S rozvojom amerických technologických centier, akým je napríklad Silicon Valley v Kalifornii, celosvetovo vzrástol aj počet investícií rizikového kapitálu.
Spoločnosť Martin Prosperity Institute nedávno vydala správu s názvom Vzostup globálneho startupového mesta, v ktorej sú použité detailné informácie zo spravodajskej agentúry Thomson Reuters. Správa sumarizuje investovanie rizikových kapitálov do startupov zameraných na rozvoj moderných technológií.
V roku 2012, čo je najaktuálnejší rok, z ktorého sú spomínané informácie dostupné, bolo vo svete investovaných vo forme rizikových kapitálov 42 miliárd dolárov, ktoré sa rozdelili do viac ako 150 miest a metropolitných oblastí.
Súvisiace: Ako Kolumbia prešla z miesta vrážd na Silicon Valley Latinskej Ameriky
Na mape sú naznačené oblasti, do ktorých putovalo najviac investícií rizikového kapitálu. Najväčšie body, ktoré sú situované hlavne na východnom a západnom pobreží USA, v západnej Európe a okolo čínskych a indických megamiest, označujú najvyššiu mieru investícií.
Najviac rizikových kapitálov, takmer 70 % z celosvetového množstva, sa investuje v USA. V Ázii je lokalizovaných 14,4 % a v Európe 13,5 % investícií rizikových kapitálov.
Nasledujúca tabuľka zobrazuje 20 metropol, v ktorých sa investuje najviac rizikových kapitálov na svete. V najlepšej dvadsiatke sa nachádza až 12 miest z USA, z toho 6 metropol je na čele tabuľky.
Keď si to spočítame, zistíme, že do týchto 6 metropol (San Francisco, San José, Boston, New York, Los Angeles, a San Diego) putovalo približne 45 % z celkových investícií rizikových kapitálov vo svete, a z toho viac ako 40 % išlo iba do dvoch veľkých metropolitných oblastí (San Francisco Bay Area a Boston-New York-Washington Corridor).
Miesto, metropola, investícia rizikového kapitálu v miliónoch $, podiel z celosvetových investícií rizikového kapitálu
Centrá rizikových kapitálov sa ale rozvinuli aj mimo USA. Dôkazom sú metropoly ako Londýn (7. miesto), Toronto (12. miesto), či Paríž (16. miesto). V zozname má svoje zastúpenie aj Čína, ktorú reprezentuje Peking a Šanghaj, a tiež sú v ňom indické mestá Bombaj a Bangalúr.
Výhodou väčších metropol, akou je New York, Londýn či Peking, je ich rozloha. Aby sme sa vyhli zavádzajúcim výsledkom, je preto lepšie prepočítavať množstvo investovaného rizikového kapitálu na jedného obyvateľa.
Body na mape naznačujú veľkosť miest.
Mapa ukazuje výšku rizikových investícií na jedného obyvateľa. Najväčšie body sú znova na pobreží Severnej Ameriky. Pomerne veľká koncentrácia investícií je tiež v Európe, pomenej ich je v Ázii.
Ďalšia tabuľka zoraďuje 20 metropol, ktoré sa umiestnili najlepšie pri prepočte investícií na obyvateľa. Aj pri tomto kritériu je oblasť Bay Area stále na vrchole tabuľky, pretože San José a San Francisco sa umiestnili na prvých miestach. Nasleduje ich Boston.
Na 4. miesto sa ale vyšplhala oblasť Research Triangle v meste Durham v Severnej Karolíne, hneď za ňou sa umiestnilo San Diego. Na zozname sa objavili aj technologické centrá Austin, Seattle, Denver a New York. Najpozoruhodnejšie je, že do prvej dvadsiatky sa dostali aj menšie americké metropoly ako Jacksonville, Madison, Greensboro a New Haven.
V tabulke: Poradie, metropola, investície rizikového kapitálu na jedného obyvateľa v $
V zozname je iba jedno mesto, ktoré sa nachádza mimo USA, je to Toronto. Londýn, ktorý sa umiestnil na 7. mieste vo výške investícií, klesol v prepočte investovaného kapitálu na jedného obyvateľa na 39. miesto. Peking sa v tomto zozname dostal až na 55. miesto a Bombaj je 70. Ďalšie mestá, ktoré sa prekvapivo nedostali do prvej dvadsiatky, sú Paríž (53. miesto), Bangalúr (43. miesto) a Šanghaj (74. miesto).
