Nick Giambruno: Vitaj, Jim. Ako iste vieš, Doug Casey a ja cestujeme okolo sveta a skúmame krízové trhy. Keďže sme chceli počuť tvoj názor na veci, dnes s tebou budem hovoriť o Rusku, ktoré je v súčasnosti veľmi nepopulárnym trhom. Čo si myslíš o Rusku vo všeobecnosti a najmä čo si myslíš o ruských akciách?
Jim Rogers: Čo sa týka budúcnosti Ruska, som optimistický. Bol som optimistický aj pred začiatkom vojny na Ukrajine, ktorá bola samozrejme rozpútaná Spojenými štátmi. V každom prípade som však kúpil viac ruských akcií počas incidentu na Kryme a teším sa na nákup ďalších.
Nanešťastie, to čo sa práve deje vedie Rusko a Áziu k spolupráci, čo znamená že USA bude spolu s Európou v dlhodobom horizonte trpieť. K tomu ďalšia zo štyroch veľkých čínskych bánk nedávno otvorila v Moskve svoju divíziu a Iránčania sa zbližujú s Rusm, ktorí nedávno dokončili železničnú trať do Severnej Kórei do Port Rasonu. Rusi tiež investovali veľa peňazí do tejto Trans-Sibérskej železničnej trati na jej renováciu a rekonštrukciu, na ktorej sa podieľala Čína.
Súvisiace: Plánuje Rusko menu krytú zlatom?
Zvyčajne tí, ktorí majú úzke obchodné vzťahy skončia spoluprácou aj v iných oblastiach ako je napríklad vojna. To však nie je okamžitý vývoj. Nemyslím si teda, že Rusi, Číňania a Iránčania sa chystajú napadnúť Ameriku.
Nick: Takže kvôli týtmo ekonomickým putám k Ázii nie sú Rusi tak závislí na západe. Je toto dôvod prečo si ohľadne Ruska taký optimistický?
Jim: Keď som išiel do Sovietskeho zväzu prvý krát v roku 1966 tak som odchádzal veľmi pesimistický. A zostal som takým aj počas ďalších 47 rokov, pretože som nevidel, ako by to mohlo potenciálne fungovať. Posledné dva roky som si však začal všímať, že teraz nenávidí Rusko takmer každý a trh tak už vôbec nie je pre nikoho zaujímavý.
Možno si spomínaš na 90. roky a dokonca na prvú dekádu tohto storočia, keď bol každý v súvislosti s Ruskom nadšencom. S rubľom som bol v krátkej pozícii na trhu s devízami v roku 1998, a okrem toho som do Ruska nikdy neinvestoval. Pred dvomi rokmi som si ale začal všímať, že veci v Rusku sa menia a že niečo sa deje v Kremline. Rozumeli, že nemôžu len tak strielať do ľudí a konfiškovať ich majetok a že pre rozvoj svojej ekonomiky musia hrať podľa pravidiel.
Teraz má Rusko konvertibilnú menu, ktorú väčšina krajín nemá. Majú dosť veľké devízové rezervy a zhromažďujú viac aktív. Počas jazdy cez Rusko tiež viem, že majú obrovské množstvo prírodných zdrojov. Po výstavbe Trans-Sibérskej železničnej siete to z nich robí dosť veľké aktívum taktiež.
Vidím tieto všetky skutočnosti a vedel som teda, že keď boli trhy v depresii je treba začať hľadať. A tak som našiel zopár dobrých investícií v Rusku.
Nick: To určite dáva zmysel keď sa pozeráte na sentiment a dlhodobé základy. Ako teda vidíte pokračovanie konfliktu na Ukrajine a napätie so západom?
Jim: Toto napäťie bude ďalej rásť prinajmenšom tak dlho, pokým budú vo Washingtone rovnakí byrokrati. Viete, že všetci majú profesionálny záujem na tom aby sa uistili, že veci sa v predošlom Sovietskom zväze neupokoja. V blízkej budúcnosti teda nevidím žiadne zlepšenie.
Všímam si, že niektoré spoločnosti a dokonca aj krajiny začali ustupovať od sankcií. Veľa spoločností a ľudí začína hovoriť, „Počkajte minútku, o čom je vlastne toto celé?“
Ľudia začínajú skúmať propagandu, ktorá prichádza z Washingtonu. Dokonca Nemci začínajú znovu zvažovať situáciu. Mám podozrenie, že veci postupne vychladnú pretože USA nemá veľa podpory a majú zájem na množstve ďalších vojen, v ktorých chcú bojovať alebo ktoré by chceli začať.
Rusko sa teda stane na Ukrajine dominantnejšie a dominantnejšie. Východ je viacmenej ruský. Krym bol vždy ruský dokiaľ sa Kruščev jednu noc neopil a nevzdal sa ho. Takže mám podozrenie, že uvidíme väčšiu a väčšiu dizintegráciu Ukrajiny, ktorá je mimochodom dobrá pre Ukrajinu aj svet.
