Spoločnosti a investori sa prebúdzajú s ohľadom na nebezpečenstvo, ktoré predstavuje zmena klímy a extrémy počasia.
Mnohí aktuálne považujú environmentálne riziká, ako sú suchá a požiare, za ešte nebezpečnejšie ako turbulentné trhy, počítačové útoky alebo geopolitické komplikácie.
Klimatické a environmentálne otázky dominujú v rebríčku najvýraznejších rizík, ktorý zostavilo Svetové ekonomické fórum (WEF) pred summitom v Davose.
Vedúci riaditelia spoločností a experti, ktorí sa zúčastnili na prieskume spoločnosti WEF uviedli, že extrémne počasie, migrácia spôsobená zmenou klímy a prírodnými katastrofami predstavujú tri riziká, ktorými budú v roku 2019 pravdepodobne čeliť.
Každé z rizík súvisiacich so zmenou klímy sa tiež zaraďuje medzi prvých päť otázok z hľadiska možného vplyvu.
John Drzik, ktorý je prezidentom globálnej spoločnosti z oblasti rizík a digitálnej poisťovacej spoločnosti Marsh poznamenal: “Je vidno stále viac tlaku zo strany investorov a väčšieho množstva požiadaviek na spoločnosti,” … “Už čelia nátlaku zo strany spotrebiteľov, aby ich výrobky boli šetrnejšie voči životnému prostrediu, ale zvýšený tlak investorov je niečo nové.”
Klimatické riziká
Prírodné katastrofy a extrémy počasia podľa zaisťovne Munich RE v roku 2018 spôsobili škody v hodnote okolo 160 miliárd dolárov. Divízia kontroly rizík a poradenstva predpovedá, že tento výsledok bude v roku 2019 prekročený.
Skupina vo výročnej správe o riziku uviedla: “Od búrok po záplavy cez suchá a lesné požiare budú náklady na prerušenie výroby, distribúciu, predaje a presuny v roku 2019 narastať.”
Súvisiace: Väčšina ekonomických prognóz má veľký nedostatok v podobe klimatických zmien
Klimatické katastrofy poukazujú na niekoľko oblastí, v ktorých sú podniky vystavené zvýšenému riziku.
Prvým z nich sú dodávateľské reťazce. Správa z University of Maryland a softvérovej firmy Resilinc ukázala, že globálne narušenia dodávateľského reťazca spôsobeného počasím sa v roku 2017 zdvojnásobili.
Riziko neovplyvňuje len rozvojový svet, kde je infraštruktúra často slabšia. Hurikány Harvey, Irma a Maria boli dokonca v jednom roku, čím sa Spojené štáty po prvýkrát stali najviac poškodeným regiónom.
Najdramatickejším príkladom spoločnosti, ktorá bola vystavená tlaku na riziká súvisiace so životným prostredím, je spoločnosť Pacific Gas and Electric.
Táto Kalifornská spoločnosť čelí nárokom v hodnote niekoľkých miliárd dolárov zo smrteľného Táborového požiaru roka 2018 a na začiatku tohto týždňa uviedla, že podala návrh na konkurz.
Spoločnosť z tohto požiaru čelí nárokom v hodnote najmenej 7 miliárd dolárov, ktoré spôsobili 86 úmrtí a zničili 14 000 domov. Predpokladá sa, že oheň sa začal, keď elektrická sústava PG&E prišla do styku s blízkymi stromami.
Pri podávaní konkurzu spoločnosť uviedla “významné zvýšenie rizika požiaru spôsobeného klimatickými zmenami” ako jeden z dôvodov pri svojom vyšetrovaní.
Michael Mann, ktorý je riaditeľom Penn State Earth Science Center, poznamenal: “Ak by sme nečelili zosilňujúcemu účinku klimatických zmien, jednoducho by sme nečelili katastrofickému počasia, ktoré sme v posledných rokoch videli.”
Odpoveď firiem na klimatické zmeny
Najväčší investori požadujú, aby stále viac spoločností vypracovalo environmentálne akčné plány. Tiež žiadajú generálnych riaditeľov, aby zvážili riziká súvisiace s ich podnikaním spôsobeného zmenou postoja spotrebiteľov k zmene klímy.
Alison Martin, ktorá má v Zürich Insurance Group na starosti riziká, uviedla, že nezáleží na tom, či vedenie spoločnosti “verí v zmenu klímy alebo čo si myslia o jej príčinách.”
Ďalej uviedla: “Pred niekoľkými rokmi, keď ste boli výrobcom plastových slamiek ste mohli premýšľať o vašej stratégii tak, kde by ste predvídali, že spotrebiteľské sentimenty by sa mohli tak rýchlo a radikálne zmeniť, že sa postavia proti Vám a vy ste sa im tak mohli vyhnúť.”
Akcionári prichádzajú s čoraz častejšími pripomienkami.
Štátny investičný fond Nórska s aktívami o objeme 1 bilión dolárov v septembri prišiel s veľkým tlakom na udržateľnosť, pričom uviedol, že využije svoju silu ako najväčšieho držiteľa akcií na svete, aby ovplyvnil spoločnosti k tomu, aby sa správali zodpovednejšie.
V priebehu minulého mesiaca investori, ktorí spravovali aktíva vo výške 32 biliónov dolárov, vyzvali podniky, aby zintenzívnili úsilie v boji proti zmene klímy.
V minuloročnej orientačnej správe o klimatických zmenách. OSN minulý rok vyzvala na “rýchle, ďalekosiahle a bezprecedentné zmeny vo všetkých aspektoch spoločností”. Upozornili, že svet má len 12 rokov na to, aby klimatickým katastrofám zabránil.
Súvisiace: Jedna z najväčších bánk: “Svet svoje prírodné zdroje vyčerpáva rýchlejšie“
Drzik uviedol, že harmonogram OSN prinútil spoločnosti, aby sa zobudili s ohľadom na vážnosť celej situácie.
Pohľad na riziká má tendenciu dominovať v krátkodobom horizonte a klíma je stále považovaná za dlhodobejšiu ako geopolitické riziko … avšak táto správa sa na ňu začala tak viac sústreďovať.”
Najväčšia lodná spoločnosť na svete, firma Maersk nedávno uviedla, že má v úmysle do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu a naliehala na iné spoločnosti, aby tak urobili rovnako.
Minulý mesiac sa spoločnosť Shell stala prvou energetickou spoločnosťou, ktorá spája mzdy výkonných predstaviteľov a emisie uhlíka.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Yahoo
Facebook komentár