Investori získavajú zo zisku jednej z najpodivnejších akcií na svete.
Akcie Švajčiarskej Centrálnej banky banky sa obchodujú na rekordných maximách po tom, čo v auguste vzrástli až o 45%. Jedna akcia má v súčasnosti hodnotu viac ako 3 000 švajčiarskych frankov (3 125 dolárov).
Výkonnosť akcií zaznamenalo niekoľko analytikov, z ktorých mnohí si nedokázali vysvetliť dôvody na zakúpenie nezrozumiteľných a slabo obchodovaných akcií, ktoré ponúkajú minimálnu dividendu.
Dokonca to neznamená nič o neortodoxnosti investovania do centrálnej banky, ktorá je povinná nadradiť záujmy krajiny nad záujmy akcionárov.
Andreas Venditti, ktorý je vedúcim analytikom spoločnosti Bank Vontobel poznamenal: “Objem je taký nízky, že žiadny inštitucionálny investor by nemal záujem o nákup,” … “Dokonca ani nenájdete nikoho, kto by tieto akcie pokrýval.”
Švajčiarska centrálna banka je jednou z mála centrálnych bánk, ktoré predávajú akcie verejnosti. (Medzi ostatné patria aj centrálne banky Belgicka, Južnej Afriky a Japonska).
Vydala iba 100 000 akcií, z ktorých väčšina je vo vlastníctve švajčiarskych kantónov (štátov), kantonálnych bánk a iných verejných inštitúcií. Podľa výročnej správy centrálnej banky je jej najvyšším súkromným akcionárom je nemecký podnikateľ Theo Siegert.
Centrálna banka Švajčiarska si v posledných rokoch vybudovala obrovskú zásobu zahraničných aktív, v rámci úsilia o oslabenie švajčiarskeho franku. Má celkové aktíva v hodnote 750 miliárd švajčiarskych frankov (780 miliárd dolárov) a v prvej polovici roka 2017 dosiahla zisk vo výške 1,2 miliardy švajčiarskych frankov (1,3 miliardy dolárov).
Dividendy sú však zákonne obmedzené na 15 švajčiarskych frankov (15,60 dolárov) na akciu, bez ohľadu na to koľko centrálna banka zarobí.
Venditti povedal, že jedným možným vysvetlením výkonnosti akcií je, že objemy obchodov sú tak nízke, že dokonca aj malý počet nákupov môže viesť k veľkému pohybu cien.
Ďalšou teóriou je, že investori považujú centrálnu banku za bezrizikovú investíciu, čo je nápad, ktorý sa zhoduje s reputáciou švajčiarskych frankov ako bezpečného útočiska v obdobiach volatility na trhu. Navyše, nezdá sa že by centrálna banka mohla vyčerpať svoje finančné rezervy.
Venditti nakoniec poznamenal: “Jedná sa o veľmi bezpečnú investíciu, teda v tom zmysle, že by ste neočakávali, že by Centrálna Banka Švajčiarska skrachovala.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Bloomberg
Facebook komentár