Pred rokom, vtedajší predpokladaný demokratický kandidát na prezidenta – Joe Biden, zvádzal boj s firmou Amazon o to, ako málo zaplatila strýkovi Samovi (USA). Aktuálne je Biden prezidentom a generálny riaditeľ spoločnosti Amazon, Jeff Bezos sa nachádza na osamelom ostrove, ktorý podporuje plán Bieleho domu – zvýšiť dane z príjmu právnických osôb.
Bidenov plán nepodporili takmer žiadni ďalší vodcovia spoločností. Jedná sa však o pomerne ľahký plán, prečo by ho Bezos mohol podporovať: Jeho spoločnosť neplatí ani zďaleka súčasnú 21% sadzbu dane z príjmu právnických osôb, nehovoriac o 28% sadzbe, ktorú Biden navrhuje.
Podľa dát spoločností, na základe federálneho zákonu o dani z príjmu spoločnosť Amazon v roku 2020 uhradila 1,7 miliardy dolárov. To neznamená, že jej skutočné platby dosiahli tento objem – avšak táto daňová suma vo výške 1,7 miliárd dolárov napriek tomu predstavovala zhruba len 7% príjmov pred zdanením vo výške 24,2 miliárd dolárov, ktoré nahlásili investorom. Amazon tak teda zaplatila zhruba asi len tretinu z 21% sadzby.
Jedným z mála ďalších riadiacich pracovníkov, ktorý podporuje vyššie sadzby dane z príjmu právnických osôb, je spoluzakladateľ a prezident spoločnosti Lyft – John Zimmer. Ale keďže Lyft stále prichádza o peniaze, jeho firma v nasledujúcich rokoch nebude platiť žiadne dane z príjmu právnických osôb.
Skutočné daňové sadzby platené spoločnosťami
Spoločnosť Amazon nerobí nič nezákonné, nevhodné alebo neobvyklé. Len málo spoločností zaplatí 21% zo svojich vykázaných príjmov pred zdanením na dani z príjmu právnických osôb. Je to preto, že existuje veľa spôsobov, ako znížiť výšku zdaniteľného príjmu, ktorý podlieha tejto sadzbe dane.
Matt Gardner, starší pracovník Inštitútu pre dane a hospodársku politiku (ITEP), ktorá je nestrannou organizáciou, uviedol: „Oveľa menej sa starajú o to, aká je ich miera, než ich schopnosť pokračovať v znižovaní svojich zdaniteľných príjmov,“ … „Zo všetkých vecí, ktoré sa Bidenova vláda môže pokúsiť presadiť, môže byť zvýšenie sadzby dane z príjmu právnických osôb, teda to, čo im najmenej škodí.“
A preto tí, ktorí sa zasadzujú o zvýšenie sumy, ktorú korporácie platia, tvrdia, že je dôležité, aby akýkoľvek daňový zákon prijatý Kongresom nebol iba zmenou sadzby dane z príjmu právnických osôb. Musia zvýšiť objemy, koľko príjmu podlieha daniam, v porovnaní s tým, koľko ich je chránených pred zdanením.
Gardner ďalej poznamenal: „Zvýšenie sadzby dane by bolo tragicky neúplným spôsobom nápravy.“
Biden chce zvýšiť sadzbu dane z príjmu právnických osôb, aby zaplatil za svoju legislatívu v oblasti infraštruktúry v hodnote 2 biliónov dolárov. Bezos nedávno uviedol, že je správny čas na veľkú investíciu do infraštruktúry a že spoločnosť Amazon „podporuje zvýšenie sadzby dane z príjmu právnických osôb“, aby im pomohla to zaplatiť.
Spoločnosť Amazon v roku 2018 zaplatila nulovú federálnu daň z príjmu, čo je obľúbený cieľ pre tých, vrátane Bidena, ktorý tvrdia, že bohaté a ziskové spoločnosti neuhrádzajú svoj spravodlivý podiel.
Analýza ITEP ukazuje, že 55 veľkých spoločností za rok 2020 zaplatili nulové dane, vrátane spoločností Nike a FedEx. Ďalej uviedli, že existuje 26 spoločností, ktoré neplatili žiadne dane, odkedy do platnosti vstúpil Trumpov daňový zákon do platnosti v roku 2018.
