Juhoafricka-energeticka-kriza-predstavuje-existencnu-hrozbu-pre-jej-hospodarstvo

Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa vyhlásil v reakcii na vlečúcu sa energetickú krízu v krajine stav národnej katastrofy a označil ju za “existenčnú hrozbu” pre najrozvinutejšiu africkú ekonomiku.

Ramaphosa v minulo-týždňovom prejave o stave krajiny stanovil hlavné ciele vlády na tento rok a uviedol, že kríza je “existenčnou hrozbou pre hospodárstvo a sociálnu štruktúru našej krajiny” a že “našou najnaliehavejšou prioritou je obnoviť energetickú bezpečnosť”.

Juho-afričania znášajú výpadky elektrickej energie už roky, ale v roku 2022 došlo k viac ako dvojnásobnému počtu výpadkov ako v ktoromkoľvek inom roku, keďže starnúce uhoľné elektrárne omnoho viac kazia a štátna energetická spoločnosť Eskom sa snažila nájsť peniaze na nákup nafty pre núdzové generátory.

Výpadky elektrickej energie v Juhoafrickej republike – alebo tzv. load-shedding, ako ich nazývajú miestni obyvatelia – bežne trvali až 12 hodín denne. Minulý mesiac bolo ľuďom dokonca odporučené, aby mŕtvych pochovávali do štyroch dní po tom, ako Juhoafrická asociácia pohrebných lekárov varovala, že sa telá v márniciach rozkladajú kvôli neustálym výpadkom elektriny.

Rast HDP sa prudko znižuje

Prerušované dodávky elektrickej energie brzdia malé podniky a ohrozujú hospodársky rast a zamestnanosť v krajine, kde miera nezamestnanosti dosahuje už 33 %.

Podľa prognózy Medzinárodného menového fondu sa rast HDP Juhoafrickej republiky v tomto roku pravdepodobne zníži o viac ako polovicu na 1,2 %, pričom sa odvoláva na nedostatok energie, slabší zahraničný dopyt a “štrukturálne obmedzenia”.

Ramaphosa minulý týždeň vyhlásil, že národný stav “katastrofy“ začne platiť s okamžitou platnosťou.

To podľa jeho slov umožní vláde “zabezpečiť praktické opatrenia na podporu podnikov” a zabezpečiť dodávky elektrickej energie pre kritickú infraštruktúru, ako sú nemocnice a čistiarne odpadových vôd.

Ramaphosa, ktorý bol v januári nútený zrušiť cestu na výročné Svetové ekonomické fórum vo švajčiarskom Davose v dôsledku výpadkov elektrickej energie, taktiež uviedol, že vymenuje ministra pre elektrickú energiu s “plnou zodpovednosťou za dohľad nad všetkými aspektmi reakcie na situáciu v oblasti elektrickej energie”.

Okrem toho prezident predstavil protikorupčné opatrenia “na ochranu pred akýmkoľvek zneužitím finančných prostriedkov potrebných na odstránenie tejto katastrofy” a špecializovaný tím juhoafrickej policajnej služby, ktorý sa bude “zaoberať všadeprítomnou korupciou a krádežami vo viacerých elektrárňach”.

Prevažnú väčšinu elektrickej energie v Juhoafrickej republike dodáva spoločnosť Eskom prostredníctvom flotily uhoľných elektrární, ktoré sú už roky nadmerne využívané a nedostatočne udržiavané. Eskom má veľmi málo záložných zdrojov, čo sťažuje odstavenie blokov na vykonanie dôležitých údržbárskych prác.

Spoločnosť už roky stráca peniaze a napriek výraznému zvýšeniu taríf pre zákazníkov sa stále spolieha na vládnu pomoc, aby zostala solventná. Predpokladá sa, že roky nevhodného riadenia a systematickej korupcie sú hlavnými dôvodmi, prečo spoločnosť Eskom nedokáže dodávať funkčnosť elektrickej siete v krajine.

Rozsiahla vyšetrovacia komisia pod vedením sudcu Raymonda Zonda, ktorá sa zaoberala korupciou a podvodmi vo verejnom sektore v Juhoafrickej republike, dospela k záveru, že členovia bývalej správnej rady spoločnosti Eskom by mali byť trestne stíhaní z dôvodu zlyhania riadenia a “kultúry korupčných praktík”.

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár