Kolko-stala-korunovacia-krala-Karola-a-kto-ju-zaplati

Kráľova korunovácia bude stáť mnoho miliónov a účet za ňu zaplatia daňoví poplatníci.

Keďže nebol zverejnený rozpočet na túto historickú štátnu udalosť a vláda sa nevyjadrila k očakávaným celkovým nákladom, výška verejných prostriedkov, ktoré sa majú vynaložiť, zostáva neznáma.

Podľa niektorých predpovedí by operácia Zlatá guľa – korunovácia Karola III. a kráľovskej rodiny mohla stáť národ od 50 do 100 miliónov libier.

Korunovácia Alžbety II. stála v roku 1953 zhruba 912 000 libier, čo je v dnešných peniazoch 20,5 milióna libier, zatiaľ čo korunovácia Charlesovho starého otca Juraja VI. v roku 1937 stála 454 000 libier, čo by v roku 2023 stálo 24,8 milióna libier a predstavuje to najdrahšiu korunováciu za posledných 300 rokov.

Kráľova korunovácia, ktorá sa koná uprostred krízy životných nákladov v Spojenom kráľovstve a na pozadí štrajkov lekárov, učiteľov a iných štátnych zamestnancov za mzdy, bola kritikmi označená za plytvanie peniazmi daňových poplatníkov.

Nedávny prieskum ukázal, že viac ako polovica Britov si myslí, že by ju nemala financovať vláda.

Prieskum YouGov ukázal, že 51 % opýtaných dospelých si myslí, že obrad by nemal byť financovaný vládou.

Takmer tretina (32 percent) uviedla, že by mal byť, zatiaľ čo približne 18 percent účastníkov prieskumu odpovedať nevedelo.

Graham Smith, výkonný riaditeľ skupiny Republic, povedal: “Charles kráľom už je. Absolútne nie je potrebné pokračovať v tejto drahej pantomíme.”

Dodal: “Toto nezmyselné divadlo za desiatky miliónov libier je fackou do tváre miliónom ľudí, ktorí bojujú s krízou životných nákladov.”

Podľa prieskumu denníka The Guardian ohľadom Charlesovho majetku sa kráľovo osobné bohatstvo odhaduje na 1,8 miliardy libier.

Labourista Richard Burgon, poslanec mesta Leeds East, vyzval na diskusiu v Dolnej snemovni o výške verejných prostriedkov vynaložených na korunováciu vzhľadom na ťažké hospodárske časy.

Ďalej poznamenal: “Kráľ má údajne osobný majetok vo výške 1,8 miliardy libier a vzhľadom na to, že panovník už teraz využíva výhody neplatenia dane z dedičstva, je jasné, prečo sa to mnohým ľuďom nepáči.”

Podobne ako pri jubileách a iných podobných podujatiach sa predpokladá, že celkové náklady a rozdelenie finančných prostriedkov bude k dispozícii až po podujatí 6. mája.

Kancelár Lancasterského vojvodstva Oliver Dowden zdôraznil, že kráľ a vláda “dbajú na to, aby sa zabezpečila hodnota pre daňových poplatníkov” a že nedôjde k “hýreniu alebo plýtvaniu”.

Dowden však začiatkom roka pred Výborom pre verejnú správu a ústavné záležitosti Dolnej snemovne, uviedol: “Jedná sa o nádherný okamih v našej histórii a ľudia by nechceli, aby sa na ňom šetrilo.”

Poslanec Škótskej národnej strany Ronnie Cowan za oblasť Inverclyde zdôraznil problémy spojené so životnými nákladmi a povedal: “Každý štvrtý človek v mojom volebnom obvode vrátane detí žije v chudobe.”

“Ľudia žijú vo vlhkých domoch. Ľudia v súčasnosti majú problém zaplatiť účty za elektrinu v dôsledku Covidu a brexitu.”

“Aké máte dôkazy, že si myslia, že vláda Spojeného kráľovstva by za túto korunováciu mala platiť?”

Pán Dowden – poslanec za oblasť Hertsmere – odpovedal, že vláda vždy platí za korunovácie a je dôležité, aby sa korunovácia riadne oslávila.

Dodal: “V mojom volebnom obvode, ktorý sa možno líši od vášho, pán Cowan, mi ľudia hovoria, že očakávajú, že kráľ bude mať riadnu korunováciu, a ju aj bude mať.”

Korunovácia Juraja IV. v roku 1821 bola veľkým divadelným predstavením a bývalý princ, známy svojou extravaganciou, na ňu minul obrovské peniaze – 238 000 libier, čo je v dnešných peniazoch až 20,9 milióna libier.

Jeho nástupca Viliam IV. sa musel nechať presvedčiť, aby sa korunovácia v roku 1831 vôbec konala, a minul tak málo peňazí, že sa stala známou ako “korunovácia za drobné” – účet vyšiel na približne 43 000 libier, čo má dnes hodnotu 3,6 milióna libier.

Zaviedol síce veľkú časť formátu, ktorý sa zachoval pre britské korunovácie dodnes, a to sprievod v zlatom štátnom koči do opátstva, ale odmietol usporiadať korunovačný banket, pretože ho považoval za príliš nákladný.

Korunovačné slávnosti kráľovnej Viktórie v roku 1838 boli oveľa veľkolepejšie ako korunovačné slávnosti jej strýka a zahŕňali tri štátne plesy, dve dvorné recepcie, salónny a štátny koncert a verejný sprievod do opátstva.

Parlament vynaložil na oslavy 19-ročnej panovníčky približne 69 000 libier, čo je v dnešných peniazoch 6,2 milióna libier.

Socialistický poslanec Keir Hardie, ktorý je prvým predseda Labouristickej strany v britskom parlamente korunováciu Juraja V. v roku 1911, ktorá stála 185 000 libier, čo je dnes 17,4 milióna libier odsúdil, ako “orgie na predvádzanie bohatstva a nezmyselné míňanie”.

Monarchovia sa niekedy v čase svojich korunovácií snažili ponúknuť podporu ľuďom v núdzi.

Pri príležitosti korunovácie kráľovnej Viktórie boli do chudobincov a väzníc distribuované mimoriadne dávky hovädzieho mäsa, zatiaľ čo v mene Juraja VI. v roku 1937 bola nezamestnaným vyplatená osobitná sociálna dávka, ktorá sa však v roku 1953 nezopakovala.

V apríli vyšlo najavo, že v rámci programu financovaného vládou vo výške 8 miliónov libier mali verejné orgány možnosť požiadať o bezplatný portrét Karola III.

Rady, súdy, školy, policajné zložky a hasičské a záchranné služby patria medzi inštitúcie Spojeného kráľovstva, ktoré budú mať možnosť získať novú oficiálnu portrétnu fotografiu.

Republika však tento krok označila za “hanebné plytvanie peniazmi”.

Náklady na bezpečnosť budú tiež tvoriť veľkú časť nákladov na korunováciu.

Účet za policajnú akciu na svadbe vtedajšieho vojvodu a vojvodkyne z Cambridge v roku 2011 bol na hodnote 6,3 milióna libier, zatiaľ čo náklady na policajnú akciu počas štvordňovej návštevy vtedajšieho amerického prezidenta Donalda Trumpa v Spojenom kráľovstve v roku 2018 stáli viac ako 14 miliónov libier.

Downing Street a ministerstvo pre digitálne technológie, kultúru, médiá a šport sa k nákladom na korunováciu odmietli vyjadriť.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Theguardia

Facebook komentár