Priestor už nie je konečnou hranicou.

George Whitesides, prezident a generálny riaditeľ komerčných letov spoločnosti Virgin Galactic v nedávnom rozhovore po TEDxWallStreet poznamenal: “Môžeme ísť až na Mars … je to otázka vôle … “Bude to závisieť od verejno-súkromných partnerstiev … A bude to chcieť aj veľké množstvo medzinárodných spoluprác. A taktiež to bude nákladné.”

( Súvisiace: Richard Branson pozval kanadskú političku na kitesurfing – „na ostro“ )

Whitesides ďalej poznamenal: Cestovanie na Mars sa môže zdať ako príliš ambiciózny cieľ, ale posielanie obyčajných ľudí (neastronautov) do vesmíru sa môže „čoskoro“ stať  reálne.

Virgin Galactic, ktorá bola v roku 2004 založená miliardárom Richardom Bransonom a vo svojom raketoplánu SpaceShipTwo by mala budúci rok vyniesť stovky ľudí do výšky 36 400 metrov nad zemou. Takmer 650 ľudí sa už prihlásilo, vrátane rôznych celebrít, ako je Justin Bieber, Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Katy Perry a Angelina Jolie. Lístky stoja 250 000 amerických dolárov (za jeden) a celé dobrodružstvo trvá dve hodiny, vrátane piatich minút v stave beztiaže. Whitesides ďalej uvádza: Cestujúci sa budú “znášať v kabíne a pozerať sa dole na planétu” … “V podstate Vám dáme celý rad skúsenosti.”

Virgin Galactic už niekoľkýkrát čelila meškaniu, ohľadom jej dátum spustenia tohto projektu, ale Whitesides dodáva, že spoločnosť “už len čaká na skúšobný let programu” a čaká na svoju obchodnú prevádzkovú licenciu od Federal Aviation Administration. Virgin Galactic môže byť v čele cesty do vesmíru, ale to nie je jedinou v tomto rýchlo sa rozvíjajúcom odvetví: SpaceX (založený CEO spoločnosti Tesla – Elonom Muskom) chce “aby ľudia mohli žiť na inej planéte.” Miliardár a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft – Paul Allen založil firmu Stratolaunch Systems, na prevoz osôb a nákladu do priestoru s dátumom začatia, plánovaným na rok 2016.  Zakladateľ spoločnosti Amazon – Jeff Bezos má svoj vlastní podnik vesmírnych letov s názvom Blue Origin.

( Súvisiace: Miliardár Richard Branson hovorí o seba-motivovácii )

Whitesides, ktorý bol bývalý náčelník generálneho štábu NASA uviedol, že investície do vesmírnej turistiky v súkromnom sektore, v skutočnosti prospievajú vládnej kozmickej agentúre.

Vysvetľuje: “Súkromný sektor tak v súčasnej dobe prevzal štafetu pre niektoré z týchto projektov a aj ich rizikovosť a myslím, že to umožní NASA robiť ambicióznejšie projekty.”

Program raketoplánov agentúry NASA skončil v júli roka 2011.

Zdroj: ABCNews

Facebook komentár