Keď banka JPMorgan Chase súhlasila s financovaním unikátnej súťaže medzi najbohatšími futbalovými klubmi sveta, zopár búrlivých diskusií očakávala.
Avšak najväčšia americká banka nerátala so všetkým: Po rozsiahlom odpore fanúšikov, riadiacich orgánov tohto športu, britského premiéra Borisa Johnsona, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a dokonca aj britskej kráľovskej rodiny, sa úsilie o vytvorenie Európskej superligy v tejto veci za niekoľko dní hneď rozpadlo.
Andrea Agnelli, ktorý je predsedom talianskeho klubu Juventus a jedným z kľúčových architektov plánu, včera poznamenal: „Nemyslím si, že tento projekt je stále reálny.“
Dvanásť tímov, ktoré sa pokúsili vytvoriť ligu odsúdenú na trest smrti, bolo obvinených z toho, že sa snažia zorganizovať honbu za rozsiahlym ziskom tým, že prišli s konkurenciou, čo je v rozpore s tradíciami európskeho futbalu.
Spoločnosť JPMorgan, ktorá na začatie projektu poskytla pôžičku vo výške 3,5 miliárd eur (4,2 miliárd dolárov), sa teraz označuje za ochotného spoločníka majiteľov klubov (miliardárov), aby si ešte viac naplnili svoje vrecká a zároveň podkopali jeden z oceňovaných európskych kultúrnych pokladov, ktorý má svoje korene v komunitách robotníkov.
Banka na sociálnych sieťach čelí rozsiahlej kritike a zosmiešňovaniu svojej úlohy v tomto obchode. Jeden používateľ sociálnej siete Twitter sarkasticky zverejnil snímku obrazovky z nedávneho listu Jamieho Dimona akcionárom, v ktorom generálny riaditeľ uvádza, že „podniky si musia získať dôveru svojich zákazníkov a komunít etickým a morálnym konaním“. Iní žartovali o zániku „Pohára banky JPMorgan“ a kritizovali americké úsilie „napadnúť“ tento európsky šport.
S čím teda banka JPMorgan nepočítala?
Banka celú situáciu odmietla komentovať. Zdroj oboznámený s diskusiami však uviedol, že účasť banky JPMorgan bola preverená interným výborom, ktorý hodnotí potenciálne obchody týkajúce sa reputácie alebo úverových rizík. Veriteľ predpovedal, že by mohlo ísť o polemiku, ale nakoniec by to bolo na rozhodnutí „futbalového sveta“.
Zdroj uviedol: „Šport so sebou vždy nesie veľkú dávku emócií,“ … „Keď robíte finančné rozhodnutie o pôžičke, musíte sa pokúsiť dať emócie nabok.“
Zdroj uviedol, že diskusie o vytvorení ligy prebiehali už niekoľko rokov, aj keď JPMorgan nebola zapojená do žiadnych rokovaní medzi klubmi.
Banka mala existujúce vzťahy s mnohými zúčastnenými tímami. Poskytla financovanie štadióna Real Madrid, ktorého prezident Florentino Perez by mal viesť tzv. Superligu.
Dohoda o financovaní dlhu bola dlhodobou stávkou, ktorej financovanie sa malo vyplatiť počas 23 rokov a zabezpečiť z dôvodu predaja budúcich vysielacích práv, od ktorých sa očakávalo, že budú mimoriadne lukratívne.
JPMorgan ale zjavne podcenila veľkosť odporu, ktorý zdroj pripustil ako „mimoriadny“.
Ak projekt nebude pokračovať, banka neutrpí finančné straty. Ale medzi niektorými fanúšikmi tohto športu jej imidž čelí výraznému poškodeniu.
Komentátor Ben Marlow v článku zverejnenom počas tohto týždňa v britských novinách The Telegraph napísal: „Riziko reputácie ako hlavného finančníka … je obrovské,“ … „Bankári to však videli ako prínos.“
The Guardian poznamenal, že je dobré, že JPMorgan ešte nespustila služby svojej novej digitálnej britskej banky.
Redaktor Nils Pratley napísal: „Keby existovala, výzvy na bojkot by už pravdepodobne boli počuť.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC, CNN
Facebook komentár