Študenti Harvardskej univerzity získavajú takmer perfetkné výsledky v štandardizovanom teste spôsobilosti pre štúdium na vysokej škole (SAT). Sú to veľmi múdri mladí ľudia. A teda, nemali by mať ťažkosti s jednoduchou logickou hádankou, však?
Skúsme teda nasledújúci príklad:
Basebollová pálka a loptička spolu stoja $1,10
-pálka stojí o jeden dolár viac ako lopta
Koľko stojí lopta?
Posuňte nižšie
Pravdepodobne ste odpovedali 10 centov. Taká bola odpoveď väčšiny Harvardských študentov. No správna odpoveď je 5 centov.
Behaviorálny ekonóm Daniel Kahneman vysvetľuje, prečo to väčšina ľudí nechápe:
Vo vašej mysli sa objavilo číslo. Toto čislo je samozrejme 10 – 10centov. Charakteristickým znakom tejto jednoduchej hádanky je to, že evokuje odpoveď, ktorá je intuitívna, príťažlivá, a nesprávna. Počítajte a pochopíte.
Ak lopta stojí 10¢, potom výsledná cena bude $1.20 ( 10¢ za loptu a $1.10 za pálku), a nie $1.10. Správna odpoveď je 5¢. Možno s istotou predopkladať, že intuitívna odpoveď sa objavila aj v mysliach tých, ktorí odpvedali správne číslo – akosi sa im podarilo odolať tušeniu.
Tisícky vysokoškolských študentov odpovedajú na hádanku, Pálka a loptička, a výsledky sú šokujúce. Viac ako 50% študentov Hravard-u, MIT a Princeton-u odpovedajú intuitívne a teda nesprávne. Na menej výberových univerzitách, miera preukázateľného zlyhania bola viac ako 80%. Problém logickej hádanky Pálka a loptička, je našim prvým stretnutím sa s postrehom, ktorý bude opakujúcou sa témou tejto knihy: mnoho ľudí je príliš sebavedomých, náchylných prikladať príliš veľa viery v ich intuíciu. Podľa všetkého sa im kognitívna námaha zdá minimálne mierne nepríjemná a vyhýbajú sa jej tak, ako je to len možné.
Tento úryvok pochádza s Kahnemanovej knihy vydanej v roku 2011, “Thinking, Fast And Slow (“Myslenie, Pomalé a Rýchle“), ktorá postuluje, že máme intuitívny mentálny systém a logický mentálny systém, a často používamé nesprávny systém v nesprávnom čase.
Preložila: Marcela Kubušová
Zdroj: Frrole.com
Facebook komentár