Klame_Saudska_Arabia_o_svojich_ropnych_zasobach_2017

Správy Saudskej Arábie o znižovaní zásob ropy pomohli pri budovaní dôvery na trhu, kde spolupráca – OPECu a tohto Kráľovstva pri konkrétnom úsilí o opätovné vyváženie základov ropy fungovala. Spoločnosť Orbital Insights však tieto správy napadla, čo naznačuje, že vedúci predstaviteľ OPECu by sa mohol snažiť poskytovať klamlivé informácie, len aby získal vyššie ceny.

Zatiaľ čo tento krok by nebol prekvapením, predstavovalo by to tzv. “hodenie kameňa do pokojných vôd“ oficiálneho príbehu OPECu, ktorý (zatiaľ) v tomto roku zohral vedúcu úlohu v niekoľkých nárastoch cien. A tu je veľkosť tohto kameňa: Satelitné dáta od spoločnosti Orbital naznačujú, že zásoby ropy v Saudskej Arábii sa od začiatku roka 2016 mierne zvýšili – čiže neklesli, tak ako uvádza toto Kráľovstvo. Samotný mierny nárast by za normálnych okolností nepredstavoval veľký problém, ale Rijád v tomto období zaznamenal pokles zásob, ktorý dosiahol približne 70 miliónov barelov.

David Sheppard z denníka Financial Times však konštatuje, že situácia nie je taká jednoduchá ako sa zdá. Údaje z Orbital Insights sa zameriavajú iba na nadzemné zásobníky. Jej satelity zhromažďujú a analyzujú fotografie plávajúcich úrovní týchto nádrží, pričom odhadujú množstvo ropy, ktoré každá z nich drží, na základe tieňa.

Súvisiace:
Korupčný škandál v Saudskej Arábii za 100 miliárd dolárov
Ropa prepadne na $10 za barel, kvôli revolúcii elektrických vozidiel

Napriek tomu, Saudská Arábia ukladá ropu do zahraničia, tak aj do potrubí, ako aj do podzemných nádrží, ktoré na satelitoch nemožno vidieť. Je možné, že v zahraničných zásobách a v podzemí je menej surovej ropy a nakoniec odtiaľ dochádza aj k zníženiu o 70 miliónov barelov a tak je možné, že v saudskoarabských skladoch sa nachádza ešte väčšie množstvo surovej ropy.

Čo to hovorí o cenách ropy?

Ak sú údaje z Orbital Insights presné, na trhu je známe, že saudskí úradníci nepreháňajú, keď tvrdia, že sú pripravení urobiť všetko, čo je potrebné pre vyváženie trhu – “čokoľvek” v tomto prípade tak neznamená aj okolo údajov pre zásoby, čiže sa jedná o menej pravdivé informácie.

Ak sa ostatní členovia okolo kartelu dozvedia, že vedúci predstaviteľ podáva skreslenejšie informácie o svojich zásobách a nevytvára verné scenáre okolo vyrovnania trhu, ostatní členovia by sa mohli rozhodnúť nasledovať tento príklad, čím by splnili očakávania tých skeptikov, ktorí poznamenali, že dohoda vrámci OPECu nebude fungovať, pretože OPEC vždy podvádza.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Financial Times, Yahoo

Facebook komentár