Nesťažujeme sa keď Škóti majú voľby o tom, či chcú opustiť Spojené kráľovstvo alebo nie. Ľudia v Španielsku chcú odísť. Hovoríme, že sme za sebaurčenie. Nechali sme Československo rozdeliť sa, a taktiež aj Jugosláviu a Etiópiu. Tieto veci sú zvyčajne dobré. Veľa hraníc, ktoré existujú sú historickými animáliami a mali by byť rozbité. Len preto, že sa niečo stalo po prvej alebo druhej svetovej vojne a nejaké byrokrati nakreslili hranice neznamená, že je to logické alebo že by tak mali aj ostať.
Takže sa obávam, že uvidíme viac východnej Ukrajiny premieňat sa v ruskú. Ja osobne nevidím Ameriku ísť do vojny a celkom určite nevidím ani Európu ísť do vojny kvôli Ukrajine. Amerika sa teda bude musieť nejako pomaly stiahnuť a priznať ďalšiu miskalkuláciu.
Nick: Súhlasím. Povedali by ste taktiež že energetická závislosť Európy na Rusku limituje to, ako ďaleko sankcie zájdu? Objavili sa špekulácie, že Európania sa chystajú odrezať Rusko zo systému SWIFT tak, ako to urobili s Iránom.
Jim: Môže sa stať všeličo. Všimol som si reakciu SWIFT keď sa ich Amerika do toho pokúšala nútiť a neboli ani trochu nadšení.
Som americkým občanom tak ako vy a bohužiaľ väčší obraz núti Rusov, Číňanov a iných k zrýchleniu v hľadaní alternatívy. To nie je pre USA dobré.
Američania majú monopol, pretože každý kto používa doláre ich musí vyčísliť cez New York. Ľudia sa už začali v minulých pár rokoch strachovať o americkú dominanciu systému a jeho schopnosti všetko len tak zrušiť.
Takže teraz Rusi, Čínania a iní stupňujú svoju námahu v hľadaní alternatívy k SWIFTu a americkému doláru a najmä k dominancii amerického finančného systému. Ako som už povedal, nič z toho nie je pre USA dobré. Myslíme si že zraňujeme Rusov ale v skutočnosti zraňujeme samých seba veľmi ťažko a aj dlhodobo.
Súvisiace: 15 ohromujúcich faktov o Rusku
Nick: Myslím, že príklad môžeme vidieť v tom, že USA v podstate vykoplo Rusko zo systému Visa a MasterCard. A čo urobili Rusi? Obrátili sa k čínskemu UnionPay.
Jim: Mohli by sme neustále pokračovať. Sú veci, ktoré sa stali a ktoré sa budú diať lebo Putin každému povedal, „Musíme preskúmať celý náš spôsob života ktorý sa formoval od konca pádu Berlínského múru,“ a to je jedna z vecí. Okrem toho, Číňania sú z tohoto nadšení, pretože je to pre nich dobré.
Nič, čo sme urobili nie je pre Ameriku dobré odkedy sa toto celé začalo – nič. Všetko čo sme urobili je dobré pre Čínu.
Nick: Tak prečo to potom robíme?
Jim: Vieš to tak isto ako ja: toto sú byrokrati, ktorí by tu na prvom mieste nemali vôbec byť. Moc podplácala a bude to robiť naďalej.
Pozrite sa na začiatok prvej svetovej vojny: cisár, ktorý bol v tom čase 85 rokov starý mal deväť požiadaviek od Srbov, ktorí však splnili len osem z nich. Pre nejaký dôvod nemohli splniť deviatu. A tak povedali, „Je to tak. Bude vojna.“ A potom boli všetci vo vojne.
Byrokrati s veľkým nadšením hovorili o tom, ako vojna skončí už počas Vianoc. Mimochodom, kedykoľvek vojny začnú, novinové titulky prinajmenšom v kresťanských krajinách vždy hovoria o tom, že vojna skončí počas Vianoc. Avšak po šiestich mesiacoch od začiatku vojny sa každý rozhliadne a povie, „Čo to do pekla robíme?“ Toto je šialenstvo. Milióny ľudí je zabíjaných a miliardy dolárov je stratených. Toto predsa nie je dobré pre nikoho. A prečo to vlastne začalo? Nikto vám na túto otázku dokonca nedokázal odpovedať ale všetko bolo len kvôli pár byrokratom a starým mužom, ktorí nedokázali robiť kompromisy. Nič z toho nebolo nezbytné a takmer všetky vojny takto začali.
Ak preskúmate začiatok akejkoľvek vojny, po rokoch sa spýtate, „Ako sa toto stalo? Prečo sa to stalo?“ A zvyčajne nenachádzate dosť vysvetlenia. Víťazi píšu históriu, takže majú vždy dobré vysvetlenie ale objektívnejší ľudia sú zvyčajne zmätení.
