Bill Gates opustil svoju vysokú školu a jeho majetok je aktuálne na úrovni 95 miliárd dolárov. Mark Zuckerberg, ktorý ju taktiež predčasne opustil, má majetok v hodnote pod 70 miliárd dolárov.
Skutočne, podľa štúdie britského portálu pracovných ponúk – Adview, jeden z ôsmich predstaviteľov rebríčka časopisu Forbes 400, kde je 400 najbohatších miliardárov USA, sú z veľmi malej časti absolventmi ktorí ju opustili predčasne. K tomuto záveru pri pohľade na 362 miliardárov, ktorý na základe verejne dostupných informácií ohľadom vzdelania získali vzdelanie; 44 z nich vysokú školu opustilo.
To vyplýva z podobnej analýzy časopisu Forbes. V roku 2017 zistili, že 16% spomedzi miliardárov na ich zozname bakalársky titul vôbec nemá.
Súvisiace: Majetok svetových miliardárov za minulý rok vzrástol na $ 8,9 bilióna
Spolu s niekoľkými veľmi úspešnými podnikateľmi sa im ich majetok podarilo dosiahnuť bez vysokoškolského vzdelania – ako u spoluzakladateľa spoločnosti Microsoft – Paula Allena, zakladateľa spoločnosti Dell – Michaela Della, spoluzakladateľa spoločnosti Apple – Steva Jobsa, spoluzakladateľa spoločnosti Oracle – Larryho Ellisona, spoluzakladateľa firmy Spotify Daniela Ek, zakladateľky značky Nasty Gal – Sophia Amoruso, spoluzakladateľa spoločnosti DropBox – Arasha Ferdowsiho – avšak vymenovali sme ich len niekoľko.
Ná základe tohto zoznamu sa zdá, že majú odvahu vyhnúť sa typickej ceste vysokoškolského vzdelania a priemernému dlhu na jedného absolventa vo výške 17 126 dolárov.
Investor Peter Thiel očividne súhlasí: v roku 2011 spustil prebiehajúci program, ktorý udeľuje 100 000 dolárov mladým podnikateľom, ktorí chcú odísť zo vysokej školy. Webová stránka Thielovej spoločnosti – Fellowship sumarizuje etiku predčasného ukončenia školskej dochádzky tým, že stavia vysokú školu ako prekážku a nie ako oblasť rastu: “Vysoká škola môže byť dobrá na to, aby sme sa dozvedeli o tom, čo bolo urobené predtým, ale môže vás tiež odradiť od toho, aby ste urobili niečo nové.”
A konečne – riziká a strach z neúspechu sú kľúčové črty úspechu.
Napriek tomu by ste titul mali získať
Odborníci naozaj z vysokej školy neodporúčajú odísť.
Scott Galloway, ktorý je profesorom marketingu na NYU Stern, predtým poznamenal: “Vždy v našom svete budú ľudia ako Jay-Z, Kobe Bryant, ale aj takí ako Mark Zuckerbergs, teda ľudia, ktorí vysokú školu opustili a stanú sa úspešnými.”
Galloway ďalej uviedol: “Mali by ste predpokladať, že nie ste tou osobou a chodíte na vysokú školu.”
Zatiaľ čo pomerne málo úspešných podnikateľov a miliardárov odlišlo, veľká väčšina z nich má diplomy. A čo viac, tieto tituly sú z prestížnych vysokých škôl. Harvard, Stanford a Univerzite v Pensylvánii sú prvými top univerzitami pre amerických miliardárov, keďže sa im podarilo vyprodukovať 326 miliardárov.
Výskumníci Jonathan Wai a Heiner Rindermann zistili, že 94% vedúcich pracovníkov v USA, vrátane špičkových novinárov, politikov a generálnych riaditeľov (CEO) na vysokú školu chodili. Polovica z nich navštevovala to, čo definovali ako “elitnú školu”, v porovnaní s 2-5% z celkovej populácie USA.
Súvisiace: Tieto mapy ukazujú kde žijú super bohatí jednotlivci vo svete
Wai a Rindermann zdôraznili, že niektorí z týchto vedúcich amerických pracovníkov prišli zo znevýhodneného prostredia.
Vedci napísali: “Možno, že v budúcnosti pre zamestnávateľov nemusí byť vysoká škola tak dôležitá,” … “Ale pre túto chvíľu vynechanie týchto vysokých škôl, ktoré vládnu svetu, nemusí byť výhodou.”
Vezmite si napríklad Thiela. Zatiaľ čo jeho spoločenstvo poskytuje alternatívu k “sedeniu v triede”, on je absolventom Stanfordovej univerzity.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, BI
Facebook komentár