Porovnanie svetových ekonomických mocností
Všimnite si, ako sú investície rizikového kapitálu koncentrované iba do niekoľkých metropolitných oblastí po celom svete. Aká je ale súvislosť medzi mestami, ktoré vedú v počte investícií a svetovými mocnosťami?
Tabuľka porovnáva 20 miest, v ktorých bolo investovaných najviac rizikových kapitálov, a ich umiestnenie v rebríčku ekonomických mocností.
Zoznamy sa sčasti prekrývajú, no ani náhodou nie sú identické. Napríklad New York, svetová ekonomická mocnosť, je štvrtá v poradí vo výške investovaných kapitálov.
Naopak, San Francisco, ktoré je bez pochýb centrom investovaných rizikových kapitálov, je v rebríčku svetových mocností až na 23. mieste. Avšak, v rebríčku 25 centier investícií figuruje 12 svetových mocností. 15 miest, ktoré sa nachádzajú medzi 25 svetovými mocnosťami je aj medzi 60 centrami rizikových kapitálov.
Najľudnatejšie mestá sú stále na vrchole
Zatiaľ čo menšie, hlavne americké mestá, dominujú v rebríčku založenom na prepočte investovaného rizikového kapitálu na jedného obyvateľa, najviac investícií rizikového kapitálu putuje do veľkých svetových centier, ktoré sú husto zaľudnené a dynamické.
Na vedúcich pozíciách ostávajú oblasti Bay Area a Boston-New York-Washington Corridor, no niektoré svetové metropoly mimo USA, ako napríklad európsky Londýn, Paríž a Moskva, kanadské Toronto, čínsky Peking a Šanghaj, či indický Bombaj a Bangalúr, sa tiež stali významnými centrami pre startupy v oblasti technológií.
Do prvých 10 najvýznamnejších metropolitných oblastí sa dostala viac ako polovica investícií rizikových kapitálov, prvých 20 metropol dostalo spolu skoro dve tretiny a do top päťdesiatky miest putovalo viac ako 90 % z celosvetového súčtu investícií rizikových kapitálov. Z toho vyplýva, že investície rizikových kapitálov sú po svete rozmiestnené nerovnomerne, koncentrované iba do niekoľkých hlavných centier.
Aj keď sú investície rizikových kapitálov roztrúsené po celom svete, napríklad aj v Číne a Indii, dominantnými centrami ostali veľké americké mestá, ktoré sú husto osídlené, majú významné univerzity, sú otvorené novým možnostiam a prekvitajú toleranciou, ktorá je potrebná na prilákanie talentovaných ľudí z celého sveta.
Súvisiace: Toto mesto sa môže stať svetovým centrom kapitálu meny Bitcoin
Bombaj, Bangalúr, Peking a Šanghaj bez pochýb ukázali svoju schopnosť pritiahnuť rizikové investície a vytvoriť startupový systém, no množstvo investícií tu nie je ani zďaleka také veľké ako v oblasti Bay Area, v New Yorku a Bostone. Tieto ázijské mestá sú stále obmedzované svojou neschopnosťou pritiahnuť najväčšie svetové kapacity.
Neamerické mestá, ktoré majú najväčšiu šancu uspieť ako startupové centrá, sú husto osídlené, rozmanité svetové mestá ako Londýn, Toronto a Paríž, ktoré môžu súťažiť o talenty na medzinárodnej úrovni.
Nerovnomerné rozloženie investícií a ich prúdenie do veľkých miest odkláňa pozornosť od rozvíjajúcich sa malomestských univerzitných mestečiek a technologických oblastí. V posledných rokoch sa inovácie a podnikanie najviac rozvíjajú vo veľkých svetových metropolách a v zaľudnených, rozmanitých metropolitných oblastiach, ktoré dlho slúžili ako zdroje kreativity a nápadov.
Na konci 20. storočia sa zdalo, že inovácie a startupy sa začínajú presúvať aj do malých miest, no neskôr sa ukázalo, že to bola iba malá odbočka od dlhodobého spojenia medzi hustotou zaľudnenia a inováciou.
Preložila: Mariana Ferusová
Zdroj: CityLab, Martin Prosperity Institute
Facebook komentár