Ked_obchod_medzi_USA_a_Cinou_naznacuje_dalsi_pokles_dodavatelska_siet_sa_presuva

Zintenzivňujúce sa obchodné vojny a ich negatívne efekty na globálne ekonomické aktivity nenaznačujú žiadny náznak poklesu ako Trump a de-facto doživotný čínsky prezident Xi pokračujú navzájom v podpichovaní. Ako bolo zmienené v posledných správach, určité dočasné obchodné dohody by mohli byť uzavreté v najbližších mesiacoch. Trump zrejme nechce vstúpiť do predvolebnej kampane 2020 s prázdnymi rukami a uprostred recesie. Xi čelí spomaľujúcemu ekonomickému rastu v Číne a aktuálne hodnoty HDP sú pravdepodobne iba polovičné oproti 6,2 % každoročne prezentovanými pre druhý štvrťrok, tak, ako bolo zmienené nedávno v v našej správe z augusta 2019 “Podozrivé Čínske dáta“.

Ekonomický pokles sa ešte zintenzívni, keď Čínsky ale aj zahraniční producenti zrýchlia presun ich prevádzok mimo krajiny a do tých krajín, ktoré majú nízku alebo ešte nižšiu cenu práce a zároveň ich nezasahuje oheň americko-čínskej obchodnej vojny. Patria sem Vietnam, India, Malajzia, Taiwan a Thajsko. Doposiaľ, priame a nepriame efekty americko-čínskej obchodnej vojny odstrčili Čínu ako amerického obchodného partnera až na tretie miesto za Mexikom a Kanadou. V prvej polovici roka 2019 americký bilaterálny obchod s Čínou poklesol o 14 %.

Ked_obchod_medzi_USA_a_Cinou_naznacuje_dalsi_pokles_dodavatelska_siet_sa_presuva_graf

Foxconn, ktorý vyrába iPady a iPhony firmy Apple, prevažne v Číne, zvažuje presun výroby do inej krajiny. Majú závody v Brazílii, Mexiku, Japonsku, Vietname, Indonézii, Českej republike, USA, Austrálii a iných krajinách. Iba 25 % ich výroby je mimo Číny, ale Young-Way Liu, vedúci polovodičovej skupiny sa nedávno vyjadril, že výrobné kapacity Foxconnu mimo Číny sú postačujúce na dodávanie produktov Apple ale aj iným zákazníkom pre americký trh a produkcia v týchto rovárňach môže byť navýšená v rámci celého sveta „podľa potrieb nášho zákazníka“. Foxconn vyhlásil, že vložil viac ako 213 miliónov dolárov do svojej dcérskej firmy v Indii v závere roka 2018 a začiatkom roka 2019, pričom plánuje viac investovať aj vo Vietname.

Únikový plán spoločnosti Apple

Medzitým, Apple žiada svojich dodávateľov, aby presunuli svoje závody mimo územia Číny. Toto by sa týkalo takmer tretiny produkcie niektorých zariadení, vrátane iPhonov, iPadov a Macbookov. Krajiny zvažované pre presun sa takisto nachádzajú v juhovýchodnej Ázii. Nintendo presúva určitú časť produkcie jeho hernej konzoly Switch do juhovýchodnej Ázie. Japonská Sharp Corporation, ktorú zastrešuje Foxconn, v júni vyhlásila, že plánujú presunúť výrobu počítačov do Taiwanu a Vietnamu.
Narastajúce náklady v Číne za posledné roky podporujú presun výroby odevov a obuvi, ale aj iných produktov s nízkou maržou mimo Číny.

Čína zvyšuje minimálne mzdy aby podporila vyššiu kúpnu silu zákazníkov, čím by mohli poháňať domácu spotrebne orientovanú ekonomiku. Ale odlev výroby elektroniky a iných odvetví s vysokou maržou nie je to, po čom Peking túži. A Čínski lídri sú si vedomí, že keď raz tieto podniky krajinu opustia, vyškolia potrebných zamestnancov a vytvoria dodávateľské vzťahy, je vysoko nepravdepodobné, že sa ešte vrátia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FinancialSense

Facebook komentár