Prepad akcií spoločnosti Tesla môže byť ešte len na začiatku.
Aspoň to si myslí JPMorgan Chase. Firma z Wall Street v priebehu dnešného dňa dramaticky znížila svoj cenový cieľ pre automobilovú spoločnosť Elona Muska, čo spôsobilo, že akcie spoločnosti Tesla svoj prepad navýšili.
V kritickej správe, analytik banky JPMorgan – Ryan Brinkman napísal, že je “predčasné” oceniť spoločnosť Tesla na základe dohody “v štýle privátnej firmy”, ktorá sa môže alebo nemusí realizovať.
Súvisiace: Akcie automobilky Tesla zažili najhorší deň za dva roky
Musk 7. augusta poznamenal, že finančné prostriedky na prevzatie v hodnote 420 dolárov za akciu “boli zabezpečené.” Tím banky JPMorgan je presvedčený, že nedávne udalosti ukazujú, že financovanie nebolo zabezpečené – “ani neexistoval žiadny formálny návrh.”
Brinkman ďalej poznamenal, že trhová kapitalizácia spoločnosti Tesla na “samotných základoch” by do decembra mala poslať akcie firmy na 195 dolárov. To je o 35% nižšie ako súčasná úroveň.
Jedná sa o rozsiahly zvrat. JPMorgan 8. augusta nastavila svoj predchádzajúci cenový cieľ na hodnotu 308 dolárov, na základe optimizmu Muskových informácií, ohľadom presunu firmy do privátneho vlastníctva.
JPMorgan poznamenala, že vyhlásenia Muska o financovaní automobilky vyvolávajú pochybnosti o tom, ako náročné je pre Teslu dosiahnuť dohodu pri dosahovaní transakcií ohľadom privátneho vlastníctva, ktoré malo byť podľa prvotných správ financované zo suverénneho investičného fondu Saudskej Arábie.
Na blogovom príspevku minulý týždeň, Musk napísal, že “to bolo len otázka, ako sa tento proces dojedná” so Saudskou Arábiou.
Analytici banky JPMorgan napísali: “Tieto pripomienky naznačujú, že zatiaľ čo dohoda je “jednoznačne možná”, proces je “oveľa menej rozjednaným, než sme predtým predpokladali.”
Divoká jazda akcií Tesla
Statusy na sociálnej sieti Twitter, od Muska odštartovali podivnú sériu udalostí pre Teslu. Akcie dosiahli úroveň 387,46 dolárov – a následne klesli. Komisia pre cenné papiere v USA (SEC) údajne začala vyšetrovanie z dôvodu Muskových vyjadrení. Zároveň Musk v rozhovore pre The New York Times prišiel s pesimistickými vyjadreniami ohľadom jeho 120-hodinových pracovných týždňov a jeho využitia liekov na spánok.
Od prvotných vyjadrení ohľadom súkromného statusu sa trhová kapitalizácia automobilky Tesla znížila až o celú štvrtinu. Investori vyjadrujú skepticizmus nad schopnosťou výrobcu elektrických automobilov napraviť Muskov návrh.
Súvisiace: Investičný fond Saudskej Arábie nemá záujem financovať plán Tesly
Tesla sa však opakovane preukázala, že jej neprajníkom výsledky nevychádzajú. Keďže v roku 2010 spoločnosť vykonala verejnú emisiu akcií, Tesla do automobilového priemyslu priniesla revolúciu a urýchlila prijatie elektrických automobilov. Zatiaľ čo sa spoločnosť sa snažila o dosahovanie zisku, cena jej akcií vzrástla. Aktuálnou hodnotou na úrovni 52 miliárd dolárov sa tak Tesla dostala nad trhovú kapitalizáciu etablovaných automobiliek ako Ford alebo General Motors.
Ale cieľ spoločnosti Tesla ohľadom rýchleho budovania cenovo dostupných vozidiel pre masové trhy sa ukázal byť náročným. Spoločnosť bola nútená získavať ďalšie peniaze a prijímať rozsiahle objemy dlhov pri pokuse plniť agresívne ciele.
Analytici banky JPMorgan poznamenali, že rozšírenie Tesly na segmenty s vysokým objemom “sa zdá byť plné väčšieho rizika.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, BBC
Facebook komentár