Čínska vláda podľa analýzy banky Goldman Sachs minula 1,5 bilióna juanov (236 miliárd dolárov), keďže sa snažila podporiť akciové trhy v krajine.
Náklady na augustový balíček opatrení predstavovali úroveň 600 miliárd juanov (94 miliárd dolárov). Táto banka z Wall Street však odhaduje, že výdavky Pekingu od polovice júna sa rovnajú 3,5% hodnoty všetkých akcií v krajine.
Tieto čísla podčiarkujú vysoké náklady na úsilie Pekingu k podpore akciových trhov. Táto ich reakcia bola niektorými účastníkmi trhov kritizovaná a označili ju za zbytočnú a kontraproduktívnu.
Prvé náznaky ťažkostí prišli v júni po tom, čo čínsky akciový index Shanghai Composite dosiahol maximá na úrovni viac ako 5 100 bodov, čím v priebehu posledných 12 mesiacov dosiahol zisk vo výške zhruba 150%. Keď bublina praskla, index za 18 obchodných dní stratil zo svojej hodnoty až 32%.
Peking reagoval razantnou silou. Centrálna Banka Číny za deväť mesiacov znížila úrokové sadzby už piaty krát, regulátory pozastavili nové emisie akcií a investorom, ktorý chceli zarobiť na poklesoch hrozila väzením.
Súvisiace:
Je koniec amerického dolára, alebo o čom bola devalvácia v Číne?
5 spôsobov, ako by devalvácia juanu mohla otriasť trhy
Čínsky regulátor, ktorá má na starosti trhy tejto krajiny zorganizoval nákup akcií za hotovosť, ktorá bola dodaná centrálnou bankou. Veľké objemy nákupu boli vykonané takzvaným “národným tímom Číny,” ktorý dal dokopy skupinu štátnych investorov, maklérskych firiem a fondov, ktoré kupovali akcie na príkaz vlády.
Nie je jasné, či táto koordinovaná činnosť obnovila dôveru investorov. Po niekoľkých týždňoch pokoja, čínsky index Shanghai Composite na konci augusta pokračoval v jeho prepade. Index sa aktuálne od svojich maxím, dosiahnutých v júni nachádza vo viac ako 40% strate svojej hodnoty.
Čo by sa stalo, ak by Peking nechal trhy reagovať?
Analytici Goldman s odvolaním na skúsenosti z kvantitatívneho uvoľňovania v USA a iných príkladov štátnych stimulov uviedli: “Pretrvávajúce obavy trhu cez potenciálny odchod čínskej vlády z jej trhov je pravdepodobne prehnaným.”
Zdroj: Bloomberg, YahooFinance
Facebook komentár