Nick: Dobré konštatovanie Jim. Teraz však z iného súdku. Viem že ste poľnohospodársky nadšenec a časti Ruska a Ukrajiny sú jedny z najplodnejších regiónov na svete. Investovanie do nich je dobrý spôsob ako sa dostať k poľnohospodárstvu a súčasne k Rusku. Čo si myslíte o spoločnostiach a trhoch, ktoré vlastnia a riadia farmy v tomto regióne?
Jim: Historicky máte pravdu. Ukrajina a niektoré z rozľahlých častí Ruska dlhodobo kŕmili svet. Komunizmus však zruinoval všetko, čoho sa dotkol. Zruinoval Sovietske poľnohospodárstvo ale veľa z týchto miest majú stále vysoký potenciál a oživia sa.
Ja som v skutočnosti neodišiel skúmať samotnú pôdu aby som zistil či je úrodná ale predpokladám že je, pretože je možné vidieť množstvo produkcie. Táto časť sveta by mala byť a znovu bude veľkým producentom poľnohospodárskych výrobkov. Je len otázkou kedy.
Okrem toho som sa nedávno stal riaditeľom veľkej Ruskej spoločnosti s hnojivami čiastočne pre dôvody, ktoré diskutujeme.
Nick: Hovorili sme o Rusku a Iráne. Mal som šancu vycestovať do Iránu, ktorý má energický akciový trh nie veľmi závislý na prírodných zdrojoch. Irán má tiež veľa spotrebiteľských a technických spoločností.
Vidíte v tomto potenciál Iránu, niečo ako moment vstupu Nixona do Číny?
Jim: Kúpil som Iránske podiely v roku 1993 a behom ďalších pár rokov išli hore asi 47 krát, čo bol nevídaný úspech. Získal som z toho veľa peňazí, ale niektoré sú stále neprístupné. Neviem či ich niekedy budem schopný získať ale zarobil som tak veľa, že to ani nie je dôležité.
Viem, že je to zaujímavý trh so zrýchľujúcou sa spoločnosťou a viem tiež o veľkom počte Iráncov pod 30 rokov, ktorí chcú žiť iný život. Veci sa pomaly menia.
Časť z toho sa samozrejme deje kvôli tomu, že ich ich západ označil za démonov a diablov, čo veci sťažuje. Nikdy som nebol nadšencom týchto vecí. Počas histórie a z mojich vlastných skúseností viem, že angažovanie sa je zvyčajne lepším spôsobom ako niečo zmeniť než ignorácia ľudí a nútenie ich k uzatvoreniu sa a zatrpknutiu k vonkajšiemu svetu.
Takže ja nejako zvlášť neschvalujem náš alebo kohokoľvek prístup k Iránu. Iste neschvalujem prístup starého muža Khamenei k Iránu. V minulosti boli boli urobené chyby na oboch stranách, ale toto všetko sa mení. V 70 miliónovom Iráne s hromadou podnikavých a vzdelaných ľudí vidím skvelé príležitosti a ak sa neotvoria smerom na západ, urobia tak k Ázii alebo Rusku. Irán je Perzia a Perzia je jedným z najväčších národov svetovej histórie.
Takže to nie je tak, že by boli bandou zaostalých neaktívnych ľudí, ktorí nemôžu čítať alebo si nájsť na mape iných ľudí. Perzia má obrovský potenciál, ktorý bude naďalej rozvíjať.
Súvisiace: Rusko chce so sankciami bojovať pomocou islamských financií
Nick: Úplne súhlasím. Ak sa západ neotvorí k Iránu, Irán tak urobí k Číne a Rusku, ktorí túto príležitosť využijú a zjedia tak americký obed.
Samozrejme že so sankciami je v súčasnosti pre Ameriku ilegálne investovať do Iránu.
Jim: Vždy to tak ale nebolo. Pred rokmi, ak bola investícia menej ako určitá čiastka peňazí, neboli žiadne problémy. Nepoznám však súčasné právo do detailov.
Nick: Je ťažké s ním držať tempo pretože sa neustále mení.
Jim: To je brilancia byrokratov; vždy majú niečo na práci. Dáva im to nekonečnú istotu v práci.
Nick: Presne.
Ďalšie miesto, ktoré máme na našom zozname je Kurdistán.
Jim: Kurdi boli počas veľmi dlhej doby veľmi mocnou skupinou ľudí. Dúfam teda, že to spolu dokážu aj naďalej potiahnuť. Nezávislý Kurdistán by bol pre Turecko dobrý ako aj pre každého iného. Nanešťastie, znovu tu máme všetkých tých byrokratov, ktorí nemajú radi zmenu.
Určite som to zachytil, a možno na Vás narazím v Iráne, alebo Rusku, alebo Kurdistáne, alebo kto vie kde.
Nick: To znie dobre Jim, budeme v kontakte.
Preložil: Lucia Lacova
Zdroj: FinanciaSense
Facebook komentár