani, že nezmenia charakter systému.“
14. 11. 2008
1.stretnutie G20 od pádu Lehman Brothers, ktoré bolo považované za tak dôležité, ako kedysi to v Bretton Woods v 1941.
10. 12. 2008
„Nielen, že zachraňujeme svet…“ vyšmyklo sa Gordonovi Brownovi, čím ukázal, ako vysoko si cení svoju rolu v čase finančnej krízy.
2. 4. 2009
G20 sa zhodla na záchrannom balíčku.
27. 8. 2009
Adair Turner, predseda Financial Services Authority, nazýva niektoré bankové aktivity ako „sociálne neužitočné.“
10. 10. 2009
V Grécku je zvolená socialistická vláda Georgea Papandreoua. Asi o týždeň neskôr odhaľuje, že diera v gréckych financiách je dvojnásobne väčšia, ako sa najprv čakalo.
27. 4. 2010
Grécky dlh je obrovský.
2. 5. 2010
V pohybe, čo signalizuje začiatok krízy v Eurozóne, Grécko je zachraňované prvý –krát po tom, ako európski financmajstri odobria pôžičku o hodnote 110 miliárd €. To prehlbuje úsporný program v krajine a posiela tisícky protestantov do ulíc.
28. 11. 2010
Európski ministri súhlasia so záchranným balíčkom pre Írsko v hodnote 85 miliárd €.
5. 5. 2011
ECB zachraňuje Portugalsko.
21. 7. 2011
Druhá grécka záchrana.
5. 8. 2011
S&P 500 znehodnotilo rating štátneho dlhu USA.
12. 2. 2012
Grécko prijíma zatiaľ najvážnejší úsporný balíček.
12. 3. 2012
Počet nezamestnaných Európanov dosahuje najvyššie čísla v histórii.
12. 6. 2012
Úroveň španielskej pôžičky dosahuje rekordnú výšku.
26. 7. 2012
Prezident ECB, Mario Draghi, sa silno zastáva eura, aby tak „popostrčil“ trhy.
Zdroj: Guardian
Facebook komentár