Analýza ITEP tiež ukazuje, že priemerná efektívna sadzba dane z príjmu právnických osôb platená ziskovými spoločnosťami z rebríčka Fortune 500 bola v roku 2018 (teda v roku, keď Trump prijal pravidlo 21%), na hodnote len 11,3%. A Spoločný výbor pre dane v Kongrese zistil, že americké nadnárodné spoločnosti v priemere platia ešte menej ako 7,8%.
Martin Sullivan, hlavný ekonóm spoločnosti Tax Analysts, nestranného, neziskového vydavateľovi správ a komentárov k daňovým zákonom, uviedol: „Porovnanie spoločnosti Amazon s niektorými firmami je tak trochu prehnané v porovnaní s tým, čo robia iné spoločnosti,“ … „Ostatné spoločnosti presúvajú oveľa viac príjmov do zámorských daňových rajov. Podľa mňa sú za hranicou zodpovedných firiem.“
Podľa Gardnera pretrvávajúca kritika pravdepodobne vyvolala Bezosovu podporu vyšších sadzieb. Poznamenal: „Signalizuje to, že nie sú komplexne nečinnými k politickej situácii.“
Amazon bráni svoje dane
Nižšia federálna daňová sadzba spoločnosti Amazon prichádza kvôli množstvu daňových úľav, z ktorých žiadnu spoločnosť nezverejnila.
Je pravdepodobné, že najvýznamnejším zlomom bola schopnosť spoločnosti Amazon okamžite znížiť zdaniteľný príjem o väčšinu svojich kapitálových výdavkov. Pravdepodobne tiež dostala nejaké výnimky z nájmu zamestnancov, v závislosti od toho, koľko z jej nových pracovníkov pochádza zo znevýhodneného prostredia. V roku 2020 po celom svete najala 500 000 pracovníkov, keď vykonala rozšírenie siete distribučných centier.
Podľa odborníkov, skupine Amazon zároveň pravdepodobne pomohli aj daňové úľavy na výdavky na výskum a vývoj, ako aj peniaze vynaložené na projekty zelenej energie.
Spoločnosť tvrdí, že zníženie daňových platieb je dôsledkom ustanovení daňového zákona, ktoré sú dobré pre krajinu ako aj ekonomiku.
Vo vyhlásení spoločnosti sa uvádza: „Naše investície za posledné desaťročie viedli k navýšeniu ekonomiky o 315 miliárd dolárov, zatiaľ čo v USA sme vytvorili takmer milión pracovných miest,“ … „Americké daňové zákony boli navrhnuté tak, aby presne podporovali to, čo spoločnosť Amazon robí, aby viedli americkú ekonomiku vpred.“
Bidenov plán navrhuje obmedziť niektoré zo spôsobov, ako spoločnosti znižujú svoje zdaniteľné príjmy, hoci mnohé odpustenia, ktoré pravdepodobne poskytli spoločnosti Amazon značné úspory, by neboli ohrozené.
Podľa plánov administratívy by mohlo dôjsť k najväčšiemu zvýšeniu daní Amazonu z návrhu uložiť minimálnu daň vo výške 15% z množstva peňazí, ktoré spoločnosť vykazuje v príjmoch pred zdanením. To by mohlo predstavovať viac ako dvojnásobok daňového poplatku Amazonu na 3,6 miliardy dolárov. Existuje tiež samostatné ustanovenie, ktorým sa zavádza minimálna daň zo zahraničného príjmu spoločností.
Odborníci tvrdia, že bez ohľadu na dopad na Amazon, navrhovaná minimálna daň z celkového príjmu pred zdanením by nebola veľkým zdrojom ďalších daňových príjmov ako ďalšie ustanovenia Bidenovho plánu.
Frank Clemente, výkonný riaditeľ spoločnosti American for Tax Fairness, skupiny presadzujúcej vyššiu daň z príjmu právnických osôb, uviedol: „Najväčší objem finančných prostriedkov sa nachádza v rámci zvýšenie zákonnej sadzby a vyplnenie medzier, ktoré podporujú presúvanie zisku do zámoria.“
Gardner však uviedol, že minimálna daň z uvádzaného príjmu pred zdanením je dôležitá, pretože podporuje zmysel pre spravodlivosť a bráni spoločnostiam odklon od vyšších daní tým, že chráni všetky svoje príjmy.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, Bloomberg
Facebook komentár