Objavovanie vesmíru vkročilo do novej éry. Elon Musk so svojou spoločnosťou SpaceX plánuje, že na Mesiac budú čoskoro rekreačne lietať miliardári. NASA sa tento mesiac pripravuje na štart nových misií v Kennedyho vesmírnom stredisku a na základni Cape Canaveral Air Force Station. Za daných podmienok si mnohí kladú otázku jednu otázku:
Koľko paliva si vyžaduje cesta na Mesiac?
Spoločnosť SpaceX vyslal svoju nosnú raketu Faclon 9 z Kennedyho vesmírneho strediska už 13. augusta. Po opustení zemskej atmosféry zamierila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Raketa niesla bezposádkovú kozmickú loď Dragon, ktorá bola naložená troma tonami zásob. Je to úctyhodný náklad, ale zatieňujú ho ďalšie ambiciózne plány spoločnosti. V roku 2018 vyšle na mesiac dvoch vesmírnych turistov. Išloo prvú misiu, počas ktorej bola na palube lode Dragon ľudská posádka.
Súvisiace: SpaceX je jednou z najväčších súkromných spoločností sveta
Súčasný model Dragon je pravdobodne relatívne skromný v porovnaní s plavidlom, ktoré sa bude v blízkej budúcnosti využívať vo vesmírnom turizme. Cena paliva, ktoré Dragon vyžaduje na jednu cestu, sa pohybuje medzi 200 000 a 300 000 dolármi. Nabudúce si možno dvakrát rozmyslíte, či budete nadávať na cenu plnej nádrže Vášho Range Rovera.
Pozrime sa na niekoľko historickýcu údajov. V roku 1967 sa na mesiac vydala misia Apollo poháňaná trojstupňovou raketou Saturn V. Prvý stupeň rakety niesol 204 400 galónov raketového (kerozínového) paliva a 318 000 galónov tekutého kyslíka. Týchto vyše 500 000 galónov paliva raketa spálila výlučne pri prekonávaní zemskej atmosféry. Druhý stupeň rakety niesol ďalších 260 000 galónov tekutého vodíka a 80 000 galónov tekutého kyslíka. V treťom stupni nosnej rakety bolo uložených 66 700 galónov tekutého vodíka a 19 359 galónov tekutého kyslíka. Rakete Saturn V sa podaril malý krok pre človeka a obrovský skok pre ľudstvo. To všetko pomocou menej než 950 000 galónov paliva.
Spoločnosť SpaceX nevyužíva pre pohon svojich rakiet tekutý vodík. Namiesto neho uprednostňuje kerozínové raketové palivo, ktoré je schopné vyprodukovať viac energie na galón. Táto skutočnosť spolu s ďalšími pokročilými technológiami je dôvodom toho, že prvý stupeň rakety Falcon 9 nesie 39 000 galónov tekutého kyslíka a takmer 25 000 galónov kerozínu. Druhý stupeň vyžaduje 7 300 galónov tekutého kyslíka a 4 600 galónov kerozínu. Spolu je to len okolo 75 900 galónov paliva.
SpaceX v súčasnosti finalizuje svoje plány na konštrukciu vysoko výkonnej nosnej rakety s názvom Falcon Heavy. Jej prvý let by sa mal uskutočniť už počas tohto leta. Ďalšie veľké mená v súkromnom sektore pracujú na podobných modeloch, ktoré budú schopné dopraviť na obežnú dráhu nevídané množstvá zásob. Spoločnosť United Launch Alliance zostrojila vysoko výkonnú raketu Vulcan, ktorá má prvýkrát vyštartovať v roku 2019. Spoločnosť Blue Origin pracuje na modeli s názvom New Glenn, ktorý by mal byť schopný dopraviť na nízku obežnú dráhu Zeme až vyše 45 000 kilogramov zásob. Alebo veľký počet vesmírnych turistov.
NASA sa neúnavne snaží konkurovať súkromným vesmírnym spoločnostiam. V súčasnosti pracuje na vlastnom modeli obrovskej rakety, ktorá je nazvaná pojmom Space Launch System. Americká vesmírna spoločnosť sa chváli tým, že ide o najväčšiu raketu, aká bola doteraz postavená. Výzorom a veľkosťou sa síce podobá dnes už zastaranému modelu Saturn V, ale tento skvostný výtvor bude mať kapacitu 68 000 a 131 000 kilogramov.
Súvisiace: Elon Musk predstavil výťah pre automobily od spoločnosti Boring Company
Tieto čísla prekonávajú všetky modely, ktoré pochádzajú z dieľní súkromných vesmírnych spoločností. Kritici však poukazujú na to, že nezvyčajná veľkosť a váha budú dôvodom nadmernej prevádzkovej ceny modelu Space Launch System (asi $1 miliarda na misiu). Z rovnakého dôvodu bude táto raketa schopná štartovať iba raz alebo dvakrát do roka. To sa zďaleka nemôže rovnať ambicióznym časovým plánom odletov spoločností ako SpaceX.
Objavovanie vesmíru sa stalo konkurenčným bojom súkromných spoločností. Vďaka tomu sme
svedkami vývoja ekonomickejších a palivovo hospodárnejších rakiet ako kedykoľvek predtým. Zdá sa, že inovácia bude aj naďalej pokračovať hviezdnou rýchlosťou. O ďalších 50 rokov už dovolenky na mesiaci možno nebudú iba záležitosťou miliardárov.
Preložil: Albert Rákai
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: LATimes, ZDNet
Facebook komentár