Vzhľadom na to, že vzťahy medzi krajinami sa v priebehu niekoľkých nasledujúcich desaťročí zmenia, jeden analytik významnej svetovej banky očakáva, že otázky ohľadom obchodu budú aj naďalej horúcou oblasťou.
Táto predpoveď prichádza v období, kedy USA a Čína pokračujú v súboji zvanom obchodná vojna, ktorá sa ďalej rozvíja a je vidno jej vplyvy na svetových trhoch. Minulý týždeň americký prezident Donald Trump zvýšil tarify na čínsky tovar v hodnote miliárd dolárov a Čína pohrozila odvetou.
Podľa Jamesa Sullivana, vedúceho analytika zahraničného výskumu pre oblasť Ázie v banke J.P. Morgan, by tento vývoj, ktorý nasledoval po špekuláciách, že dve najväčšie svetové ekonomiky sa nachádza v blízkosti uzavretia obchodnej dohody, poslal na finančné trhy po celom svete rozsiahle šoky. Vzhľadom na to, že krajiny, vrátane Číny, získavajú na svetovej scéne viac moci, investori by mali očakávať viac podobných diskusií s ohľadom na obchod.
Sullivan poznamenal: „Keď sa začneme pohybovať smerom k multipolárnemu svetu, myslím si, že musíme uznať, že tieto obchodné rozhovory nie sú vhod ale sú tu,“ … „Ďalej si myslím, že musíme uznať najmä za akciových investorov, že sa v súčasnosti stávajú novým štandardom.“
Ďalej uviedol: „Tieto obchodné rozhovory sú aktuálne súčasťou pozadia globálnych trhov pre nasledujúcich … 10 až 20 rokov, pretože tieto krajiny a ekonomiky pracujú na svojej pozícií vo svete a na tom, ako menia celkovú globálnu štruktúru tak, aby zodpovedali vzostupu Číny, čo zodpovedá za multipolárny svet, kde je viac veľmocí (a nie len jedna).“
Minulý piatok, Washington navýšil sadzby z 10% na 25% voči čínskemu tovaru v hodnote 200 miliárd dolárov. Peking okamžite odpovedal, že určite príde s protiopatreniami, ale zatiaľ neposkytne konkrétne informácie o tom, čo by to mohlo znamenať.
Zdá sa však, že veľké trhy po celom svete na to príliš nereagovali, pretože akcie väčšinou rástli.
V rozhovore pre Fox News, ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow povedal, že americký prezident Donald Trump a čínsky prezident Xi Jinping sa pravdepodobne stretnú na nadchádzajúcom júnovom samite G-20 v Japonsku.
Súvisiace:
Obchodná vojna zasahuje Čínu, ale USA nepomáha
Prečo USA nikdy nevyhrajú obchodnú vojnu s Čínou?
Kudlow povedal, že šance na takéto stretnutie „sú celkom pozitívne“, ale povedal, že „nie sú na stole žiadne konkrétne, definitívne plány“, ak by sa americkí a čínski vyjednávači opäť stretli.
Ekonomický poradca Bieleho domu tiež pre Fox News poznamenal, že Čína sa musí dohodnúť na „veľmi silných“ ustanoveniach o presadzovaní prípadnej dohody, pričom bodom zdržanlivosti je neochota Pekingu uviesť do súladu právne zmeny, na ktorých sa dohodli.
Peking reagoval v nedávnom komentári, oficiálnych novín čínskej komunistickej strany – People’s Daily: „Čína v žiadnom prípade nebude akceptovať pošliapanie rešpektu krajiny a nikto by nemal očakávať, že Čína bude akceptovať akékoľvek negatívne postoje, ktoré poškodzujú jej hlavné záujmy.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, JP Morgan
Facebook komentár