Cenné papiere štátnej pokladne majú najnižšie úroky v ich 30 ročnej histórii, ale aj sa všetci zhodujú na tom, že Amerika má priveľký národný dlh. Tento rok sa krajina bude blížiť 70% HDP. Podľa Amerických štandardov je toto číslo vysoké. Toto číslo bolo vyššie iba počas 2. Svetovej vojny. Aké budú dôsledky takto vysokého dlhu?
Japonsko má vyšší dlh (percento ku HDP) ako Spojené štáty už skoro 30 rokov. Ich národný dlh je viac než dva krát vyšší ako ich HDP. Počas tohto obdobia, ekonomika Japonska rástla slimačím tempom. Je toto dôsledok vysokého dlhu? Áno je. Sú na to dva jednoduché dôvody:
Každý dolár, ktorým investor financuje štátny dlh nemože byť investovaný do súkromného sektora.
Na to aby vláda splatila úroky musí buď zvýšiť dane, alebo zvýšiť dlh. Oba prístupy majú negatívny efekt na ekonomiku.
Ironicky, nízka úroveň ekonomického rastu v Japonsku umožnila vláde zvyšovať jej dlh. Keďže súkromný sektor nerastie, trh s akciami sa nemení a inflácia je blízko nule. (Japonská centrálna banka má za ciel dosiahnuť 1% infláciu.) V tejto situácii si Japonská vláda môže dovoliť platiť skoro nulové úroky. 10 ročné Japonské dlhopisy majú v súčasnosti výnos okolo 0.8%. Toto taktiež znamená, že Japonská vláda nemusí pristupovať ku fiškálnym škrtom.
Nikto nechce aby sa z USA stalo Japonsko. Problém je ale jednoduchý. Na to, aby sme sa vyhli Japonskému scenáru, musí byť prijatých veľa krátkodobých, ekonomicky bolestivých opatrení. Politici v Japonsku, Číne, Európe a Amerike nechcú prijať takéto opatrenia. Ak by ich prijali, vedia, že budú odvolaní a ich opatrenia zrušené. V jednom momente si to Čínski politici mohli dovoliť, ale myslím že to už nie je možné. Sila Komunistickej strany teraz spočíva v schopnosti zabezpečiť krátkodobú ekonomickú prosperitu.
Žijeme v časoch okamžitých pôžitkov a krátkodobých riešení. Mohamed El-Erian, hlavný investičný reprezentant PIMCOa, nedávno opísal USA ako to nejmenej špinavé čisté prádlo. Inými slovami, všetky hlavné svetové ekonomiky majú problémy, ale USA ich majú v súčasnosti najmenej. Tak dlho ako táto situácia vydrží, USA môže odkladať svoje dni zúčtovania.
Tu je zopár indícií ukazujúcich, že ostatné časti sveta sú na ceste k čisteniu svojho špinavého prádla a že z dlhodobej perspektívy je asi dobré zvážiť predaj cenných papierov štátnej pokladne. Obe indície sú v krátkodobom horizonte pre tieto cenné papiere dobré.
Európa vylúči Grécko z EURO zóny.
Vylúčenie Grécka by v krátkodobom horizonte spôsobilo finančný chaos. Oslabilo by to aj finančne slabšie krajiny ako Španielsko, Portugalsko a Taliansko. Tí, čo sú na tieto krajiny naviazaní, ako napríklad európske banky, by zaznamenali veľké finančné straty. Grécko by stratilo prístup na finančné trhy na veľa rokov a muselo by sa vyrovnať s vysokou infláciou.
Z dlhodobého hľadiska, by tento krok pomohol zabezpečiť fiškálnu disciplínu v EURO zóne. Krajiny by sa správali finančne zodpovednejšie kedže by vedeli, že za nezodpovedné správanie budú vyvodené dôsledky, teda vylúčenie z EURO zóny.
Čína povolí voľné obchodovanie Yuan-u
V krátkodobom horizonte by Yuan rástol v porovnaní s hlavnými svetovými menami. Toto by spôsobilo zníženie exportu a zvýšenie importu do Číny, keďže zahraničné tovary by zlacneli.
Z dlhodobého pohľadu by toto ukazovalo, že Čína sa odvracia od čisto exportne orientovanej ekonmiky, kde výroba je primárnym ťahúňom ekonomickej aktivity. Znamenalo by to krok k ekonomickej diverzifikácii a čínsky spotrebyteľský trh by sa stal miestom ekonomického rastu.
Budúcnosť bude patriť tým, ktorí budú ochotní spraviť krátkodobé bolestné opatrenia za účelom vyriešenia dlhodobých problémov. Nanešťastie, iba málo kto je to ochotný ísť touto cestou.
Preložil: Michal Lovrant
Zdroj: LearnBonds
Facebook komentár