Komentátor ruských novín Vedomosti, ktoré sú spoločným podnikom medzi spoločnosťami Financial Times a The Wall Street Journal, radil čitateľom, aby vytiahli svoje úspory z bánk a previedli ich na fyzické doláre.
Rubeľ v uplynulom roku prepadol o viac než 50%, z úrovne od 33 rubľov za dolár na piatkových 67 rubľov. Prepad hodnoty ich meny pomohol k rastu cien v krajine, ktorá je silne závislé na dovoze, čím inflácia v januári vzrástla na 15%.
Súvisiace: Predseda ruskej banky: “Celá ekonomika bude pod kontrolou štátu”
Teraz sa ale zdá, že to začína ovplyvňovať sentiment na uliciach. Andrey Panov, ktorý je nezávislým publicistom pre Vedomosti píše:
Je lepšie držať peniaze v cudzej mene (viac dolárov ako eur, pretože americká ekonomika je na tom lepšie ako EÚ) a je treba sa pripraviť na to, čo mnohí ekonómovia už dlhšie označujú za možný návrat k podmienkam v 90. rokoch … Je lepšie aby svoje úspory, alebo aspoň časť z nich dostali z bánk. Kto sa môže zaručiť, že ďalej nenastane situácia, v ktorej všetky vklady v cudzej mene boli násilne prevedené (na ruble) alebo zablokované? Koniec koncov, čierny trh hotovosti pracoval aj v časoch Sovietskeho zväzu.
Hoci sa skôr jedná o Panovov názor a nie nevyhnutne o širšiu náladu v krajine, napriek tomu uvádza, že existujú konkrétne obavy ktoré ovplyvňujú ruskú mestskú strednú triedu. V decembri viac než 100 Moskovčanov vyšlo do ulíc, keďže požadovali pomoc pri zahraničných hypotékach, ako kríza v ruskom rubli viedla k razantným navýšeniam splátok, ktoré sa v mnohých prípadoch stali vyššie, než ich mesačné platy.
Podobný problém má zhruba ďalších 140 000 Rusov, kde väčšina je práve zo strednej triedy a pochádzajú najmä z hlavných ekonomických uzlov Ruska, z Moskvy a Petrohradu. Je pravdepodobné, že aj tí, ktorí majú hypotéky v rubľoch čelili rastúcim nákladom s úrokovými sadzbami, ktoré boli výrazne zvýšené centrálnou bankou krajiny, v snahe odvrátiť infláciu a zastaviť odliv peňazí z krajiny.
Súvisiace: FOREX: Je čas na kúpu ruského rubľa?
Centrálna banka k nákupu rubľov v januári minula ďalších 2,3 miliardy amerických dolárov, čo malo zvýšiť hodnotu meny, keďže v decembri na tento krok minula takmer 12 miliárd dolárov. Ale aj tak sa jej doteraz nepodarilo znížiť volatilitu.
Zlosť k vládnemu riešeniu krízy rastie a je vidno aj rastúce obavy, že zvyšujúce ceny by mohli spôsobiť, že občania sa prestanú riadiť radami vedúcich predstaviteľov a začnú vykonávať výbery svojich úspor z problémových ruských bánk. Jeden moskovský bankár popísal úsilie vlády na boj proti kríze pomocou dobre známeho výrazu v krajine: “Chceli sme to urobiť lepšie, ale nie vždy to víde.”
Zdroj: Reddit
Facebook komentár