Katarske_akciove_trhy_po_preruseni_vazieb_prepadli_2017

Akciové trhy v Katare dnes klesli na najnižšiu úroveň za viac ako rok, keďže päť krajín prerušilo vzťahy s týmto štátom zálivu.

Saudská Arábia, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Jemen a Egypt prerušili diplomatické styky s Katarom, z dôvodu jeho podpory ohľadom terorizmu. Katar poznamenal, že tieto vyjadrenia a kroky sú “neoprávnené.”

Akciový index na Katarskej burze pred uzavretím dosahoval úroveň straty 7,3% a počas dňa prepadal až o 8%.

Súvisiace: SoftBank a Saudská Arábia vytvárajú investičný fond o $ 100 miliardách

Najviac boli postihnuté akcie zo sektora ropy a zemného plynu – Qatar Gas Transport Company a Qatar Fuel Company Q.S.C. prepadli o viac než 10%.

Katar je podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu najväčším svetovým vývozcom skvapalneného zemného plynu. Zemný plyn dodáva do mnohých krajín v tomto regióne, prostredníctvom plynovodu, ktorý vedie z Kataru do Spojených arabských emirátov a Ománu.

Katar je taktiež členom ropného kartelu vedeného Saudskou Arábiou s názvom OPEC. Cena americkej surovej ropy počas dňa klesla o 0,9% a obchoduje sa tesne pod úrovňou 48 dolárov za barel.

Ekonomické obavy boli okamžité

Niektoré z najväčších leteckých spoločností Stredného východu oznámili, že pozastavujú lety do Kataru. Saudská Arábia uviedla, že uzavrie všetky pozemné, letecké a námorné prístavy. Katarskí štátni príslušníci dostali dvojtýždňovú výpovednú lehotu, k opusteniu Spojených arabských emirátov.

Katar má rozsiahle investičné portfólio v zámorí, ktoré zahŕňa nehnuteľnosti a spoločnosti kótované na burze, ako je Volkswagen, Barclays a Credit Suisse.

Katar “extrémistické obvinenia” vehementne popiera

Politické napätie v oblasti v posledných týždňoch narastalo, keďže Egypt, Saudská Arábia, Bahrajn a Spojené arabské emiráty už v máji obmedzili vzťahy s touto krajinou.

Avšak dnešné rozhodnutie je založené na údajnej úlohu Kataru pre podpore islamistických skupín a jeho postoji týkajúceho sa Iránu – regionálneho súpera Saudskej Arábie.

Katar je členom americkej koalície proti tzv. islamského štátu, ktorý často a dôsledne odmieta obvinenia od irackých vodcov šítov, ohľadom toho že by poskytovali finančnú podporu skupine ISIS.

Tamas Varga, ktorý je analytikom so zameraním na ropný sektor pre PVM v e-mailovom vyhlásení poznamenal: “Kým Katar je členom americkej koalície proti ISIS, bohatí jednotlivci extrémistickým skupinám vraj údajne poskytujú dary a vláda taktiež obvinenou z podpory extrémistických zoskupení vehementne popiera.”

Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty povzbudil Trump

Americký prezident Donald Trump pred dvoma týždňami navštívil hlavné mesto Saudskej Arábie – Rijád a moslimské národy vyzval, aby sa ujali vedenia pri riešení radikalizácie. Trump taktiež označil Irán za vytváranie nestability v regióne.

Analytik spoločnosti pre Perský záliv – Kristian Ulrichsen pre agentúru Reuters v pondelok uviedol: “Zdá sa, že Arabi a Emiráty sa cítia byť povzbudení pri zladení svojich regionálnych záujmov – voči Iránu a islamizmu – po vyjadreniach Donalda Trumpa.”

Súvisiace:
Sprievodca dohôd za $ 400 miliárd: Saudská Arábia a USA
Brexit: Katar bude v Británií investovať ďalších $ 6 miliárd

V dôsledku týchto krokov a následnému dramatickému výpredaji zo strany investorov, Katarský hlavný akciový index dosahuje najhorší výnos spomedzi svetových akciových indexov, počas tohto roka. Kým akcie rozvíjajúcich sa trhoch v roku 2017 výrazne vzrástli o viac ako 18 percent, Katar v rovnakom období zaznamenal straty vo výške viac ako 12 percent.

Ceny ropy dnes zvrátili všetky svoje zisky, keďže sa obchoduje nižšie kvôli obavám, že viac štátov Perského zálivu zrušia väzby s Katarom, čo by mohlo sťažiť dosiahnutie celosvetovej dohody o obmedzení globálneho previsu ponuky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár